Štítky článku: •  

Už máte vyplněnou bumážku?

Od zítřka budeme potřebovat potvrzení, abychom mohli opustit okres. Nebylo zde již někdy něco podobného?

Když současná vláda poprvé zavedla zákaz nočního vycházení, uvědomil jsem si, že na tomto území byl dlouhodobě naposledy za protektorátu, pokud pomineme těch pár hodin při okupaci v šedesátém osmém.

Skoro by to mohlo vypadat, že v nejnovějším nařízení se vládní představitelé inspirovali ve stejném období jako při zavádění zákazu vycházení:

766497_article_photo_v3avwsa_900x.jpeg

Ovšem za těch bezmála osmdesát let to přece jenom o něco vylepšili:

766497_article_photo_vsb4cjz_900x.jpeg

Již není potřeba úřední razítko, jsou tam předvyplněny důvody, je to mezi okresy a tehdy nebyly povinné gasmasky.

Ale pobavila mne příznačná shoda datování.

Píše pan Ivo F. Cilich na cilich.blog.idnes.cz


Formulář pro cestování mimo okres. Tady je vzor

Vláda od pondělí 1. března ve snaze zmírnit epidemii koronaviru zakázala opouštět území okresu, na jehož území máte trvalý pobyt nebo bydliště (Praha se v tomto případě považuje za jeden okres).

Nejpozději během neděle 28. února si můžete zvolit jiné bydliště a přemístit se do něj na následující tři týdny — může jít například o vlastní rekreační objekt, bydliště partnera a podobně.

Povolenými výjimkami pro překračování hranic okresu jsou především cesta do zaměstnání, k lékaři nebo kvůli podnikání. Konkrétní přehled přinášíme o pár řádek níž.

Potvrzení pro zaměstnance nemá závazný vzor, vedle údajů o vás a zaměstnavateli by z něj však mělo být jasné, odkud kam budete dojíždět. Ministerstvo vnitra doporučuje využít vzor, který má na svém webu (případně ve verzi PDF). Alternativou jsou pracovní smlouva, zaměstnanecký průkaz a podobně, pokud je z nich jasné, že potřebujete cestovat do jiného okresu.

Jestli se vám nedaří stáhnout vzor z webu ministerstva, tady je jeho text:

POTVRZENÍ ZAMĚSTNAVATELE NA CESTY DO MÍSTA VÝKONU PRÁCE

podle bodu IV.1 usnesení vlády č. 216 ze dne 26. února 2021

pro:

jméno, příjmení: …………………………………………………………………………….

číslo občanského průkazu, příp. cestovního dokladu: …………………………………

o důvodnosti cest do zaměstnání

mezi místem pobytu:

………………………………………………………………………………………

a místem zaměstnání:

………………………………………………………………………………………

platné na dobu ode dne………………………. do dne …………………. roku 2021.

Vydáno dne …………………………………………………

Podpis a razítko zaměstnavatele

.………………………………………………………………………………………

Alternativní vzor formuláře zveřejnil právník Petr Němec. Obsahuje totéž, co ministerská verze, navíc ale přidává i osobní názor.

Výjimky pro překročení hranic okresu

Pro cesty mimo okres jsou podle usnesení vlády konkrétně následující výjimky:

 • cesta do zaměstnání a k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti a k výkonu povinnosti veřejného funkcionáře nebo ústavního činitele,
 • nezbytná cesta za účelem zajištění nezbytných potřeb osob příbuzných a blízkých nebo potřeb pro jinou osobu (např. dobrovolnictví, sousedská výpomoc), zajištění péče o děti, zajištění péče o zvířata, odkládání odpadu,
 • nezbytná cesta do zdravotnických zařízení nebo za účelem využívání sociálních služeb, včetně zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých, a do zařízení veterinární péče,
 • cesta za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí, včetně zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých,
 • výkon povolání nebo činností sloužících k zajištění bezpečnosti, vnitřního pořádku a řešení krizové situace; ochrany zdraví, poskytování zdravotní nebo sociální péče, včetně dobrovolnické činnosti; individuální duchovní péče a služby; veřejné hromadné dopravy a další infrastruktury; služeb pro obyvatele, včetně zásobování a rozvážkové služby; veterinární péče,
 • účast na pohřbu, v počtu ne vyšším než 15 osob,
 • cesta za účelem účasti na vzdělávání včetně praxí a na zkouškách,
 • účast na dovolené hromadné akci dovolené podle bodu IX vládního usnesení,
 • cesta za účelem voleb a zasedání orgánů právnických osob v obci jejich sídla za podmínek stanovených v bodu X,
 • cesta zpět do místa svého trvalého pobytu nebo bydliště,
 • cesta za účelem vycestování z České republiky.

Formulář pro zaměstnance jsme si už popsali. Při využití dalších zmíněných výjimek byste u sebe měli mít formulář, jehož nezávazný vzor je k dispozici na webu ministerstva vnitra (nebo verze v PDF), případně čestné prohlášení (nebo v PDF) — stačí i napsané rukou. Pro případné dokazování pomůže, když máte i nějaké potvrzení, které dokazuje nezbytnost vaší cesty — například žádanku od lékaře na vyšetření, pozvánku na úřad a podobně.

Nakupovat lze jenom v rámci okresu. A například cesty do přírody nebo sportování jsou od pondělí 1. března povolené jenom na území stejné obce a bez přítomnosti dalších osob mimo domácnost.

Uvádí server penize.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 199 × | Prestiž Q1: 7,04

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
Borsuk

Mezi otevřené obchody patří květinářství ( má je přece i Babiš) údajně kvůli důstojným funusům. Ale můžu tam jít třeba v teplácích, oblek si nekoupím. Jen mi není jasné, zda respirátor musí mít i nebožtík a zda se počítá mezi těch povolených 15 účastníků?
A hospody budou bezpečné a tedy otevřené až je Babiš koupí.

0 | 0

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top