Štítky článku: •  

Sedm důvodů proč odmítnout totální ekonomický lockdown

Zejména uzavírku průmyslu a velkých firem. „Zahubíme si ekonomiku, ale nezahubíme virus.“ Důvodů, proč odmítnout totální ekonomický lockdown, je víc, zhruba sedm.

Firmy zajišťují podstatnou část ekonomického výkonu naší země. Kdyby nefungovaly, poroste míra nezaměstnanosti, zpřetrhají se vztahy těchto firem se zahraničními dodavateli či odběrateli. V jiných zemích navíc takto přísný lockdown není, což by znamenalo, že by získaly konkurenční výhodu, nebo by české subdodavatele nahradily dodavateli z jiných zemí. A takto zpřetrhané vazby by se už nemuselo nikdy podařit obnovit. Loni na jaře byla v těžkém lockdownu celá Evropa, proto toto tehdy nehrozilo. Navíc firmy většinově dodržují opatření a také v nich bude probíhat rozsáhlé testování, které výrazně zlepší možnosti boje s pandemií. Podle vládního plánu mají být testovány zhruba dva miliony lidí z podnikového sektoru, a jestliže nebudou chodit do práce, nepodaří se takto organizovaně otestovat tak podstatnou část populace.

kovanda-1.png (166,310 kiB)
Covid-19 response ranked

Nejlepší odpověď na situaci okolo covidu měl Nový Zéland, nejhorší naopak Brazílie (viz horní z obrázků níže). Zéland má přitom výrazně benevolentnější opatření než Brazílie, lockdown tam zdaleka nebyl tak přísný (viz spodní z obrázků níže). Takže my tu máme přísnější lockdown než Nový Zéland, ale přitom jsme na tom mnohem hůř. Takže to nezávisí na tom, jak přísná tu máme opatření, ale na řadě dalších věcí — a jednou z nich je, zda lidé dobrovolně dodržují opatření. A lze se důvodně obávat, že nálada ve společnosti je taková, že lidé budou z dalších zpřísnění či zákazů jedině otrávení, dodržovat je stejně nebudou a situace se nezlepší, ale ještě si k tomu ochromíme ekonomiku.

To, že lidé mohou chodit pracovat, je pro ně navíc psychický podpůrný faktor. Dlouhodobá práce z domova podle mnohých výzkumů není optimální pro psychické zdraví. A kdyby lidé z průmyslu zůstali doma a nic nedělali, začnou propadat skepsi, budou ještě víc rozladěni a tím méně budou ochotni dodržovat opatření. Na rozdíl od loňského jara totiž lidé nemají pocit, že opatření k něčemu jsou a nevidí světlo na konci tunelu.

Lockdown má jistě své přínosy, nejvíce zvyšuje šanci na vyhubení viru, ale odhlíží od všeho ostatního, ekonomických i sociálních aspektů. Lze v něm spatřovat spoustu rizik a nákladů. Náklady tohoto opatření by byly vyšší než přínosy. Nesmírně bychom se ochudili po stránce ekonomické. Navíc však není zaručeno, že potom, co bychom opatření zase uvolnili, že bychom nad virem zvítězili. Takže bychom si vyhubili ekonomiku, ale není zaručené, že bychom vyhubili i virus. Současná opatření nás stojí 1-2 miliardy denně, v závislosti na tom, jestli je všední den nebo víkend. Pokud bychom přistoupili k tvrdému lockdownu, náklady stoupnou na minimálně 4 miliardy za den. Do toho však nepočítám například narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů. Takže by to ve skutečnosti bylo ještě mnohem víc.

Aby navíc lockdown fungoval, lidé musí chtít dodržovat opatření. Jenže v tuto chvíli jsou velice rozladění, frustrovaní, unavení z chaotické vládní komunikace. Lidé nemají naději, nevěří opatřením, nedůvěřují vládě. A pokud nebudou součinní, lockdown stejně nebude mít takový efekt. Nejlepší by proto podle mě bylo dodržovat stávající opatření, ale striktněji je vymáhat, jako to dělají mnohé další státy. Když budeme nadále zpřísňovat, zahubíme si ekonomiku, ale nezahubíme virus, protože lidé stejně nebudou spolupracovat. Dát lidem pozitivní motivaci by bylo daleko účinnější než opět přitvrdit.

Lukáš Kovanda

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 406 × | Prestiž Q1: 8,10

+11 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 12 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
Jan M.

"Nejlepší by proto podle mě bylo dodržovat stávající opatření, ale striktněji je vymáhat, jako to dělají mnohé další státy." Takže Kovanda je proti zavření průmyslu, ale zároveň je pro zavření provozoven služeb. Přitom služby tvoří cca 60% HDP a malé firmy jsou naprosto klíčové pro udržení zaměstnanosti a střední třídy jako takové. A navíc celá ta slavná "pandemie" je jen a pouze mediální panika. Jedná se o úplně to samé jako tzv. globální oteplování a imigrační krize 2015-2016. A lockdowny a stupidní zdravotně škodlivé nošení roušek jsou protiústavní a z imunologického hlediska jsou kontraproduktivní. Mimochodem povinné testování ve firmách je taky protiústavní. Lockdowny představují jen odložení spiků nárůstů do budoucna za skoro nekonečně vysokých nákladů. Je velmi smutné, do jakých intelektuálních spodin L.K. klesl.

5 | 1
Zdena

Jan M. Chtela jsem napsat totez. Dekuju, ze jste mi usetril praci. Opravdu me udivuje, ze si autor clanku i po roce zcela zjevneho medialniho oblbovani porad jeste mysli, ze Covid predstavuje realnou zdravotni hrozbu. Takto jako on jsem uvazovala mozna tak jeste v kvetnu minuleho roku. Ted uz snad ale prece musi byt kazdemu normalne myslicimu cloveku jasne, ze Covid je z 80ti procent jen politicka kachna.

1 | 0
Axl

Ano, 60% HDP představují služby.
Ale:

1) Není služba jako služba. Jsou řekněme služby produktivní a služby spotřební. Nahrubo.

Produktivní služba je, když např. softwarová firma vyvine aplikaci a prodává jí do celého světa. Produktivní služba je, když někdo zorganizuje portál, kde firmy mohou levněji a rychleji nakupovat své vstupy a tím ušetřit. Atd...

Spotřební služba, jak již z názvu plyne, je "plezír". Rád jdu do hospody na dobré jídlo. Raději se nechám ostříhat profesionálkou, než od manželky doma. Rád občas zajdu do divadla či do kina, přestože si to mohu i pustit doma na velkoplošné TV.
Ale jsou to věci ZBYTNÉ! Když půl roku nepůjdu do hospody (ale jen si budu volat DameJidlo.cz), když mě půl roku bude stříhat manželka, je to ústupek z komfortu, ale žádná hrůza. Co neutratím za hospodu a holiče dnes, to mi zbude na jindy či na něco jiného. Ta ztráta ze zavření těch služeb je relativně malá (oproti vypnutí průmyslu, zemědělství a "produktivních" služeb). Navíc ty produktivní služby mohou ve velké míře fungovat online, s homeoffice.
A že hospoda či kadeřnictví zbankrotuje? Samozřejmě to je smutné, je mi líto těch lidí, co něco leta budovali a nyní o to přijdou. Ve válce či hluboké ekonomické krizi by přišli také. Podkoní a drožkáři díky autům také skončili. Ale z celospolečenského pohledu to není až tak velký problém: ty prodejny a hospody fyzicky nezmizí, tu budovy stále budou stát. Až epidemie pomine, až se poptávka obnoví (protože pozor! podle mě cestovky, hotely, atd... budou poloprázdné ještě 2 roky po covidu!), tak ty prodejny a penziony zase někdo otevře. Když ne původní majitel, tak ten, kdo včas myslel na rezervy a nyní může ve slevě (v konkurzním řízení) nakupovat. Ale ekonomice a zákazníkům to bude víceméně jedno.

2 | 2
Axl

2) Služby jsou nadstavba, své peníze v nich utrácejí ti z průmyslu. A když jim ten průmysl zavřete, tak....
_________________
3) To už byste rovnou mohli chtít zavřít zemědělství, protože přeci dělá jen 4% HDP. Že by pak nebylo co jíst, to už je taková drobnost, že...
_________________
PS: Pracuji ve službách. Tedy v těch produktivních. Část svých služeb i exportuji, abych nebyl zásivlý na CZ poptávce. A na homeoffice jsem už 15 let. A s příchodem hluboké ekonomcké krize počítám cca podobně dlouho a tvořím si na ni rezervy (samozřejmě ne v inflačních státních papírcích, u kterých se díky výpadkům v ekonomice a brutálnímu zvýšení vládního dluhu dá čekat pádivá inflace). Kdo si vzpomene na dobu těsně před krizí, tak by se mu měla vybavit ta volání ekonomů, že už velmi přetahujeme průměrnou dobu mezi krizemi a že velmi brzo nějaká přijde. Kolik lidí tehdy zareagovalo tvorbou rezerv? Jedno procento? A nyní máme tuto cyklickou krizi pod povrchem a na povrchu překrytou krizí covidovou. Toto neskončí za půl roku, počítejte s tím! Po překonání covidu bude trvat několik let, než se obnoví cestovní ruch a podobné věci. I za rok budou krachovat hotely, cestovky, hospody a letecké společnosti. Pokud je dnes všechny bude stát zachraňovat, bude je muset kontinuálně zachraňovat aspoň další 2 roky (celkem tedy minimálně 3). A na to nikdo nemá a mít nebude. Stejně ty bankroty nakonec přijdou, jen vláda bude mít dluh jak po třicetileté válce. A bude muset kvůli jeho splácení zvyšovat daně. Což zabije další podnikatele.

2 | 1
Borsuk

Služby produktivní a neproduktivní? zajímavé dělení. A určit co je zbytné (hospody)a co nezbytné (květinářství)? Tak vzhůru do větví a nebo do hlubin jeskyně...a zkusit to i v té jeskyni bez ohně a hlavně! nedělat žádné Venuše, ty nejsou nezbytné.

1 | 1
Axl

Hezký pokus.
Přesto je odvážné tvrdit, že zavření TechtleMechtle poškodí ekonomiku stejně, jako vypnutí seznam.cz , kosik.cz , pilulka.cz , firem jako je Avast, .. atd... (všechno to jsou služby).

1 | 0
Axl

I O2 a T-Mobile jsou služby!
Ale vy byste je vypínal stejně jako stripbary...

1 | 0
Borsuk

Život není jen ekonomika. Jakmile se lidé zmohli na více, než jen prostou reprodukci, začali tvořit umění, hrát hry, věnovat se náboženským a duchovním věcem. Mnoho architektonických skvostů nesloužilo ekonomické činnosti.(Od megalitických staveb přes pyramidy a chrámy až k dnešním divadlům, a třeba i stadionům). Celou literaturu bychom pak mohli redukovat na návody a příručky. Atd. Ale to už bychom nebyli lidé.

0 | 1
Axl

Ano. Ale toto když na měsíc pozastavíme, tak se nestane prakticky nic.
Pokud pozastavíte fabriku vyrábějící sedačky do mercedesů a bavoráků, tak si ti odběratelé najdou nové dodavatele (jedou v Just In Time) a bude po srandě už na furt.
Nejít měsíc do divadla přežiju. Stejně tak přežiju klidně rok koukat se na staré obrazy a oželím nové. Až se vše uvolní, budu mít peníze na to, abych to dohnal.

1 | 0
Axl

Myslím, že měsíc či dva se dívat jen v TV na záznamy oper a divadelních představení, přežiju.
Stejně tak se stále mohu dívat na historické architektonické skvosty, ty nové mě stejně moc neberou.
Nikdo mi nebrání poslouchat hudbu, číst knihy, pustit si záznam inscenace, atd...
Zkrátka nic, co bych pár týdnů nemohl přežít.

Není důvod v lockdownu žít nekulturně.

1 | 0
Vajo

Vy pořád zvažujete, co vypnout dřív, co později, co vůbec. Ale napřed byste se měl ptát: Jakým právem?

1 | 1
Axl

To souhlasím.
Ale pak je otázkou, kde vláda vzala právo zavřít to, co už zavřené je (TechtleMechtle). A kde bere právo brát mi polovinu výdělku, nebo mě nutit k účasti v průběžné penzijní pyramidové hře.

Podle mě ho v principu samozřejmě nemá.
Jen si ho usurpuje silou.
Jestli "právo" zavřít provoz použije jen na TechtleMechtle, nebo i na Škodovku či divadlo pana Hrušínského, to už je nepodstatné.

Nebo možná takto: zejména u umělců žijících z mých peněz proti mé vůli (není to definice příživy?) mi to vlastně vadí nejméně. Kdo žije z daní, pracuje pro ČT (ani koncesionářský poplatek neplatím dobrovolně), dostává granty, je ten poslední, po kterém bych plakal. Umělců žijících z tržních dobrovolně placených příjmů mi je líto a jsem ochoten jim i nějak pomoci.

2 | 0

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top