Štítky článku: •  

Nechte nas byt!

Z dyskuzi u předchozich textu vyplyva, že mnozi maju zakladni nedostatky při chapani ruznych cizich slov. Sice je použivaju, ale obsah jim unika. Mluvi o fašizmu, ale nechapu, že to nema nic společneho s Adolfem.

Poďme se mile děti podivat na tři zakladni systemy řizeni statu.

Laissez-fair je přirozenym, nejhumannějšim systemem řizeni statu. Jisty neholeny a nestřihany filozof jej nepřesně označil „kapitalizmem“. Laissez-fair je ovšem přesnějšim vyjadřenim. V překladu znamena cosik jako „nechte nás bejt“, nebo po ostravsky — neserte se do nas!

Označeni vzniklo někdy v 17. stoleti při setkani francuzkeho minystra financi se skupinku podnikatelu. Na minystrovu otazku, jak by mohl byt stat podnikatelum prospěšny, odpověděl kdosik: „Nechte nas byt! Neserte se do nas!“ V systemu Laisse-fair ma stat stanovit zakladni jednoducha pravidla a pak garantovat jejich dodržovani, bezpeči a pořadek. Kapital včetně vyrobnich prostředku je sukromy a nedotknutelny, stat na svuj provoz vybira minymalni čast vytvořeneho kapitalu a do ekonomiky nezasahuje. Produkce se řidi tržnim mechnyzmem, mzdy tež. Majetek je rozdělen nerovnoměrně, socialni rozdily su vyrazne, nicméně společnost jako celek v dluhodobem horyzontu roste a bohatne.

Socializmus je druha forma řizeni. Vlastnictvi je plně v rukach statu. Všdecko je centralně planovane a řizene vladnuci vrstvu, obvykle přislušniky strany. Zaměstnanost je povinna, proto se udržuju aji neproduktyvni formy, enem aby zaměstnaly aji teho největšiho idyjota. Efektyvita je tedy nizka, konkurence praktycky neegzystuje, platy su nizke a su v nich minymalni rozdily. Ceny su centralně stanovovane. Co neni vladnuci vrstvu vyslovně povolene, je zakazane.

Fašizmus je třeti forma řizeni statu. Vyrobni prostředky su formalně sukrome, ale stat zasahuje do vyrobni sfery mnoha byrokratyckymi nařizenimi. Vlastnik tedy neni plnopravnym majitelem, da se spiše nazvat spravcem. Spravce, kery kolaboruje s režimem, je odměňovan vyhodama, napřiklad ve formě dotaci. Spravce, kery nekolaboruje s režimem, je pokutovany, perzekvovany a šikanovany přebujelym fašistyckym aparatem. Svazky poslušnych spravcu, uředniku a korporaci pak stanovuju pravidla.

Stat je zbyrokratyzovany miliardou předpisu, v kerych se nesmi nikdo vyznat, aby je bylo možne použit pro šikanu rebelujicich občanu a spravcu. Poslušni se sdružuju ve svazkach — odborovych, prumyslovych, zemědělskych a spolu s uřednikama stanovuju pravidla a kontroluju chod statu pomoci ruznych trypartytnich schuzek. Male podnikani je silně tlumene a šikanovane, bo ve fašizujicim konceptu je egzystence svobodneho občana nezavisleho na statu nevhodna. Svobodny občan a svobodne podnikani je omezovane pomoci dani a navyšovanim nesmyslnych byrokratyckych požadavku.

Zakony, předpisy a byrokratycke nesmysly su chrlene v enormnim množstvi, formalně su přijimane demogratycku cestu ve formalně zvolenem zastupitelstvu, moc može byt tvořena dyktatorem, mocenskym spolkem nebo kabinetni polityku několika stran, kere se od sebe přiliš neliši. Hospodařstvi stoji na několika silnych firmach, produktyvni sily su zaměstnanci, nebo přimo statni zaměstnanci, tym su nejlepe kontrolovatelni. Jejich podřizenost a nucena loajalita je zajištěna doživotnim zadluženim hypotekama a spotřebnim zbožim.


Žaden z vyše uvedenych modelu nefunguje v čiste podobě, vždy se jedna o kombinaci těchto tři systemu. Česko-Slovensko je unykatni v tym, za třicet roku přešlo z ryze socialistyckeho modelu přes kratke trvani modelu laissez-fair a z vyše uvedenych charakterystyk je jasne, že se posunulo do modelu fašistyckeho. Stat si uzurpuje vice a vice moci, zasahuje do hospodařstvi pomoci zpolityzovane centralni banky a fašizujici legislatyvu, vyrobni sfera je zatěžovana nesmyslně vysokyma daněma, kere pak fašizujici stat rozděluje do nesmyslnych projektu nebo prostě rozhazuje plnyma hrstma, niči prostředi pomoci dotaci, vytvaři korupčni prostředi, kere nasledně niči svobodne podnikani.

Takže ano, možeme se rozčilovat nad použivanim slova fašistycky. Nic to ovšem nezměni na tym, že ve fašistyckem modelu řizeni už davno žijeme.

Chcete-li zvolat „Nechte nas byt! Neserte se do nas!“, pak se dobře rozhlidněte, jestli pobliž nestoji zaměstnanec statu.

Ladislav Větvička, hlasatel Mlade Fronty Fčil v kapitole z knihy Kronika koronoveho podfucku

Píše pan Ladislav Větvička na vetvicka.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 301 × | Prestiž Q1: 13,60

+28 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top