Štítky článku: •  

Normalizace covidismu pokračuje (2/2)

Demokratický právní stát zde existoval ještě v únoru 2020, od té doby je vládou Pána koblih destruován v přímém přenosu.

Ignorování nálezu Ústavního soudu vládou

Vláda nyní — i na výzvy tzv. opozičních stran a hnutí — 23. 2. 2021 znovu vyhlásila nouzový stav, čímž potvrdila neexistenci mimořádných podmínek pro stav legislativní nouze, ve kterém přijala pandemický zákon. Současně vláda vyhlásila celou řadu nových opatření pro „boj“ s koronavirem, kterými (mimo jiné) hodlá opět zavřít celou řadu obchodů a provozoven podnikatelů s naprosto arbitrárně stanovenými výjimkami, zatím od 1. do 21. 3. 2021.

Vláda tak naprosto ignoruje nález Ústavního soudu z 22. 2. 2021, sp. zn. Pl. ÚS 106/20, který vyhověl ústavní stížnosti podané skupinou senátorů proti opatření omezujícími maloobchodní prodej a poskytování služeb v provozovnách. Ústavní soud zejména v odst. 70 až 95 nálezu konstatoval, že „vláda zvolila řešení paušálního zákazu veškerého maloobchodního prodeje a poskytování služeb v provozovnách, přičemž současně stanovila velké množství výjimek připomínající až „telefonní seznam“,“ aniž by však odůvodnila, proč zvolila právě toto řešení, proč uzavřela právě konkrétní druhy provozoven a prodejen a jiné nikoli. Vláda tohoto odůvodnění nebyla schopna ani dodatečně, na opakované výzvy Ústavního soudu, aby se vyjádřila k podané ústavní stížnosti, proto Ústavnímu soudu nezbylo, než opatření zrušit. Vládu však nález Ústavního soudu nezajímá, odůvodněním uzavření prodejen a provozoven neobtěžuje ani teď, takže tato nová opatření jsou již zcela zjevně protiústavní.

Současné třeštění vlády je pak opakováním jejího postupu z března 2020, s tím rozdílem, že omezení jsou ještě horší. Data z ČR i ze zbytku světa za poslední rok přitom ukazují, že je naprosto jedno, jaká práva v jakém rozsahu vláda omezí nebo ne, protože to na šíření koronaviru v populaci a na počty těžkých případů má mizivý pozitivní efekt. Koronavirus stejně jako Lenin žil, žije a bude žít, vesele si mutuje, stejně jako jakákoli jiná chřipka. Izraeli nepomohly ani tři lockdowny za sebou a jediné, co v židovském státě snižuje počty těžkých případů (nikoli počty nakažených), je očkování, které vláda Andreje Babiše „zvládá“ jako cokoli jiného, na co za poslední rok sáhla: první vakcíny si rozebrali papaláši mezi sebou, očkování „nejohroženějších seniorů“ nad 80 let věku skončilo kolapsem rezervačního systému (který podle vlády fungoval) a zbytek občanů nechť se naočkuje čímkoli, co je zrovna po ruce, bez ohledu na vedlejší efekty ruských a čínských vakcín (čínské vakcíny ovšem podle čínské komunistické vlády žádné vedlejší následky nemají). Problémy s normálními vakcínami hlásí i Norsko, Francie a Švédsko.

Změna režimu v roce 1989 nebyla změnou poslední

Za rok jsme se tak z demokratického právního státu přesunuli do země, ve které vláda Andreje Babiše zcela otevřeně ignoruje při vyhlašování nouzového stavu, zavádění pandemického zákona a vydávání opatření pro „boj“ s koronavirem Ústavu, ústavní pořádek, nálezy Ústavního soudu, pravomocné rozsudky soudů a další právní předpisy, včetně jednacího řádu poslanecké sněmovny. Za rok jsme se z demokratického právního státu přesunuli do země, ve které vláda Andreje Babiše normalizovala nouzový stav pandemickým zákonem na „stav pandemické pohotovosti“, platný prozatím nikoli na věčné časy, ale dočasně do 28. 2. 2022.

Už rok vláda Andreje Babiše doslova utíká před soudy tím, že svá opatření neustále vydává znovu, takže stávající pozbývají platnosti ještě dřív, než na soudu vůbec založí kopíráky k podaným žalobním návrhům směřujícím proti těmto opatřením. Soudní kontrola opatření pro „boj“ s koronavirem, vyhlášených za nouzového stavu, je proto neefektivní. To se týkalo i nálezu Ústavního soudu ve věci návrhu skupiny senátorů na zrušení opatření omezujících maloobchodní prodej a poskytování služeb. Vláda navrhla ve svém vyjádření z prosince 2020 řízení před Ústavním soudem zastavit, protože napadená usnesení vlády, kterými byla opatření vydávána, již nejsou účinná, neboť byla nahrazena novými. Ústavní soud tento útěk odmítl, přesto jeho nález na stávající opatření neměl vliv. Obecné soudy však ve srovnatelných případech tento útěk vlády aprobovaly.

Za rok jsme se z demokratického právního státu přesunuli do země, ve které již nefunguje kontrola vlády poslaneckou sněmovnou, protože ta je — s výjimkou SPD — tvořena covidovou národní frontou složenou z hnutí ANO, ČSSD a tzv. opozičních stran a hnutí. Covidová národní fronta vládě jednak umožňuje veškeré dosavadní jednání včetně opakovaného prodlužování nouzového stavu, jednak nezasahuje ani proti zcela zjevným vládním excesům. Role Senátu je už z Ústavy marginální, nepočítá se s ním ani v pandemickém zákoně a jeho většinu tvoří opět senátoři covidové národní fronty. Co se týká krajů, pouze primátor hl. m. Prahy odmítl podpořit protiústavní vyhlášení nouzového stavu vládou Andreje Babiše. Zbylí ochotně sehráli roli užitečných idiotů, kteří věří Babišovi, že splní, co jim slíbil. Tak určitě.

Zkrátka: nyní již žijeme ve státě, který není pro nás, je proti nám. Vláda již rok nejedná s občany této země jako se sobě rovnými partnery, ale jako se zaměstnanci Agrofertu, kterým může zakázat naprosto cokoli ve jménu „boje“ s koronavirem, a z těchto zákazů pak milostivě udělovat výjimky, ačkoli čl. 2 odst. 4 Ústavy jasně konstatuje, že občan může činit vše, co není zákonem zakázáno. Vláda Andreje Babiše s občany nediskutuje, nesnaží se je přesvědčit a nezdůvodňuje svá opatření, pro která ani nemá data. Namísto toho zvolila od počátku metodu nahodile vyhlašovaných příkazů a zákazů. Aby tyto zjevně protiprávní a nesmyslné příkazy a zákazy občané respektovali, uchýlila se vláda ke strašení svých občanů jednak údajnými horrory koronaviru a jeho mutací (které by u kohokoli jiného než Hamáčka dávno skončily trestním stíháním pro šíření poplašné zprávy), jednak represí v podobě pendrekování demonstrací, zaklekávání lidí za nenošení roušek jako v Bělorusku, milionových pokut a nepřiměřených trestů „za nouzového stavu“. Namísto reflexe do očí bijících selhání vláda občanům lže, že se o žádné chyby nejedná, a když ministr zdravotnictví konstatuje, že zpřísňovat opatření nemá smysl protože nefungují, vláda je obratem zpřísní a trvá na jejich dodržování.

Vláda Andreje Babiše za pouhý rok svého vládnutí pozbyla jakoukoli legitimitu, protože se již rok při svém vládnutí neopírá o občany, ani nehájí jejich zájmy. Přitom jsou to pouze občané, nikdo jiný, kteří jsou v demokratickém právním státě zdrojem vládní legitimity, včetně České republiky, což je zakotveno v čl. 2 odst. 1 Ústavy.

Závěr čili co s tím budeme dělat?

Zbývá otázka, co s tím jako občané můžeme dělat. Kupodivu docela dost. Zaprvé přestat hrát s vládou Andreje Babiše hru na to, že stávající nouzový stav, stav pandemické pohotovosti a opatření vydávaná na jejich základě jsou v souladu s ústavním pořádkem a právními předpisy. Nejsou.

Zadruhé, přestat zjevně protiústavní a protiprávní omezení základních práv a svobod dodržovat a žít normálně. V Rakousku tamní vláda vzdala pokusy nadále omezovat základní práva a svobody svých občanů právě proto, že je už prakticky nikdo nedodržoval (rakouská vláda navíc nezvládá odůvodňovat svá opatření pro „boj“ s koronavirem před ústavním soudem stejně, jako ta česká). Být připraven se hájit ve správních řízeních a u soudu, neakceptovat placení pokut na místě.

Zatřetí, přestat se vzájemně fízlovat a suplovat tak práci policie, která bude opatření kontrolovat pouze namátkově, neboť policistů je prostě málo (ačkoli je v tomto státě více policistů, než jich bylo v komunistickém Československu). Chápu, že toto je v národě, který má minimálně 14 synonym pro bonzáka, těžko realizovatelné, ale: pokud se bojíte čínské chřipky, noste respirátor, seďte doma a nechoďte nikam, pokud si myslíte, že vám to pomůže. Nechte žít ostatní jejich životy tak, jak sami chtějí. Jejich koronavir je jejich, ne váš, problém. Pokud se na to „nemůžete dívat“, stačí se dívat jinam.

Začtvrté, nevolit strany covidové národní fronty a místo toho volit ve všech volbách jakoukoli stranu či hnutí, jehož programem je normální život v demokratickém právním státě. Pokud by byl na místě Babiše premiérem Fiala, Bartoš nebo Jurečka, počínal by si naprosto stejně jako Pán koblih. Lobbovat u nich nemá význam, protože vaše zájmy a potřeby tyto pány nezajímají. Členům covidové národní fronty je jedno, z čeho budete žít, zda a čím se naočkujete, kde se necháte ostříhat, kde oslavíte narozeniny nebo svatbu, kde koupíte boty nebo jak chcete fandit svému klubu. Vy seďte doma a pokud uspořádáte párty, bude se na vás dobývat zásahovka s beranidlem, zatímco jejich párty policie nebude rušit. Pro papaláše budou kadeřnictví a hospody a stadiony vždy otevřeny, oni budou mít vždy boty, vakcíny i lékařskou péči. Oni budou létat na zahraniční dovolenou v době, kdy vám budou zavírat hranice a rušit lety. To vše za vaše peníze v době, kdy vy hledáte jakoukoli práci, protože o tu dosavadní jste díky jejich politice přišli.

Psal pan Petr Bouda na neviditelnypes.lidovky.cz


Pozn. red.: Něco vám povím, přátelé: kdyby ta tzv. pandemie (jíž není) byla jen z desetiny tak nebezpečná, jak se nám snaží vláda i média natlačit do hlav, pak právě vládní papaláši by byli první, kteří by byli zalezlí hluboko pod zemí v krytech v Letenské stráni, srali by strachem Maggi v kostkách a vůbec by nevytáhli odtamtud prdele. Místo toho jsou sami první, kdo svá vlastní nařízení nedodržují (a sotva zmizí ze záběru televizních kamer, roušky si nacpou do kapes). A nevím proč mi to stále více připomíná Orwellovu Farmu zvířat…

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 189 × | Prestiž Q1: 8,45

+13 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
Jaroslav Král

Takhle nějak došlo k Velké francouzské revoluci. Tak dlouho nasírali lidi , až už neměli co ztratit. A najednou se ušlechtilá aristokracie divila , že jim na Náměstí Svornosti začali krájet hlavičky pomocí strojku pana Guillotina. Na závěr - kdo zapomene na historii svého národa , musí si jí prožít znovu

2 | 0
PeTaX

Velice souhlasím.

0 | 0

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top