Štítky článku: •  

Dohoda TTIP se blíží — a hrozí (1/2)

O dohodě TTIP se příliš často nepíše. Na jedné straně je to dohoda usnadňující vzájemnou výměnu zboží a odstraňující různé překážky, na druhé straně forma vyjednávání a vznikající podezření vzbuzují silné obavy.

cecilia-malmstrom.jpg (26,248 kiB)
Cecilia Malmström

Dohodu, kterou prosazují hlavně velké nad­ná­rod­ní společnosti, nepřijímají občané s nad­še­ním. Vůči dohodě však vzniká odpor i na straně USA, už jsme psali o protestu Elisabeth Warren, významné členky Demokratické strany. De­ník Independent se pravidelně zabývá zpo­chyb­ňo­vá­ním této smlouvy — například zde, nebo zde. Ke smlouvě se vyjadřují i další odborníci a aktivisté, občané Unie sbírají protestní podpisy.

Na straně Unie se pokusila komisařka pro obchod odpovědná za přípravu smlouvy Cecilia Malmström rozptýlit obavy vyplývající z utajeného režimu jed­ná­ní. Proto se vyjádřila, že podrobné výsledky každého kola jednání budou zveřejňovány ve všech řečech zemí Unie.*)

Připomeňme si však podobné jednání a uzavřené smlouvy typu NAFTA. Je velmi těžké si představit, že v případech, které se již uzavřely a kromě zvýšení zisků a pravomocí pro společnosti lidem prakticky nic nepřinesly, bude stejná dohoda v Evropě jiná (viz příspěvek Ilony Švihlíkové). Pokud tedy komisařka C. Malmström otevírá jednání pro veřejnost, může to znamenat jen jedno. Na názoru nás, jako občanů nikomu nezáleží. Je to stejný přístup jako v případě imigrantů, či řecké krize. Prvořadé a vlastně jediné na čem záleží, je ochrana velkých firem, bank a korporací.

Zdá se, že to bude nakonec princip, na kterém se Unie dnes zakládá. Vytvořili jsme monstrum, kde vládne elita ve prospěch elity. Jaká bude pak budoucnost obyčejných lidí? Možná bychom měli více číst. Román George Orwella „1984“ je dokonalým ztělesněním toho, co nás čeká. Je to budoucnost otroků všemocného státu.

Po takové perspektivě však netoužím. Pokud není možné zastavit dohodu TTIP v Unii, pak, i když je to už klišé, je třeba popřemýšlet, zda má členství v takové sestavě zemí smysl. Obávám se, že ne.


*) Dosud zveřejněné „výsledky“ jsou v praxi takové, že obsahují oslovení a podpis. Ostatní mezi tím je hezky „veřejně“ začerněno. Pozn. red.

Zdroje:

S použitím textu Juraje Poláčka

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 059 × | Prestiž Q1: 6,30

+4 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top