Štítky článku: •  

Kdo povede konzervativní blok?

Podstatná je autentičnost a charisma lídra úspěšného politického hnutí. Poptávka po konzervativně laděném pravicovém hnutí existuje.

V úterý 23. 3. 2021 oznámil Václav Klaus mladší zprávu o ukončení veškerých veřejných aktivit včetně předsednictví a členství v politickém hnutí Trikolóra, které založil. Již nebude za Trikolóru kandidovat a ani ji do voleb nepovede.

Pozitiva a negativa V. Klause mladšího

Postava V. Klause mladšího určitě Trikolóru v jejích počátcích zviditelnila, jeho upřímnost, dravost, to byly bezesporu plusy, ale vedle těchto pozitiv byl paradoxně brzdou vyšších preferencí. Problémem byla od počátku jeho autenticita a absence charismatu. Můžete mít fantastický marketing s krásným a výstižným logem, ale volič miluje osobnosti, které se musely vypracovat od píky. A to nebyl případ Klause mladšího, který těžil z politické značky svého otce. Dalším problémem V. Klause mladšího byl nedostatek osobního charisma, které se nedá naučit nebo vykouzlit. Charisma buď je, nebo není, jde o palivo každého lídra úspěšného politického hnutí.

Ovšem největší chybou V. Klause mladšího bylo počáteční nasměrování směrem k tématům rezonujícím s programem SPD (obhajoba sochy Koněva, zrušení Senátu) a tím i přetahování voličů Tomia Okamury namísto zacílení na voliče dalších stran současného politického spektra.

Voliči Trikolóry jsou pracovití poctiví lidé, kteří touží po existenci konzervativního subjektu, který bude bránit jejich zájmy. Proto odchod V. Klause mladšího není tragédií, ale spíše zklamáním, protože Klaus mladší mohl nabídnout svou funkci k dispozici, ale stále Trikolóře pomoci na kandidátce do voleb. Je už na každém z voličů Trikolóry, jak vyhodnotí náhlý odchod V. Klause mladšího, zdali jako výsledek přebytečného ega nebo jeho upřímné snahy o rozpoznání politické reality.

Spojení s SPD Tomia Okamury?

Někteří politici a osobnosti vyzývají ke spojení s SPD Tomia Okamury, naposledy bývalý prezident Václav Klaus. Na první pohled jde o snahu eliminovat „tříštění vlasteneckých sil“. V tom případě je dobré si položit otázku, zda by pro SPD v době růstu volebních preferencí, nyní již kolem 11 % (oproti 2 % Trikolóry), bylo takové spojení výhodné? Navíc řada voličů SPD má negativní vztah k privatizaci z 90. let. A pak tu jsou možné programové průniky nebo přesněji možné rozpory v otázce Czexitu, daní, minimální mzdy, role státu, atd. Možné spojení Trikolóry s SPD je spíše v rovině přání než politická realita.

Do voleb Trikolóra nebo nově vzniklý konzervativní blok?

Na začátku března tohoto roku vzniká koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků. Hlavním motivem je překročení minimální hranice pro vstup do Sněmovny ve výši 5 %. Určitě dobrý krok, ale vzhledem k navrhované změně volebního zákona, kde je zatím pro dvojkoalici stanoveno 7 % a pro trojkoalici 9 %, je jasné, že současné volební preference stanovují jen dvě možnosti, jak se dostat do Sněmovny.

První možností je jedna kandidátka, v tomto případě Trikolóra pod jejíž značkou by kandidovaly další politické strany a hnutí (Svobodní mají zatím kolem 1 %, Soukromníci méně).

Druhou možností je vytvoření nového konzervativního politického hnutí, jehož součástí by byli nejen členové Trikolóry, Svobodných a Soukromníků, ale i další hnutí. Na kandidátních listinách by se pak mohli objevit jména zajímavých osobností, které mohou přitáhnout pozornost voličů. Vznik tohoto konzervativního bloku by neznamenal konec existence Trikolóry nebo Svobodných.

Nabízí se zásadní otázka, zda je u nás prostor pro nově vzniklé konzervativní hnutí. Určitě tu poptávka po konzervativně laděném pravicovém hnutí existuje, protože ODS se posunula výrazně ke středu, KDU-ČSL je také dnes typicky centristickou stranou.

Lídrem prezident Klaus nebo Zuzana Majerová anebo…

Nyní je nejdůležitějším krokem výběr příštího lídra, ať už půjde o Trikolóru nebo nově vzniklé konzervativní hnutí. Hodně se v této souvislosti zmiňuje prezident Václav Klaus (má doživotní titul prezidenta, i když už úřad nezastává) anebo poslankyně Zuzana Majerová. Oba jsou určitě kvalitní kandidáti, u bývalého prezidenta je výhodou mediální „zručnost“ i šarm, nevýhodou jeho věk, kdy přeci jenom volební kampaň je náročná jak fyzicky i psychicky. Zuzana Majerová má zase výhodu v autenticitě, nevýhodou je menší mediální povědomí o její osobě.

Osobně si dovolím jmenovat ještě jednu osobnost, která je známá a mohla by se stát lídrem. Je jím Ing. Miroslav Ševčík, proděkan vysoké školy ekonomické, který prokázal v televizních debatách schopnost argumentovat, je mediálně známý a má ekonomickou vizi jak tento stát posunout kupředu. Navíc už dnes je v Trikolóře ekonomickým expertem. A má ještě jedno nezanedbatelné plus na politickém kolbišti, oblibu u ženské části populace, což určitě není zanedbatelné.

Ale ať bude do čela zvolen kdokoliv, do voleb je ještě daleko a může se hodně změnit. Každopádně se můžeme těšit v nastávajícím volebním klání na další možná překvapení.

Píše pan Robert Troška na PP

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 227 × | Prestiž Q1: 7,19

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 4 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
John

Na výraz charisma začínám být háklivý. Jakoby to snad u politika bylo něco strašně důležitého. Vše je o správném načasování, zbytek udělají maskéři a šaty. Podívejte se na současné vládní ministry a řekněte mi, kdo z nich má charisma? Možná trochu Havlíček (Maláča je chvílemi také velmi fotogenická), ovšem jen dokud neotevřou papulu :)

Svobodní kdysi měli jen 1,5%, protože prý Mach neměl charisma. Dokud národ nereje držkou v zemi, jsou vám správné ideje k ničemu. Znalost národa je klíčová. U nás není zatím šance cokoli změnit, pravice bude hrát druhé housle do doby, než se sáhne na důchody a opravdu nebude na chleba. Alenka již dobře rozjela hru, ale ještě je moc brzy.

Vše se odvíjí od důchodů, tak je bohužel náš systém postaven. V 18 případně po VŠ vstupuje 99% občanů do 1. pilíře a netuší proč a jestli to má smysl. Pravice může mít sebeušlechtilejší volební program, dokud si ANO bude kupovat důchodce, nezmění se nic. Vy si myslíte, že nějaký charismatický politik přesvědčí milion voličů, že si mají utáhnout opasek, když to mají "za pár"?

A zkuste navrhnout, že nebudou mít volební právo a republiku budou budovat jen produktivní! Ušlapou vás :)

1 | 0
PeTaX

Pletete si fotogeničnost a charisma. To jsou propastně rozdílné termíny. ツ

3 | 0
Borsuk

Blbí staří volí Kobliháře a pomatení mladí zase Bukanýry. Ale nejsou všichni staří blbí a všichni mladí pomatení.

0 | 0
Borsuk

Blbí staří volí Kobliháře a pomatení mladí zase Bukanýry. Ale nejsou všichni staří blbí a všichni mladí pomatení.

0 | 0

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top