Štítky článku: •  

Strach, že policie všude uvidí…

iDnes uvedla: Nový policejní zákon děsí ochránce lidských práv.

Těm se nezdá hlavně nová pravomoc vstoupit kdykoli třeba do zadní části obchodu či bazaru, kam nesmějí zákazníci, či vypnout mobilní síť, pokud hrozí teroristický útok. "Zákon jde cestou zastrašování ve stylu, my vám vypneme mobily, my tam vběhneme, ale stát by takhle s občany jednat neměl," míní právník Václav Vlk.

To nemíní jenom právník Vlk. To míní každý soudný člověk. Takováto pravomoc represivních složek je flagrantní ukázkou policejního a justičního státu, ukázkou pohrdání ústavními právy občana, pošlapáním presumpce neviny. Snad se lacině ukrývající za strašáka terorismu, či je jen ukázkou prezentující neschopnost Policie ČR řešit kriminalitu běžnými kriminalistickými postupy.

Nevím, z čí hlavy tento zákon pochází, uniklo mi, kdo jej inicioval. Ale je ukázkou zpupnosti tohoto státu. Zaklínadlo terorismu se stalo univerzální obhajobou. Nepopírám existenci terorismu. Ale začínám mít občas pocit, že kdyby nebylo Al Kaidy, musely by si ji (třeba USA), vymyslet - pokud se tak již nestalo.

Zákon jde cestou zastrašování. Zákon jde cestou obcházení zažitých zákonů, kdy policie musela žádat soud, v oprávněných případech, o povolení k domovní prohlídce. Až vyargumentovaný požadavek jí toto povolení mohl poskytnout.

Lidé, braňme se! Nechci se dožít doby, kdy budeme mít všichni státem schválenou a nařízenou kameru v ložnici, či na záchodě. (V horším případě nám stát nařídí koupit si ji na vlastní náklady, podobně, jako registrační pokladnu.)

George Orwell by se divil.
Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 932 × | Prestiž Q1: 21,71

+61 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top