Štítky článku: •  

Přiznej lumpe co si myslíš!

Miloš Zeman vytáhl ze svého zázračného klobouku další nápad: „Zaveďme znovu volební povinnost, místo volebního práva“. Posílí to prý legitimitu politiky.

vlajka.jpg (25,726 kiB)
To je Naše republika, ne vaše

Argumentuje tím, že volební povinnost není jen totalitním výmyslem, ale byla zde i za Masarykovy první republiky a existuje i v Austrálii, Belgii, Lucembursku a například i v jihoamerických státech. Že vyloučí hospodské nespokojence, kteří raději volit nešli. (Již však pro jistotu nezmiňuje, že povinnou účast ve volbách opustilo Nizozemsko, Venezuela, Itálie či rakouské spolkové země Štýrsko a Tyrolsko.)

Jan Rovenský z Práva dosti dobře argumentuje na Novinkách proti tomuto nápadu.

Zejména bych z jeho článku vypíchnul, že jakýkoliv zákon, pokud nemá sankční doložku, je neúčinný. Z čehož ovšem jasně plyne, že by se jednalo jen o další omezení osobní svobody v rozhodování, včetně hrozby vysokých pokut, či dokonce vězení.

Poněkud polemicky bych cítil argument pana Rovenského, že volební účast ve státech, kde panuje důvěra v politiku, je vysoká. Spíše mám pocit, že volební účast ve státech, kde panuje veřejná shoda s prováděnou politikou, je spíše nižší a zvyšuje se právě mírou nespokojenosti občanů.

Jádro problému cítím zcela jinde

Nápad nutit občany volit je chybný, protože neřeší příčinu, ale důsledky. Problém nevoličů spočívá v tom, že neexistuje žádná dobrá volba. Strany, bez ohledu na barvu šerpy, se před volbami bijí v prsa jako King-kong, aby pak v následných letech pouze uplatňovaly získanou moc ve svůj prospěch, nikoliv pro zájem občana. Ostatně – a to si přiznejme – jestliže se strana, která se deklaruje jako pravicová po volbách uchyluje k vyloženě levicovým praktikám, někde něco ošklivě páchne.

Sám Zeman byl spoluautorem incestu jménem opoziční smlouva, z čehož bylo na zvracení zastáncům jednoho i druhého směru. „Oposmlouva“ vlastně ukázala, že předvolební hesla, billboardy a volební programy jsou jen vějičkou, ale cíl je naprosto jiný – moc.

Nápad páně Zemana směřuje k jedinému: tuto moc ještě více, třeba násilím (pod hrozbou sankcí) legitimizovat.

ODS ani ČSSD prý s návrhem pana Zemana nesouhlasí. Ale kdo jim dal moc se usnést, jestli si tu, či onu věc přejí lidé? Jejich straničtí ideologové? Anebo je to přesně ta ukázka zpupnosti moci, byť za zástěrkou ‚gulášové‘ demokracie? Strany ODS a ČSSD mají pocit, že vlastní tento stát a mohou si s ním nakládat podle vlastního uvážení a podle různých „kamrlíkových“ dohod.

Ani jedna z obou stran nechce ani za nic jakkoliv měnit volební systém do Sněmovny. Procházel jsem si oba volební programy – ani v jednom jsem nenarazil na to, že strana bude/nebude iniciovat změnu volebního systému. Voličů se neoptali a nemají tedy právo o takovéto věci vůbec rozhodovat.

Toto je přesně mechanismus neúcty k nejvyšším zákonům a možnosti kdykoliv si je ohýbat k vlastní momentální politické potřebě. Jádro problému spočívá v nepochopení pojmu státní zřízení. Demokracie není státní zřízení. Demokracie je jen jeden z možných způsobů delegování moci, který zde v podstatě přes šedesát let opakovaně selhává.

Když už se pan Zeman odvolává na První republiku, rád bych mu připomněl tehdejší instrument bílého lístku. Nic z toho co mi nabízíte nechci.

Jsem silně přesvědčen, že pokud by zde dnes tento instrument existoval, etablované politické strany by nedosáhly ani těch velmi diskutabilních „vítězství“ 24 či 30 %. A myslím, že volební účast voličů s bílým lístkem v ruce by byla velmi dobrovolná a velmi vysoká.

Zde neexistuje svobodná politická soutěž o vize, ale jen trapný hlad po moci. S kýmkoliv, jakkoliv.

Ovšem ODS, ani ČSSD nic měnit nechtějí – inu logicky. Kapříci si přece rybník nevypustí.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 105 × | Prestiž Q1: 8,86

+12 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top