Štítky článku: •  

Budiž tma

Kontinentální blackout nemusí být jen sci-fi zápletka

tma
Venezuela je stát, který plánuje skoro všechno, avšak realizovat nedokáže skoro nic. Důsledkem je návrat ke svíčkám. V Evropě jsme zatím do tohoto stavu nedospěli, ale stejně je opatrnost namístě. Foto: Foto: Profimedia.cz

V pátek 8. ledna 2021 se Evropa ocitla nepříjemně blízko rozsáhlému výpadku elektrické energie. Problém začal v Chorvatsku a velice rychle zasáhl zbytek kontinentu. Severozápadní a jihovýchodní energetické oblasti, jejichž hranice probíhá právě Chorvatskem, ztratily schopnost udržet stejnou jmenovitou frekvenci 50 Hz a „rozdvojily se“. V západní Evropě poklesla frekvence na 49,85 Hz a na Balkáně vyskočila až na 50,3 Hz. Trvalo zhruba hodinu, než se obě oblasti zase „spojily“ na snesitelné hodnotě kolem 49,95 Hz.

Uvedené odchylky působí na papíře jako malé, ve skutečnosti jsou na samé horní hranici toho, co je přenosová soustava schopna snést. Na rozdíl od biologických organismů, které vesměs mají určité rezervy a nezhroutí se jen proto, že se srdce rozbušilo o deset procent rychleji, je elektrická síť nesmírně citlivá na nerovnováhu mezi výrobou a spotřebou proudu nebo na kolísání jmenovité frekvence a napětí.

Bohužel právě tyto důležité parametry se se zařazováním dalších obnovitelných zdrojů stávají méně stabilními. Ačkoli lednový skoro-výpadek s počátkem na Balkáně neměl s obnovitelnými zdroji nic společného, obava z toho, že vyřazováním starších tepelných elektráren budou problémy jedině narůstat, je čím dál větší. Obří turbíny tepelných elektráren mají velkou setrvačnost, která pomáhá udržet konstantní frekvenci, a jejich chování je lépe předvídatelné. Se zdroji závislými na rozmarech přírody ale vstupujeme do nejistého teritoria.

Celý text si můžete přečíst na EchoPrime. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.

Marian Kechlibar echo24.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 405 × | Prestiž Q1: 13,30

+26 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
Vajo

Tak hlavně není pravda, že lednová událost neměla s obnovitelnými zdroji nic společného. Celá energetika podléhá obrovskému tlaku pomatených zelených magorů podporovaných současnými vládámi. Na jedné straně se mluví o decentralizaci zdrojů, na druhou stranu jsou regionální a národní sítě propojeny do jednoho technologického centrálně řízeného gigantu (ENTSO-E). Uzákonění povinného výkupu z tzv. OZE změnilo chování velké části subjektů v energetice a výrazně ovlivnilo ceny elektřiny (k tomu se ještě přidaly emisní odpustky). OZE jako zdroje, které (na rozdíl od ostatních) nenesou ze zákona zodpovědnost za odchylku mezi sjednanou a skutečnou dodávkou energie, mají čím dál větší podíl ve skladbě zdrojů a způsobují obrovské přetoky a nerovnováhy v síti, které musí provozovatelé přenosových sítí obtížně řešit. Podle dostupných informací o lednové události teklo zřejmě z uhelných elektráren v Turecku přes Chorvatsko do SZ Evropy 6,3 GW. Pak stačí souhra náhod, přenosový profil vypadne přetížením a máme tu na jedné straně (JV) výrazný převis výroby (frekvence jde nahoru), na druhé straně (SZ) deficit (frekvence jde dolů). S tím si musí v řádu desítek či stovek milisekund poradit systémy chránění a řízení. Odpojují se odběry, aktivují se rychlé rezervy (kterých musí být s růstem OZE čím dál víc). Zatím to vychází. Pokud se ovšem tohle šílenství nezastaví, čekají nás zajímavé časy.

6 | 0
Tomáš Fiala

Ano. Nebyl to přímý vliv OZE, ale externalita, již OZE způsobuje. Je odporné, jak různí greenpiss vyšťourávají a konstruují u jimi vybraných ošklivých technologií externality mnohdy nesmyslné. Externality jimi milovaných technologií buď nevidí nebo je považují za nějakou výhodu - např. přebytečnou energii akumulujeme. Nebudeme závislí na Rusku/Prusku/Kdokolisku*. Hurá! To není externalita, to je jedno velké Plus s hvězdičkou!

*) Trvalo několik desítek tisíc let, než se člověku po osídlení Evropy podařilo průmyslovou revolucí vymanit se ze závislosti na rozmarech přírody. Jen díky tomu máme např. kojeneckou úmrtnost téměř nula nebo místo průměrného věku dožití 40+ (takový byl po převážnou většinu těch desítek tisíců let) máme 80-.

5 | 0

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top