Štítky článku: •  

Kalamita stále těsnější Unie

Už po dva týdny jsou britská média pohlcena střetem mezi Evropskou komisí a britskou vládou ohledně zákazu exportu vakcín z EU (23. března), zejména firmy AstraZeneky, která má jednu továrnu v Nizozemí a částečně patří Británii.

Ta totiž investovala do výzkumu 65 milionů liber, a když Nizozemci odmítli firmu finančně podpořit, vložila do ní 21 milionů liber a má ve správní radě své zástupce.

Vláda si zajistila dodávky a podařilo se jí už naočkovat 37 milionů dospělých, na první dávku čeká ještě 20 milionů těch mladších, méně ohrožených. Počet úmrtí tak spadl od 8. ledna téměř na nulu a karanténa se v Británii rozvolňuje, zatímco EU naočkovalo jen 16 procent obyvatel a nákaza se šíří.

Eurokraté se za svou snahu shodit své selhání na Británii stali terčem ostré kritiky i obav o budoucí vztahy s nepřátelskou Unií. Starosti si dělají hlavně konzervativci, kdežto ještě nedávno eurofilní levice je ve svém odsudku daleko tvrdší.

Je známo, že unionisté považují každou krizi za velkou příležitost k získání nových pravomocí a expanzi impéria. Aby ne, když má bruselská byrokracie značnou politickou moc a v popisu práce harmonizaci všeho pod sluncem.

Podle týdeníku The Economist došlo v minulém roce k „fatálnímu rozhodnutí, aby Komise nakupovala a rozdělovala vakcíny 450 milionům obyvatel. Úředníci pod vedením Ursuly von der Leyenové zpackali vyjednávání s dodavateli vakcín, protože se obávali kritiky za předražený nákup, zapomněli si zajistit termíny dodávek a ustrašeně se handrkovali o zodpovědnost, kdyby mělo očkování uznané nejvyšší lékařskou autoritou (EMA) přece jen škodlivé následky“… „Katastrofu způsobily hádky, pomluvy vakcíny a vyhrožování blokádou exportu, neboť poškodily důvěru lidí v očkování. Kdyby byla Leyenová ministryní národní vlády, zcela jistě by musela podat demisi.“

V britském levicovém deníku The Guardian si s covidovým fiaskem dělá starosti politolog Hans Kundnani z ústavu Chatham House a problém definuje obecně. Evropská unie se tradičně a neodvratně potácí ve sporu technokratů a národních demokratů, označovanými levicí za populisty. „Legitimita Unie totiž závisí na výsledku, legitimita demokracie na výměně vlády. Když technokraté něco zbabrají, víra v Unii utrpí a volání po národní demokracii sílí. Fiasko s vakcínou image Unie dramaticky poškodilo.“

Levice dnes tvrdě kritizuje Brusel, jako by konečně pochopila, že byrokratická integrace problémy neřeší, ale vytváří. Pravice a konzervativci jsou diplomatičtější a vybízejí vládu k velkorysosti a maximální vstřícnosti. Obávají se totiž, že animozita vůči brexitové Británii poškodí vzájemné vztahy i obchod, už v létě se objevily potíže s exportem potravin na kontinent a francouzské výpady proti Angličanům o dobré vůli nesvědčí.

Zatím se protesty proti „depolitizovanému vládnutí“ Unie během pandemie, kdy lidé drží s vládou a čekají na výsledek, nijak výrazně neprojevily, ale to je jen otázkou času, politici se za třetí vlnu nákazy, oběti na životech a jarní karanténu snadno nevymluví, úspěšné očkování vlád národních států — Ameriky, Izraele a Británie — má každý na očích.

Euroskeptická mračna se shlukují, první náznak se už objevil v Itálii, kde výrazně roste podpora národně konzervativní strany Bratři Itálie pod vedením charismatické Giorgie Meloniové, která se v průzkumech umístila na druhém místě za euroskeptickou Ligou Salviniho.

Krize Unie opět vyjevila její konstrukční vadu: čím více integrace, tím menší akceschopnost. A mrtví žalují.

Alexander Tomský

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 224 × | Prestiž Q1: 9,66

+16 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
Spring

Sázím na Itálii. Další rozpad příjde právě odtamtud (je to můj subjektivní názor). Mají velmi dobře našlápnuto a míra naštvaných Italů s tím, jak se vede EU, je již taková, že se EU bude zanedlouho velmi divit a začne nesebektitické obviňování všech, kromě sebe samých.

0 | 0
Borsuk

Jsem optimista a dávám Uhniji dva roky.

0 | 0

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top