Štítky článku: •  

O elektronické evidenci tržeb, aneb EET

Vzrušenou debatu o elektronické evidenci tržeb takto dobře shrnutou, člověk málokdy najde. Dovoluji si tedy toto shrnutí, resp. analýzu, přepublikovat.

kristalove-cisty-babis-3.jpg (28,005 kiB)
Křišťálově čistý Babiš

David Horák

Babiš o EET lže. Ne, že neříká pravdu nebo že neříká celou pravdu. Sprostě lže. A jo, bude to delší post.

Kdo neví, co je elektronická evidence tržeb, tak jde o registrační pokladny napojené online na FÚ a jde o nejhorší buzeraci podnikatelů a živnostníků od komunistického znárodnění. A myslím to smrtelně vážně. A teď proč. Prý:

  • Narovná to prý podnikatelské prostředí — jako vážně? A jak EET zabrání tomu, že vám kdokoliv řekne za 8 tisíc s EET, za 6 tisíc bez, což by mělo právě EET odstranit? A nemylte se, že to teď má platit pouze na restaurace, hotely a maloobchod. Všimněte si pronášeného slůvka „zatím“.
  • Odstraní to prý neplatiče daní — naprostá lež. ČR má šedou ekonomiku ve výši 15 % HDP, což je srovnatelné s Německem (14 %) nebo severskými státy (13–14 %). Spolu se Slovenskem, které je na tom stejně, máme nejmenší šedou ekonomiku z bývalého východního bloku. Zajímavé je, že ještě v roce 2000 byla velikost šedé ekonomiky v ČR kolem 20 % HDP. Nepátral jsem víc, proč klesla o pěkných 5 %, ale dovolím si tvrdit, že to bylo zavedením paušálů pro živnostníky (tedy snížením byrokracie!).

http://www.dotyk.cz/byz-07-2015/5_kde-nejvice-lide-podvadeji-stat

A jak je EET účinné? V Chorvatsku před zavedením EET měli šedou ekonomiku ve výši 30 % HDP. Po zavedení online pokladen šedá ekonomika zázračně klesla na úžasných 29 %. Bomba, co? Ale to není všechno. Spolu s EET snížili DPH z 21 % na 15 %. Jak ukazuje příklad Anglie, kde prostým snížením daní omezili šedou ekonomiku z 12 % na 8 % HDP (bez EET), by tedy v Chorvatsku mělo být snížení šedé ekonomiky razantnější. Co se tedy stalo? Díky EET spousta živnostníků a malých firem buď rovnou skončila anebo přešla právě do té šedé ekonomiky. Samozřejmě podobný přesun nastal i obráceně, tedy že snížení daní je přimělo i přes EET přejít z šedé do legální. Ergo EET je ekonomicky škodlivé tak, jako je snížení DPH o 6 % prospěšné. Jaký to mělo dopad na podnikání v Chorvatsku a jaký to může mít dopad na podnikání v ČR v rozboru tady:

http://echo24.cz/a/iYJ9d/balkanska-pohadka-co-zpusobi-pokladny-ceskym-zivnostnikum

  • Zvýší to prý příjmy do státního rozpočtu — další lež. V Chorvatsku to nepřineslo na výběru daní prakticky ani kunu navíc. Došlo to tam tak daleko, že uvažují, že to snížené DPH zase budou zvyšovat (proč nejsem překvapený). A všimněte si, jak se prakticky nemluví o tom, že Babišovo ministerstvo i přes lepší výkon české ekonomiky aktuálně vybírá na daních méně než v době recese.

http://hlidacipes.org/prinese-evidence-trzeb-10-miliard-navic-v-chorvatsku-na-dph-vybiraji-stale-stejne/

  • FÚ budou prý lépe postihovat nepoctivce — to můžou i dnes bez EET. Jenže se stane přesně to, co se stalo v Chorvatsku, protože úředník je všude stejný a jde cestou nejmenšího odporu a práce — začali tvrdě kontrolovat stavy pokladen proti nahlášeným platbám přes EET a když na pokladně bylo víc, než mělo, sázeli tvrdé pokuty za daňový podvod. Takže teď pro jistotu tam všichni mají na pokladnách manko, protože za to pokuta není.

http://www.pravybreh.cz/2013/09/10/alexandra-udzenija-zavedeni-registracnich-pokladen-je-ukazkovou-sikanou-zivnostniku/

  • Jde prý o elektronizaci státní správy — to už si (konkrétně V. Dlouhý) dělají šoufky. Pokud se někde inspirovat elektronizací, tak rozhodně ne na Balkáně, ale třeba v Estonsku, kde vyřídíte byrokracii elektronicky na více než 200 úřadech, nebo ve Švédsku, kde vám na základě odevzdaných dat automaticky vygenerují daňové přiznání, které stačí jenom podepsat. To je elektronizace. EET zpětně podnikateli nespočítá nic, ani tu blbou vratku DPH. Vždyť tady ti veleduchové ani nedokážou zřídit jednotné kontaktní místo, aby člověk nemusel obíhat s daňovým přiznáním FÚ, zdravotní pojišťovnu a sociálku.
  • Prý potrefená husa nejvíc kejhá — to je tak dětinský argument, až je k pláči. Je to jako chtít narvat kamery každému po celém bytě a kdo je proti tomu, tak doma určitě dělá něco nekalého.

Vůbec celý tenhle hejt proti podnikatelům a živnostníkům je k zblití. Nikdo nejde podnikat kvůli tomu, aby okrádal stát. Drtivá většina podnikatelů jsou poctiví lidé, kteří horko-těžko přežili eurodluhovou krizi s recesí a nesmyslným zvyšováním daní a místo toho, aby se jim spíš ulehčilo — když už ne snížením daní a poplatků tak aspoň snížením byrokracie — chystá se přesný opak. A do toho výkřiky typu: jste paraziti a zloději. A EET není o ničem jiném.

Kolega z VašeVěc o EET

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/eet-cili-proste-neumime

• A. A.: Napadlo mne nahradit Elektronickou evidenci tržeb Elektronickou evidencí státních výdajů.

„Systém by fungovat tak, že každý státní výdaj, ať už jakékoliv výše, by se zadal do systému společně se jménem osoby, která je za nákup zodpovědná. Systém by byl veřejně přístupný a pro občana tedy velmi jednoduché kontrolovat hospodaření státu. Povinnost by byla zavedena u všech státních zařízení tedy škol, krajských úřadů, nemocnic, ministerstev atd. V případě nejasného nákupu by bylo velmi jednoduché dohledat osobu, která je za nákup zodpovědná. Vše by bylo jasné a průhledné.

Všechny tyto údaje by byly zadarmo k dostání na internetu.“

Jó — to už by mělo smysl! A stálo by to zlomeček peněz.

• Já osobně si dovoluji přidat ještě jedno hledisko proti EET — je to díky šedé ekonomice, proč někteří velmi krutě exekvovaní či v osobním bankrotu mohou ještě vůbec žít, proč jsou prakticky schopni se vypořádat s podmínkami, jež nejsou k přežití.

• A je tady další Babišova lahůdka. Kontrolní hlášení na DPH. Je to jen další ukázka neschopnosti státu vybírat daně a ukázka arogance moci. Kvůli několika lumpům se plošné zvýší administrativní zátěž všech podnikatelů. K tomu ještě Babiš nasadil přímo drakonické pokuty. Žádná přechodná tolerance neexistuje. Navíc je zcela stupidní, že se u právnických osob rozešla lhůta pro podání kontrolního hlášení s lhůtou pro podání daňového přiznání. Daňový řád totiž toleruje prodlouženou lhůtu pro podání daňového přiznání po dobu 5 pracovních dnů od zákonného termínu. Tato prodloužená lhůta teď u právnických osob postrádá smysl. To si zaslouží řád za blbost pro tvůrce této zákonné úpravy. Rovněž tak měsíční kontrolní hlášení u právnických osob, které jsou čtvrtletní mi plátci. Proste: Čím dál tím líp. V článku najdete odkazy na příslušné dokumenty MF ČR, které se kontrolních hlášení týkají.

http://www.zivnostenskelisty.cz/clanky/2629-platci-dph-budou-mit-zivot-zas-o-trochu-tezsi-jak-se-poprat-s-kontrolnim-hlaseni

10. 8. 2015: http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1862-spinavy-konkurencni-boj-agrofertu-babis-obchazi-zakony-byrokraticka-sikana-drobnych-podnikatelu-elektronicka-evidence-trzeb-nas-ceka-a-nemine-stale-vice-pod-kontrolou.htm

U Babiše účtenku ale nedostanete! Babiš káže vodu a pije víno… Zaměstnanci stánku s občerstvením, provozovaným Agrofertem, účtenky nevydají ani po vyžádání. Článek s více případy a videi naleznete zde: https://web.svobodni.cz/clanky/babis-kaze-vodu-a-pije-vino-jeho-prodavaci-nevydavaji-uctenky-dokonce-je-odmitaji-dat-i-na-vyzadani

Jiří Hudera uvádí na základě zprávy René Ščirana, že během tří let v Chorvkatsku od zavedení EET skončila polovina malých živnostníků a trh ovládly velké firmy: Už je to tady. Podívejte se, jak to dopadlo v Chorvatsku po zavedení EET. Živnostníci skončili a trh ovládly velké firmy. Nemůžeme se divit Burešovi, že je tak agresivní při prosazování EET. K tomuto boji za své zájmy, se nestydí označovat drobné podnikatele za zloděje a neštítí se jako zbraní využívat jedné z nejhorších lidských vlastností, jako je závist.

Tohle tedy byla jedna z hlavních motivací vstupu Andreje Babiše do politiky: Prostřednictvím EET a kontrolních hlášení zlikvidovat konkurenci a podstatně navýšit své zisky. Investice do volební kampaně včetně těch slavných koblih se tak ukazuje jako obrovský výnosný podnik.

http://zpravy.e15.cz/byznys/zemedelstvi/zemedelci-evidence-trzeb-znici-drobne-zivnostniky-zbudou-mrtve-vesnice-1205374

From: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/david-horak-cesti-novinari-o-eet


Redakční PS: včera odpoledne byl pan Radomil Bábek, předseda APM, připuštěn ke slyšení před Rozpočtovým výborem PSP ČR a vznesl protesty asociace. Žádná z jeho připomínek nebyla vzata na vědomí. Po jeho odchodu se Rozpočtový výbor usnesl na doporučení zákona o EET s několika drobnými úpravami a postoupil ho do projednávání PSP ČR.

Opozice se již vyjádřila, že použije všechny nástroje k nepřijetí tohoto zákona včetně obstrukcí. Předseda vlády vzkázal, že v tom případě nechá omezit rozpravu tak, aby byl zákon přijat. Vláda se chová tak, jako by jí země patřila, dokonce, jako by jí už měla patřit na věky a nikdy jinak.

Odmítněme tyranii takovéto pseudodemokracie.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 3 876 × | Prestiž Q1: 10,05

+14 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top