Štítky článku: •  

Politické strany nemají 100% kontrolu voleb

Vzhledem k nyní probíhající novelizaci volebního zákona, a i snahy o zavedení korespondenčního hlasování, bych rád přispěl do této diskuse připomenutím mého zjištění a článku z října 2013 — kdy jsem byl v pozici olomouckého krajského předsedy Strany svobodných občanů a zajišťoval za ni delegování do volebních komisí v kraji.

Zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky umožňuje politickým stranám a hnutím možnost kontroly řádného průběhu voleb pomocí možnosti delegování členů do volebních okrskových komisí v ČR. Tím by měla být systémově zaručena teoretická možnost jejich 100% „nezávislé“ kontroly.

Pro představu reálného stavu z mé osobní zkušenosti mohu říci, že jsme za Svobodné delegovali v Olomouckém kraji členy do 23 % volebních okrskových komisí a kolegové z kraje Zlínského dokonce do 85 % volebních okrskových komisí. Protože je mezi členy, příznivci a sympatizanty Svobodných větší množství VŠ studentů, kteří jsou v průběhu voleb v zahraničí, byl jsem v posledních týdnech oslovován, zda je možné delegovat i do volebních komisí v zahraničí, tedy do „zvláštních volebních okrskových komisí“ na zastupitelských úřadech.

Sám jsem z nejrůznějších zdrojů tuto informaci nedohledal, a tak jsem 4. 10. 2013 zaslal dotaz na volby@mvcr.cz na který mi 7. 10. 2013 přišla odpověď, že delegování do „zvláštních volebních okrskových komisí“ je plně v kompetenci daného velvyslance a politické strany tuto pravomoc nemají. Z čehož mimo jiné vyplývá, že tak nemohou plně kontrolovat průběh voleb. Jaká míra je tedy takto „nepokryta“?

Ve volbách do PSP ČR v roce 2010, hlasovalo na stovce českých zastupitelských úřadů 6 601 Čechů, což z celkových 5 268 098 hlasujících tvoří cca 0,125 %. Lze tedy konstatovat, že současné zákony systémově neumožňují 100% kontrolu jejich průběhu kandidujícími subjekty, přičemž z poslední zkušenosti dosahuje možnost kontroly cca 99,875 %.

Nemyslím si, že by kvůli tomu měli na české zastupitelské úřady být, v průběhu těchto voleb, vysláni zahraniční pozorovatelé, kteří by dohlédli na jejich řádný průběh, a že jsou výsledky „vylepšovány“ právě vládním politickým stranám nebo kterým jsou ti kteří velvyslanci něčím zavázáni. Praktický vliv je také nyní řádově nulový, nicméně dokáži si představit situaci, že v zahraničí bude hlasovat klidně i 5 % voličů a stav rozložení politických stran bude silně vyrovnaný a tlaky na zneužití této „díry“ v zákoně se logicky zvýší. Mělo by tak dle mého názoru dojít ke změně volebního zákona, který by umožnil delegovat politickým subjektům kandidujících ve volbách i do „zvláštních volebních okrskových komisí“.

Závěrem bych rád poděkoval za vstřícnost českému velvyslanci ve Slovinsku doc. Ing. Petru Voznicovi, Csc., se kterým jsem konkrétní situaci řešil a který 10. 10. 2013 vyhověl „individuální žádosti občana ČR“ pro jeho zařazení do „zvláštní volební okrskové komise“ ve slovinské Lublani.

Zdroje:

Josef Zbořil neviditelnypes.lidovky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 152 × | Prestiž Q1: 5,56

+6 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
Borsuk

Je to sice pravda ale na výsledek voleb to příliš velký dopad nemá..to korespondenční volby, to je jiný kafe...Ty jsou pak tak demokratické a spravedlivé, že můžou volit i zesnulí a dokonce i neexistující občané...viz USA

0 | 0

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top