Štítky článku: •  

Zprávy ze cvokhauzu 41.

„Britská univerzita vztyčila bronzovou sochu Grety Thunbergové. Vyvolalo to poprask“, dovídáme se z ČTK, která to načerpala ze zpravodajského serveru The New York Post.

Britská Winchesterská univerzita se stala terčem oprávněné kritiky za odhalení sochy osmnáctileté švédské aktivistky Grety Thunbergové v životní velikosti ve svém kampusu v hrabství Hampshire. „Takové plýtvání penězi,“ řekl listu Hampshire Chronicle místní obyvatel Simon Dixon. „Naprosté mrhání penězi. Zajímalo by mě, čí to byl nápad.“ Student univerzity Henry Osbourne se pro změnu ptá: „Proč nedostali studenti možnost hlasovat o tom, čí sochu v kampusu chtějí mít“.

socha_greta2-na-web.jpg

Socha nazvaná Make a Difference (Udělej změnu) je dílem Britky Christine Charlesworthové a univerzita si ji objednala v roce 2019 v přepočtu za více než 720 tisíc korun. „Univerzita chtěla sochu Grety, protože je to velmi ‚zelená univerzita‘ a měli pocit, že Greta bude inspirací pro všechny studenty,“ řekla Charlesworthová.

Není to poprvé, kdy se Greta zapsala takříkajíc do věčnosti. Němečtí vědci po ní pojmenovali nový druh šneka. Miniaturní, asi tři milimetry dlouhý sladkovodní plž, který žije na Novém Zélandu, získal jméno Opacuincola gretathunbergae. Podle univerzity v Greifswaldu jde o vyjádření respektu k činnosti mladé Švédky, která stála u zrodu hnutí Fridays for Future, uvedla agentura DPA.

Pro Thunbergovou ale ani tentokrát nejde o první poctu tohoto druhu. Jeden živočišný druh byl po ní pojmenován už loni — shodou okolností šlo také o miniaturního plže, který byl objeven v pralese na ostrově Borneo. Ten nese název Craspedotropis gretathunbergae.

Teď by bylo vhodné podle Grety pojmenovat například jedno z mnoha moří na Měsíci. Už tam máme Mare Crisium (Moře sporů), Mare Serenitatis (Moře jasu), Mare Anguis (Hadí moře), dokonce Mare Moscoviense (Moskevské moře). Tak by se docela do série šiklo takové Mare autem ineptias (Moře blbosti), Mare audaciae (Moře drzosti) nebo aspoň Mare autem verba vanae (Moře prázdných řečí). Aby nedošlo k mýlce, mořem či jezerem a oceánem na Měsíci se nazývají nikoli vodní plochy, nýbrž planiny vzniklé rozlitím lávy po pradávných erupcích. Myslím, že až zase bude chtít nějaká instituce vyhodit na uctění oné nakrknutě se tvářící slečny horu peněz, mohli by ji vsadit do kosmické rakety a vysadit ji na Měsíci, třeba hned u toho jejího moře. Tam by mohla kázat své zelené pravdy o modré planetě do aleluja, a pěkně z nadhledu.


„Nejí černošské jídlo, vytkla seriálu Luther manažerka diverzity“. Tak zní titulek aktuálního článku na serveru Novinky.cz. Britský seriál Luther má problém. I když je hlavní hrdina černý, manažerka diverzity v BBC Miranda Waylandová odhalila, že jde o „povrchní diverzitu“. Hrdina, který žije v Londýně, třeba nejí karibské jídlo.

Luther je drsný londýnský detektiv, který bojuje se zločinem i se svými vnitřními démony. Ignoruje předpisy. Hlavního hrdinu ztvárnil herec Idris Elba, který za svůj výkon získal i Zlatý glóbus. Jenže manažerce diverzity se Luther nezdá dost autentický. „Když to vysílali poprvé, každému se líbilo, že je tam Idris Elba, skutečně silná černá hlavní postava,“ připustila, ale zároveň dodala: „Nemá žádné černošské přátele, nejí karibské jídlo, nezdá se mi to autentické.“ Podle ní se musí producenti postarat, aby černé postavy byly obklopeny prostředím, které odráží jejich původ. Třeba i jídlem.

Manažerka diverzity nastoupila do BBC v roce 2020, aby podpořila snahu o větší zapojení menšin v pořadech. BBC se tehdy také zavázala investovat během tří let 100 milionů liber do diverzifikovaného programu.

Zkusme si představit obdobnou situaci u nás. Například krimiseriál Mordparta z roku 2017. Prostudoval jsem si k němu, co šlo, protože dívat se na to při nejlepší vůli nedalo, ale to je vedlejší. V obsazení není ani jediný černoch, pardon Afročech. Katastrofa! Policisté, ba i zločinci, se krmí cizáckými pizzami a hamburgery. Kde jsou naše typické české buchty s mákem? Kde jitrničky a jelítka z pravé domácí zabíjačky? Konec konců, ty by šly dokonce hezky zakomponovat do děje: mordparta by pátrala po vrahovi prasete, které by pak na služebně s ostatními strážci zákona hezky česky sežrali. Zase katastrofa! Kde je diverzita? A co na to CNN, hlídač politické správnosti, jenž nám loni přibyl do televize Prima, jež Mordpartu produkovala? Je vidět, že chyby se dějí i u našich bratrů nejmilejších a na věčné časy. Tak se hoši a dívky pochlapte a do příštího díla obsaďte někoho diverzifikovaného (nebo diverzního?). Třeba Kamalu Harrisovou, Michelle Obamovou nebo aspoň emeritní princeznu Meghan.


Obvykle nečerpám inspiraci pro tyto Zprávy ze cvokhauzu z tzv. alternativních webů, abych nemohl být obviněn, že šířím nějaké dezinformace a konspirace a dopouštím se jiných hrdelních zločinů. Tentokrát jsem udělal výjimku. Na webu necenzurovanapravda.cz jsem se dočetl následující informaci pod titulkem „Halal velikonoční čokoláda — lze muslimům ještě více podlézat?“ Šlo v něm o to, že obří cukrovinková firma Cadbury poněkud překomponovala původně křesťanský smysl velikonočních svátků. Na velikonočních zajíčcích v typickém fialovém obalu Cadbury bylo tradičně psáno, že jde o „Easter Rabbit“. Najednou bylo slovo „easter“ (velikonoční) naprosto nesmyslně nahrazeno slovem Peter (nyní je na obalu nápis Peter Rabbit).

Proč se na velikonoční čokoládové figurce už nepíše „velikonoční“? Odpověď: Firma Cadbury to slovo zakázala kvůli politické korektnosti. Ve Velké Británii nejsou produkty Cadbury oficiálně certifikovány (muslimskou) halal certifikací, ale přesto jsou vyrobeny tak, aby byly halal. Tedy může je jíst i muslim, což je na nich také uvedeno. Což pochopitelně vyvolalo značně negativní odezvu (snad ještě) dosud většinové nemuslimské populace. Bizarní je reakce samotné firmy Cadbury. Tamní manažer sociálních médií vysvětluje, že lidé útočící na jejich firmu byli často koordinovanější a zlověstnější, než se může zdát. „Tyto útoky byly naplánovány… existovaly skutečné facebookové skupiny, které byly proti halal, diskutovaly o produktech a koordinovaných útocích na stránky značek, které halal podporovaly.“

Komentátoři na facebookové stránce zveřejňovali realistické obrázky mučení zvířat, ženské obřízky a poprav. „Domnívám se, že mnoho stížností přišlo od lidí, kteří si upřímně mysleli, že tak donutí některé značky, aby přestaly podporovat halal, protože to považovali za odrazový můstek k právu šaría,“ nabízí vysvětlení onen manažer sociálních médií.

Co k tomu dodat, táže se server necenzurovanapravda.cz. Samozřejmě by si žádná firma nedovolila podobně upravovat typicky muslimské výrobky a upravovat jejich tradiční název. A už vůbec by si něco podobného nedovolili dělat přímo v muslimských zemích. Dovedete si představit, že by takto nějaká globální firma přejmenovávala jakýkoli typicky muslimský pokrm jen proto, aby jeho název neurážel nemuslimy? Je jisté, že podobná firma by byla ihned nařčena z islamofobie a xenofobie a muslimové by ihned protestovali v ulicích měst po celém světě.

Nicméně, co se týká Velikonoc, mnohdy už nejen firmy, ale i politici dělají, že neexistují. Podobně se letos předvedl kanadský premiér Trudeau, který lidem popřál příjemné strávení prodlouženého víkendu. Přitom — jak známo — Trudeau nadšeně podporuje muslimy, s nimiž se dokonce modlil v mešitě, pravidelně jim přeje k ramadánu a dokonce si jednou vzal na sebe i typicky muslimský oděv. Ovšem Velikonoce nazval „prodloužený víkend“.

A protože jsem šťoura a rád si informace prověřuji, vyhledal jsem oficiální stránku firmy Cadbury, a vskutku: v nabízeném (ne)velikonočním sortimentu se skutečně vyskytoval onen Peter Rabbit. Server necenzurovanapravda.cz tedy nelhal.

.

To vše se odehrálo před pár dny. Když jsem začal tento příběh sepisovat do dnešních Zpráv ze cvokhauzu, pro sichr jsem si znovu otevřel tu stránku Cadbury, nabízející (ne)velikonoční figurku. A ejhle: na monitoru se vyskytlo následující oznámení:

Ano, je to pravda, něco se pokazilo. Něco hodně velkého, podstatného a pro naši budoucnost zásadního.

Píše pan Petr Žantovský na petrzantovsky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 172 × | Prestiž Q1: 9,70

+17 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top