Štítky článku: •  

Daň z průměrného bytu v Praze bude ročně 30.000 Kč!

Nevěříte? A za rodinný domek se bude platit třeba 50 tis. ročně. Máte na to? Že ne? Že jste v důchodu? … ale to přece nikoho nezajímá. A Piráty už vůbec ne!

Po dlouhé době mi zase něco pořádně hnulo žlučí. Narazil jsem totiž na tento článek:

piratskelisty.cz/clanek-3940-financovani-nepodmineneho-zakladniho-prijmu-v-ceske-republice

Aleš Jakl a kolektiv pirátské skupiny NZP zveřejnil na Pirátských listech svoji představu financování společnosti. Vůbec není podstatné, že v úvodu píšou: „Text je výstupem zájmové pracovní skupiny, neodráží oficiální stanoviska strany ani její aktuální volební program.“ Už jen to, že něco podobného vůbec někoho z Pirátské strany vůbec napadlo, je naprosto šokující a varující zároveň!

Celý text je snůškou nesmyslů, které naprosto nereflektují objektivní ekonomickou realitu. Jedná se o zavedení Nepodmíněného základního příjmu (NZP). Demagogicky je jeho zavedení srovnáváno třeba se zavedením volebního práva pro ženy. Já souvislost nevidím. To je asi ten samý nesmysl, jako kdybych tvrdil, že Baťa vybudoval světové obuvnické impérium a my půjdeme v jeho stopách a jako první vybudujeme kanál Labe — Dunaj. Jedno může být super a to druhé totální nesmysl.

NZP sice úplný nesmysl není, v některých ekonomických modelech se může jevit jako zajímavé řešení, ale rozhodně ne za stávající ekonomické situace v ČR a už vůbec ne podle představ Pirátských vachmajstrů. Důležité přitom je, že NZP by zároveň měl nahradit všechny sociální dávky, důchody a slevy na dani,

Z článku plyne, že výše NZP by měla být 7.000 Kč pro každého, ale za podmínky, že by se na tuto částku dorovnaly (= snížily) všechny důchody. Sami Pirátští myslitelé uznávají, že by to asi neprošlo a proto navrhují stávající důchody ponechat a vyplácet NZP ve výši 5.000 Kč. Říkají o tom — cituji: „Tuto částku lze považovat za základní, aktuálně financovatelnou a dostatečnou pro uhrazení průměrných nákladů na skromné společné bydlení a stravu.“ — Praštilo ráhno do hlavy nějakého Piráta nebo mě? Vysvětlí mi třeba nějaký důchodce, jak lze za 5.000 Kč/měsíčně bydlet, jíst, kupovat léky apod.? Já to teda nevím. Připomínám, že další dávky, příspěvky apod. už nejsou.

Dále se z článku dozvíme, že vyplácením 5.000 úplně každému se z pracujících stane tvůrčí a vitální pracovní síla a z montovny se staneme mozkovnou! … To určitě!

Ale i 5.000 jen tak každému měsíčně jsou v rámci ČR docela velké peníze, tak Piráti přemýšlí, kde je vzít. V článku je celá řada návrhů — osobně si myslím, že až na výjimky to je jeden blábol vedle druhého (ale třeba budete mít jiný názor — přečtěte si to sami).

Nejzajímavější je následující odstavec. Raději to cituji doslovně:

„Zdanění nemovitostí může přinést stovky miliard korun ročně a zlepšit dostupnost cen nemovitostí k bydlení. Efektivní zdanění nemovitostí v USA se pohybuje mezi 0,3–2,21 % a v EU 0,05–1,93 % z ceny z nemovitosti. Současné efektivní zdanění v ČR se pohybuje kolem 0,01–0,04 % z ceny z nemovitostí (bez daně z nabytí nemovitých věcí), takže při zvýšení efektivním zdanění nemovitostí na 1 % lze získat 200–800 miliard korun ročně. Vedlejším kladným efektem vyššího zdanění nemovitostí je například lepší regulace trhu s bydlením a efektivnější využití nemovitostí ve smyslu vyřešení situace s neobsazenými byty a také posílení vlivu obcí prostřednictvím rozpočtového určení daní (na okraj podle sčítání lidu z roku 2011 je 651 937 bytových jednotek v rodinných i bytových domech neobydlených).“

Takže naši progresivní Piráti se ohánějí nějakým skoro 10 let starým údajem a chtějí zvednout daň z nemovitosti na 1 procento!

Mám k tomu pár poznámek:

1/ Piráti se zjevně rozhodli okrást lidi o zmíněných 200–800 miliard korun ročně tím, že budou muset platit nehoráznou daň za nemovitost, na kterou kolikrát šetřili celý život, kterou spláceli 30 let hypotékou a co je hlavní — kterou si pořídili z již jednou zdaněných peněz.

2/ Jakou daň by každý majitel nemovitosti platil orientačně každý rok v absolutních číslech? Berme průměrné částky, ať máme nějakou představu.

Rodinný dům v Praze — 100.000 Kč/rok

Byt 2 + 1 v Praze — 50.000 Kč/rok

Skromný rodinný domek na venkově — 30.000 Kč/rok

Garsonka mimo aglomerace — 15.000 Kč/rok

Středně velký hotel v okresním městě — 500,000 Kč/rok

Majitel středně velkého výrobního závodu (2 haly + administrativní budova) — 1.200.000 Kč/rok

To se nám ty miliardy sypou, že jo. Piráti dělají čest svému názvu.

3/ Toto Pirátské „výpalné“ se pochopitelně promítne do výše nájmů v nájemních bytech.

4/ Jaké budou důsledky? Důchodce s průměrným příjmem ve vlastním domečku na to pochopitelně nebude mít. Takže mu nezbude než dům prodat a přestěhovat se do nájemního bydlení (které, jak jsme si řekli, také výrazně podražilo). Ale ouha — on pomalu není, kdo by od něj ten jeho dům (byt) koupil. Protože najednou není sám, kdo na nově zavedenou daň nemá. Takových jsou minimálně tisíce. A každý se snaží prodat. Najednou tito lidé zjistí, že reálná hodnota jejich nemovitosti je na polovině obvyklé ceny.

5/ Teď už fabuluji. Ale představuji si to tak, že za člověkem, který nebude mít na zaplacení daně, přijde krásné mladé Pirátče (třeba Georgia Hejduk — vygooglete si) a sdělí nabídku, kterou nelze odmítnout. Ta bude znít asi takto: Milá babičko, přepište dům na stát a my vás zde necháme laskavě dožít. Fikce??? Nebo scénář znárodnění?

6/ Další variantou je, že se bude strašit tím 1 % a pak se milostivě uzákoní jen 0,5 % — a nikomu už nepřijde, že i to je naprosto šílená sazba. Ale všichni „nahoře“ se budou plácat po zádech a vysvětlovat lidem, jak jsou hodní, že neprošel původní návrh. Hlupák to sežere i s navijákem a bude jim k tomu ještě tleskat. Vsadíme se?

Já měl Piráty rád už od dětství. Četl jsem Stevensona a už tenkrát jsem se viděl jako Pirát, který sice s tou dřevěnou nohou lehce kulhá, na to jedno oko pořádně nevidí, mává šavličkou zprava doleva a hrne se bez rozmyšlení ani sám pořádně neví kam. Ano, chtěl jsem být Pirát — ale já na rozdíl od některých jsem z toho vyrostl!!!

Tak mě po přečtení uvedeného článku napadá: Nejsou oni spíš komunista než Pirát pane vachmajstr?

Autor: Jan Dočekal | jandocekal.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 596 × | Prestiž Q1: 14,93

+31 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 9 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
Ladislav

Tuto daň možná navrhnou piráti, ale hlasovat pro ni budou všechny parlamentní strany kromě komunistů a SPD. V hlavních věcech postupují jednotně, viz pandemický zákon...Jen se budou hádat o to, kolik to bude.

4 | 0
John

A proč by vám to měl vysvětlovat důchodce? Těch se přece NZP netýká ani podle té pirátské teorie. Důchody se nechají doběhnout, dokonce tam píší že i budoucím důchodcům, což je třeba u těch, kteří již odvedli více než 50%, poměrně jasné, ale logické je to i u těch, co odvedli méně. Buď se jim pojistné vrátí nebo se jim vyplatí snížený důchod a 1. pilíř se během jedné generace ukončí.
Vám se možná zdá přiliš levicový nebo sociální, ale když se na to podíváte do detailu, tak je to daleko víc napravo, než by se mohlo zdát. Já třeba současný systém sociálních dávek považuji za daleko nejhorší možný, nemotivující a děsivě nákladný.

Hlavní myšlenkou NZP je skutečně motivace lidí do práce, která díky neefektivním sociálním systémům uvadá. NZP je naproti tomu transparentní a jednoduchý. Občan jej dostane, samozřejmě výměnou za sociální jistoty. Na nic lepšího levičáky nenalákáte, a pravicovým to může být jedno, ti si z něj na důchod zodpovědně naspoří.

5000 zdá jako skutečně dostačující částka - je velmi těžké si to představit u současných lidí (které vychovala nejprve totalita a pak sociální náruč ČSSD - ano jsou tam už desítky let!), ale lidé časem najdou cestu, jak žít, bydlet a jak se zařídit, aby neplatili pěticiferný nájem se čtyřciferným důchodem a někde natahovali ruku pro příplatek. Něco tak neefektivního musí skončit a s nadsázkou lze říci, že lidem kolem čtyřicítky už něco takového nehrozí, protože jsou již delší dobu masírováni reklamami a tím, že jejich důchod bude malý. Pro ně by bylo +5000 ideální dorovnání životní úrovně k tomu jejich malému důchodu z penzijního fondu a mladším se tyto peníze chytře uložené na penzi zhodnotí lépe než v současném 1. pilíři téměř určitě, takže by mohli mít lepší důchod než jejich prarodiče.

1 | 6
John

... Jako sekundární efekt je pak nutné zdůraznit, že NZP způsobí malou revoluci na pracovním trhu. Protože již nebudou sociální dávky, začne se práce opravdu vyplácet, ne jako dnes, kdy neseženete nikoho na nekvalifikovanou práci za 15000 měsíčně, přestože je na úřadech práce armáda lidí, protože když se válí na dávkách a koukají na TV, jsou na tom v podstatě stejně a bez námahy, poměr výdělku je třeba 1:1,5. V novém modelu jen pro zřetelnost bude poměr: 5000 / 20000, což jak jistě uznáte je rozdíl. A je to přesně ten rozdíl, o který se postaral sám pracující svou aktivitou za kterou je pak adekvátně ohodnocen. Věřte, že pak na radnicích nebudou mít dost košťat a lopat, jak se všichni pohrnou pro další peníze, protože za válení se už platit nebude nic :)

Ovšem musím zároveň dodat, že na 5000,- ČR nemá ani náhodou, před časem jsem to počítal a vycházelo mi, že jsou únosné 3000 a i na ně se bude muset vydat mnoho dluhopisů, nicméně je to jediná cesta, jak provést důchodovou reformu, protože dluhová brzda je již na dosah, až důchody budou polykat 50% rozpočtu, těžko se to obrátí...

1 | 5
PeTaX

Zkuste nejprve chvíli počítat. Naprosto jasná a krátká cesta ke státnímu bankrotu.
A motivace? Naprosto nulová.
NZP je extrémní nesmysl!!!

2 | 1
John

Již jsem to počítal a sepsal poměrně dlouhou stať, zatímco vy jste to šmahem odsoudil 2 větami jako extrémní nesmysl. Přitom důkaz je zcela snadný, stačí se podívat kolik se dává na důchody a kolik bude stát NZP s parametrem 5000 a 2500. Ono vám hned svitne, kdy nastane bankrot dřív, jestli s tím 1. pilířem nebo s NZP.

Ano, samozřejmě zvedání daní, které se autorovi článku nelíbí a na kterém postavil on svůj argument proti, se nelíbí asi nikomu, ale to jsou jen parametry. Nakonec se daně stejně zvednou, a nebude to řešit nic, jen dluhy, co do té doby našviháme a dál budeme živit sociální hydru :)

1 | 2
PeTaX

Napsal jsem o tom celou řadu článků a ekonomicky je zdůvodnil. Matematický model dává zničující výsledky. (A to ani nemluvím o populismu, který bude neustále tlačit na zvedání NZP.)
Výpočty ukazují zcela jednoznačně: je to nesmysl.
Kdekoliv to ve světě zkusili (naštěstí jen v omezeném rozsahu), v tichosti to do dvou let odpískali.

2 | 0
John

I fakt, že se to pořád někde zkouší beru spíš jako argument pro to, že to jednou bude standard. Samozřejmě se to zjevně špatně aplikuje, ty pokusy co byly ve Finsku nebo Švajcu, to například nebylo plošné. To je základ, nějaké lokální pokusy nebo dokonce losování vyvolených, to vždy pošle do kopru. Bez propojení se sociálním systémem jsou to vyhozený peníze.
Tlak na zvedání NZP je úplně stejný jako tlak na zvedání důchodů, to není argument - podlehl tady snad někdo tomu? Né asi :D

1 | 2
PeTaX

Zkouší to pořád dokola jen levicoví fanatici. A z nepochopitelných důvodů si myslí, že jim z toho jednou vypadne jiný výsledek. Myslím, že takhle nějak definoval Einstein šílenství.

„ve Finsku nebo Švajcu“ Aha. Takže vy o tom nevíte zhola nic, dokonce jste líný si zjistit, kde všude to zkusili a odtroubili.

Víte, co (jinými slovy) říká NZP?
Jsi pilný a šikovný? Potrestáme tě.
Jsi líné a neschopné netáhlo? Odměníme tě!

Bláznivé, šílené!

4 | 2
Tomáš Fiala

Je zcela jedno, jak se to počítákuje a co komu podle jeho počítáků vychází. Jde o návrh naprosto zjevného nezakrývaného veřejně proklamovaného a o to odpornějšího loupežného přepadení soukromých vlastníků nemovitostí = vymáhání výpalného pod pohrůžkou (byť po malilinkatých krůčcích stupňovaného) násilí!

1 | 1

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top