Štítky článku: •  

Výzkum: Většina muslimů jsou fundamentalisté

Dvě třetiny evropských muslimů věří, že náboženské předpisy šaría jsou závaznější než světské zákony Evropy. Čtvrtina schvaluje teroristické útoky proti civilistům v zájmu islámu. Teroristické činy páchá jen zlomek muslimů.

Výzva vědců psala: „Cizinci žijící v Evropě jsou vykreslováni jako pátá kolona, podvodníci a zločinci. Muslimové jsou házeni do jednoho pytle s teroristy, bez ohledu na jejich skutečné názory či nepřebernou rozmanitost náboženských směrů, které vyznávají.“

Vítězná karikatura z německé soutěže Freedom Instead of Islam

Naši vědci ve svém prohlášení „proti strachu a lhostejnosti“ volali, aby diskuse o islámu byla „vedena s chladnou hlavou a na základě faktů.“ Ano, vědci mají pravdu, že na Facebooku se šíří často pouhé drby a hoaxy. Také mi tato informační lajdáckost vadí.

Proto se podívejme do seriozních vědeckých výzkumů. Pojďme si tu „nepřebernou rozmanitost“ kvantifikovat. Největší studie zatím zkoumala názory devíti tisíc muslimů ze šesti evropských zemí (2008). Ukázalo se, že dvě třetiny z nich tvoří náboženští fundamentalisté. Šaría je podle nich více závazná než světské zákony Západu.

Koopmans, Ruud. „Religious Fundamentalism and Hostility against Out-groups: A Comparison of Muslims and Christians in Western Europe“ Journal of Ethnic and Migration Studies 41(1): 33-57 DOI: 10.1080/1369183X.2014.935307, 2 January 2015. Read more at: http://phys.org/news/2015-01-islamic-fundamentalism-marginal-phenomenon-europe.html#jCp

kremlik1.jpg (33,984 kiB)
GRAF 1: Výsledky průzkumu názorů mezi křesťany a muslimy v Německu, Francii, Nizozemí, Belgii, Rakousku a Švédsku v roce 2008. Odpovídalo devět tisíc respondentů. U muslimů je daleko více fundamentalistů než u křesťanů (Koopmans 2013)
kremlik2.jpg (27,754 kiB)
GRAF 2: Výsledky průzkumu názorů mezi křesťany a muslimy v Německu, Francii, Nizozemí, Belgii, Rakousku a Švédsku v roce 2008. Odpovídalo devět tisíc respondentů. U muslimů je daleko více fundamentalistů než u křesťanů (Koopmans 2013)

Podle jiného průzkumu (Pew Global Attitudes), který se ptal 14 tisíc osob ve 13 státech, čtvrtina evropských muslimů říká, že sebevražedné útoky proti civilistům jsou — někdy — kvůli obraně islámu přijatelné (35 % francouzských muslimů, 25 % španělských muslimů, 13 % německých muslimů, 24 % britských muslimů). Polovina evropských muslimů věří konspiračním teoriím, že útok z 11. září si Američané udělali sami (44 % německých muslimů, 56 % britských muslimů, 46 % francouzských muslimů). Přes dvě třetiny evropských muslimů soudí, že za vraždu karikaturistů může nikoli islámský fanatismus, ale neúcta k islámu (71 % němečtí muslimové, 79 % francouzští muslimové).

The Great Divide: How Westerners and Muslims See Each Other. In: Pew Global Attitudes Project. 22. 6. 2006. http://www.pewglobal.org/2006/06/22/the-great-divide-how-westerners-and-muslims-view-each-other/

Podle jiného průzkumu 36 % mladých britských muslimů ve věku 16 až 24 let soudí, že kdo odpadne od islámu, zasluhuje trest smrti (Policy Exchange 2007).

Uprchlíci ze Sýrie v roce 2014 tvořili 20 % žadatelů o azyl v EU (Eurostat). Jak umírnění jsou, to nevím. Ale z 1519 Syřanů, kteří od roku 2011 emigrovali do USA jich 1415 byli sunnité (zdroj). To jsou přece ti, co po boku islámského státu bojují proti sekulární diktatuře šíitského Asada. Opravdu prchají před islámským státem, jak to líčí naše média? Nebo spíše prchají před Asadem, který pronásleduje fundamentalisty na každém kroku?

Ano, jen málo evropských muslimů se aktivně věnuje terorismu. Podle německé výzvědné služby (Bundesamt für Verfassungsschutz) je v Německu asi 29 islamistických skupin a čítají 34 720 osob. Z toho Salafisté mají přes pět tisíc vyznavačů (BfV — Newsletter 1/2014). Už dnes stovky německých muslimů jezdí do Sýrie zapojit se do džihádu (zdroj), aby se naučili, co a jak. Úřady zatím ví asi o sedmi stech lidech. Letos v červenci — při tradičním stínání zajatců na youtube — ISIS vyhrožovala, že přenese boj do Německa a zabije Merkelovou (zdroj).

Teroristické činy páchá jen nepatrný zlomek muslimů. Fundamentalistická většina ale bojkotuje vládní boj proti terorismu. Od roku 2006 v Německu funguje „německá islámská konference“, kde spolu jednají zástupci vlády a zástupci islámské komunity. Jenže jakoukoli žádost o pomoc v boji proti fundamentalismu označují muslimští lídři uraženě za islamofobii. Prý je uráží i to, že konferenci o islámu organizuje ministerstvo vnitra. Například v roce 2012 se islámský učenec Armina Omerica ohradil proti tomu, aby se z této konference dělal „další nástroj bezpečnostní politiky“. Nelíbí se mu prý bezpečnostní politika založená na „pochybné kultuře, kdy by muslim měl donášet na muslima“.

Odmítli také něco dělat proti vraždám ze cti a sňatkům z donucení — že prý nijak nesouvisí s islámem. Šéf Ústřední rady muslimů (Zentralrat der Muslime in Deutschland) Aiman Mazye se vyjádřil podobně: „Konference o islámu by neměla být jen jakási bezpečnostní konference v přestrojení.“ O boj proti islámskému extremismu zkrátka muslimští představitelé nejeví zájem.

Ani na to nemají čas. Mají plné ruce práce s předkládáním fundamentalistických požadavků. Například, aby muslimské svátky se staly státními svátky — takže by musely být školy a úřady zavřené jako o vánocích (zdroj). Nebo že by všechny veřejné instituce (nemocnice, věznice atd.) měly ihned začít vařit halal. Zájem o sekularizaci, asimilaci či integraci očividně také nemají.

Ve skutečnosti se muslimská komunita chová jako značně homogenní těleso i u voleb. Ve Francii v presidentských volbách 2012 muslimové zlikvidovali pravicového Sarkozyho. Potrestali ho za snahy čelit fundamentalismu. Ať už šlo o zákaz šátků nebo zákaz minaretů na mešitách či zákaz modlení se na ulici. Připomínám, že tyto sekularizační zákony byly odpovědí na vlnu muslimských výtržností, které rozpoutávají radikální imámové. (2005 Clichy-sous-bois, 2006, 2007, 2009, 2012 Toulouse, 2013 Trappes).

Když pak přišly volby, Tariq Ramadan, vnuk zakladatele Muslimského bratrstva (viz), doporučil francouzským muslimům, aby volili levici. Podle průzkumu deníku Le Figaro 93 % francouzských muslimů (1,7 milionu hlasů) hlasovalo pro socialistu Hollanda. Ten vyhrál o 1,1 milionu, je tedy zřejmé, že právě hlasy muslimů byly rozhodujícím jazýčkem na vahách. Hollande si tyto hlasy otevřeně koupil. Nabídl amnestii pro 400 000 ilegálních muslimských imigrantů, kteří tehdy byli ve Francii. A slíbil, že změní volební zákony, aby v komunálních volbách mohli volit i muslimové bez francouzského občanství.

Pokud veřejnost vnímá muslimy jako pátou kolonu islámského státu, není to proto, že by většina muslimů byli teroristé. Je to proto, že většina muslimů — navzdory „nepřeberné rozmanitosti náboženských směrů, které vyznávají“ — jsou fundamentalisté, kteří podporují šaríu. Evropský soud pro lidská práva roce 2003 rozhodl, že šaría je neslučitelná s demokracií (Případ Refah Partisi vs Turecko). Má-li někdo v programu šaríu, má v programu potlačování lidských práv a svobod.

Muslimové jsou tedy riziková skupina, přesto nám humanita velí pomoci uprchlíkům v nouzi. Je možný nějaký kompromis? Zřejmě by neměli dostávat trvalý azyl ani občanství, ale jen tzv. doplňkovou ochranu (možnost setrvat v ČR po dobu 1–3 let, dokud nepominou důvody žádosti o azyl). Na to má nárok ale jen asi polovina migrantů. Tu druhou (40 %) tvoří ekonomičtí migranti, jak uznává i Člověk v tísni. Zatím se u Syřanů ČR tohoto opatrného postupu drží — v roce 2014 jeden Syřan dostal azyl, 71 jich dostalo doplňkovou ochranu.


Poznámka redakce: podle charakteru křivky nárůstu počtu migrantů lze vypočítat, že jestliže letos žádá o azyl v Německu cca 800 000 osob, v příštím roce půjde (při stejné politice) již asi o 3 milióny. Odvozeně (a pokud přijmeme systém kvót), z 500 osob v květnu už po nás chce EU v září plných 4500 osob a stejným klíčem v září příštího roku může jít už mocnost čtvrtého největšího města ČR, Plzně: 160 000 osob!!!

Je nezbytné si včas uvědomit, že jednou, pokud už nebude pozdě, stejně budeme muset navzdory mínění sluníčkářů říci dost! I takto stejně pácháme sebevraždu.

Reference:

Kern, Soeren. The islamization of Germany in 2013. 15. 1. 2014 http://www.gatestoneinstitute.org/4130/islamization-germany

Koopmans Ruud. Fundamenalism and out-group hostility. In: WZB Mitteilungen, prosinec 2013 https://www.wzb.eu//sites/default/files/u6/koopmans_englisch_ed.pdf a https://www.wzb.eu/en/press-release/islamic-fundamentalism-is-widely-spread

Kern, Soeren. German aiming to become more Muslim friendly. Getestoneinstitute.org 6. 2. 2014 http://www.gatestoneinstitute.org/4155/germany-muslim-friendly

Kern, Soeren. German islam conference ends in failure. Gatestoneinstitute.org. 27. 4. 2012 http://www.gatestoneinstitute.org/3036/german-islam-conference

The Great Divide: How Westerners and Muslims See Each Other. In: Pew Global Attitudes Project. 22. 6. 2006 http://www.pewglobal.org/2006/06/22/the-great-divide-how-westerners-and-muslims-view-each-other/

Bershidsky, Leonid. Why don't Gulf states accept more refugees? Bloomberg.com 4. 9. 2015 http://www.bloombergview.com/articles/2015-09-04/why-don-t-gulf-states-accept-more-refugees-

Berlin says 100 Germans killed fighting alongside ISIL. Aljazeera.com 23. 8. 2015 http://www.aljazeera.com/news/2015/08/berlin-100-germans-killed-fighting-isil-150823143624855.html

Video reportáž z islámské konference v Německu 2012: https://www.youtube.com/watch?v=Hze6n-w5STs

Podle článku pana Vítězslava Kremlíka na iDnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 898 × | Prestiž Q1: 8,08

+8 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top