Štítky článku: •  

Statistika browserů — 2015

V dnešní době je zjišťování informací o uživatelích jedním z nejprogresivnějších oborů celého obrovského segmentu byznysu. Jak už jsem psal, informace sbírají nejen Windows, Mac OS X, Android, ale samozřejmě i Facebook, Google, LinkedIn, Twitter, Discus, MyID a dokonce i antivirové programy. Protože se problematikou internetových aplikací částečně živím, čas od času je potřeba zjistit, jaké prohlížeče lidé pro práci s internetem používají. Vizte tedy zprávu o situaci v letošním létě.

Data jsou sebrána jednak z profesního webu w3schools.com, jednak z mého portálu, řekněme politicky zaměřeného. Je tedy třeba vědět, že na profesní web chodí spíše uživatelé velmi znalí IT, odborníci, zatímco na mém webu uvidíme spíše strukturu „obyčejných uživatelů“ s povšechnou znalostí IT.

Browsery

graf-browseru-2015.jpg (46,053 kiB)
Graf 1 — profesní web, vývoj počtu uživatelů

V Grafu 1 tedy můžeme vidět vývoj počtu uživatelů prakticky za sedm let od roku 2008 do 2015. Vývoj vcelku odpovídá tomu, co jsem v předchozích rozborech predikoval: Google Chrome prorazil dominaci MSIE na jaře 2011 a Firefox na konci zimy 2012.

Počet uživatelů Opery (2 %) a Safari (3,7 %) je v podstatě konstantní. Trend MSIE je setrvale sestupný, v současnosti 6,5 %, Firefox se snaží udržet si pozici nad 20 % (21,6 %), ale klesá, a Chrome dobyl 65 % a začíná zvolna z řady důvodů stagnovat.

Ostatní prohlížeče jsou marginální; uživatelů pod 1 %. Schází ještě několik slov k těm dominantním: bez větších výjimek všechny prohlížeče opustily svá původní vykreslovací jádra a nadále už renderují s jádrem Mozilla. Včetně MSIE.

Na veřejném, politicko-společenském portálu vypadá situace v srpnu 2015 na Grafu 2 následovně:

graf-browseru-2015-2.jpg (33,464 kiB)
Graf 2 — společensko-politický web, srpen 2015

V podstatě se už od toho profesního příliš neliší. (Před pár lety ještě významně.) Snad je jen patrnější o málo konzervativnější setrvávání u MSIE (dáno implementací do Windows).

Projekt Opera se rozčlenil na dvě části. Původní, výtečná a rychlá Opera (identifikátor Opera/9.80 (Windows NT 6.1; WOW64) Presto/2.12.388 Version/12.17) ukončila svůj vývoj. Nabízí sice ještě upgrade, ale vyhněte se mu! Další verze už nejede na Prestu, ale na Chrome.

Druhá větev Opera 31 (identifikátor Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/44.0.2403.155 Safari/537.36 OPR/31.0.1889.174) je zlomyslně nazývána „Chropera“ z důvodu přechodu na jádro Chrome. Vyznačuje se spíše pomalostí a ztrátou řady výtečných funkcionalit (např. gesta).

Z projektu Chromium se ještě oddělil projekt Vivaldi (identifikátor Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/44.0.2403.75 Safari/537.36 Vivaldi/1.0.219.50), ale zatím je předčasné se k němu příliš vyjadřovat. Snad by měl podporovat původní operovská gesta, ale zatím je vidět jeho nehotovost, tipnul bych to spíše tak na ß-2. Zatím není velký důvod ho používat. (Navíc úložiště google.docs s ním odmítá komunikovat.)

Za zmínku ještě stojí MSIE, svého času nejrozšířenější prohlížeč. Microsoft bitvu definitivně prohrál, když po verzi 8 na dlouhé dva roky ukončil jeho vývoj a definitivně mu pak ujel vlak. Resuscitační verze 9, 10 a 11 už nemohly nic zachránit. S příchodem Windows 10 je projekt Internet Exploreru ukončen definitivně. Součástí instalace je nový prohlížeč Microsoft Edge, který má údajně nabízet množství nových funkcionalit, včetně přímé tvorby „výstřižků“ z webových stránek a dokonce určitou „editaci“ stránek, malování do nich a individuální přeskupování fragmentů. Osobně pochybuji, že je něco takového potřeba. Ačkoliv mám nainstalováno sedmero prohlížečů (z důvodu testování webových projektů), přiznám se, že Edge už instalovat nebudu. Ucho už se utrhlo.

Jen pro zajímavost: z toho původního MSIE je v provozu značné množství verzí; nejstarší identifikovatelnou je ještě 5.0 — 11 hitů (wow! v srpnu 2015!)! Archaickou MSIE6 přes 300 hitů, MSIE7 — 1600 hitů atd. Marné domlouvání.

K Firefoxu se těžko vyjadřovat. Identifikované verze (srpen 2015) od 1.0.7 (!!! — to měl ještě Žižka obě oči), až po nejnovější 43.0. Dominuje verze 39.0 a 40.0.

Možná nastal čas, aby odstartoval vývoj zcela nového browseru.

Samozřejmě by se slušelo ještě rozepsat prohlížeče pro malá zařízení, což je také dobré vědět, ale to si asi nechám až po rozkladu operačních systémů.

Úplně jsem zapomněl zmínit podporu nové verze značkovacího jazyka HTML5 a pokročilého stylovacího jazyka CSS3. Dá se říci, že všechny hlavní prohlížeče se s nimi vyrovnávají už velmi dobře, HTML5 přináší obrovské výhody v tvorbě formulářů (nové prvky, přesunutí kontroly vstupních dat na prohlížeč) a v daleko lepším strukturování dokumentu, sémantice. CSS3 kromě pokročilých formátů (oblé rohy, průsvitnosti, manipulace, výpočty) umožňuje daleko bohatší designování dokumentu a lepší oddělení struktury od formy.

Operační systémy

operacni-systemy-2015.jpg (29,179 kiB)
Graf 3 — Struktura operačních systémů, srpen 2015

Jen málo překvapuje dominace Windows. Lidé jsou nadále přesvědčeni, že PC === Windows, i když je to ta nejhorší volba. Prostě to tak koupili a používají.

Windows (wšech werzí) 89,15 %, Linux (všechny verze) 6,65 %, iOS (Apple mobily) 2,35 %, Apple MAC 0,8 %, zbytek zanedbatelný (překvapuje málo BlackBerry).

Struktura verzí je asi následující:

graf-windows-2015.jpg (34,538 kiB)
Graf 4 — Struktura variant Windows, srpen 2015

Nepřekvapuje dominace Windows 7 (70 %), asi poslední slušně použitelný OS od Microsoftu (zejména verze Pro), dosud poměrně slušné procento Windows XP, ke kterým se řada lidí vrátila po fiasku Windows Vista, i když už mají ukončenou podporu. Mírně překvapivé je velmi slaboučké využití Windows 8/8.1, uživatelé byli znechuceni odstraněním původní ergonometrie, koncept Metro se, zejména na desktopech, vůbec nesetkal s pochopením a uživatelé si vynutili návrat ke konceptu Start (v desítkách ty dlažky stejně nacpali alespoň do toho Startu). Ostatní verze nestojí za zmínku.

Co silně překvapuje, je absolutní absence Windows 10!!! Je téměř dva měsíce po uvedení na trh (chtělo se mi napsat „do prodeje“, ale jelikož W10 se dávají zdarma, tak raději „od rozdávání“) A NIC! Absolutní nula, zero, nicka, NULL. Měsíc po uvedení sedmiček byla dynamika prodeje strmě rostoucí — stamilióny kopií!

Mám pocit, že obchodní strategie Microsoftu dostala tyfus, zarděnky a ouročky. Něco se nám, chlapci, v tom monopolu rozbilo. Asi už bylo na čase.

Pokud jde o strukturu Maců, je následující:

graf-macintosh-2015.jpg (30,249 kiB)
Graf 5 — Struktura variant Mac OS X, srpen 2015

Nemohu se k nim nijak fundovaně vyjádřit. Jablko jsem ohryzával asi dvakrát v životě a líbilo se mi to, ale pro mě, chudáka, to přece jen vždy byly počítače dražší, než užitek z nich. Takže spíš pro mekisty, jestli jim ten graf k něčemu bude.

Z Linuxů lze identifikovat drtivou převahu Google Android (51,63 %). Druhou skupinou jsou různé obtížně specifikovatelné klony Linuxu (46,12 %). Z dobře rozeznatelných ještě následuje Ubuntu (1,7 %); co si budeme říkat, je to asi nejfortelnější kompilace; a za ním ještě SuSe a Mandriva (Mandrake).

Zařízení

K celé analýze je ještě dobré doplnit, že struktura typů zařízení je asi následující: desktopů, nejrůznějších variant a OS je cca 78 %, tablety jsou zastoupeny přibližně 12 % a přemoudřelé telefony cca 10 %. Očekával bych daleko silnější zastoupení právě telefonů.

Např. iDěs redesignoval (poměrně neúspěšně) letos zjara údajně právě kvůli nim. Osobně se domnívám, že tam došlo k syndromu přetechnizovaného šéfa a ne k dobré prognóze vývoje. Tím se rozumí, že šéf se dívá do svého superšpičkového, superdrahého přístroje a požaduje, aby tak, jak to vidí on, viděl to i zbytek světa. Stalo se mi to osobně mnohokrát: pan generální měl před sebou monitor 5 × 9 km (45 miliard pixelů J) a odmítal argumentaci, že 99,9 % uživatelů má obrazovku 800 × 600 px. (Skončilo to tak, že stránky měly personifikovaný výstup pro pana ředitele a on se nikdy nedověděl, že zbytek světa to má jinak.)

Takže ano, určitě stránky musíme přizpůsobovat výstupu do malých zařízení, ale spíše CSS podmíněným pravidlem:

 @media screen and (max-width: 601px) {…}

případně metaelementem:

< meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0" >

Ostatně: k testování existuje spousta online emulátorů.

Tak takhle asi si tady letos žijeme.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 12 966 × | Prestiž Q1: 8,68

+10 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top