Štítky článku: •  

Hloupé hádky o pravicovost a levicovost

Lidé se zde přou o marginální nálepky, zda ten, či onen jedinec je pravičák, nebo levičák. Ale asi docela chybně.

Toto rozdělení se kdysi interpretovalo na horizontální přímce: vlevo extrémní levice, vpravo extrémní pravice, mezi nimi spektrum stran.

Dalším interpretačním modelem bylo poznání, že oba tyto extrémy se vlastně ve východiscích protínají a vznikla politická kružnice.

Asi nejlepším interpretačním modelem je v současnosti Nolanův plošný, dvourozměrný graf, vyjadřující pozice politických záměrů na dvou osách vyjadřujících postoje k ekonomické svobodě jednotlivce a k osobní svobodě jednotlivce.

Abyste měli možnost porozumět tomuto modelu (a třeba i nahlédnout do svého nitra), připravil jsem Vám jednoduchou verzi testu s výsledným výstupem do Nolanova grafu.

„Bavte“ se dobře.

Původně zde byla anketa s výstupem v Nolanově grafu na cizím serveru, která už neexistuje.

Použijte odkaz na totéž na tomto serveru.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 862 × | Prestiž Q1: 20,61

+55 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top