Štítky článku: •  

Hloupé hádky o pravicovost a levicovost

Lidé se zde přou o marginální nálepky, zda ten, či onen jedinec je pravičák, nebo levičák. Ale asi docela chybně.

Toto rozdělení se kdysi interpretovalo na horizontální přímce: vlevo extrémní levice, vpravo extrémní pravice, mezi nimi spektrum stran.

Dalším interpretačním modelem bylo poznání, že oba tyto extrémy se vlastně ve východiscích protínají a vznikla politická kružnice.

Asi nejlepším interpretačním modelem je v současnosti Nolanův plošný, dvourozměrný graf, vyjadřující pozice politických záměrů na dvou osách vyjadřujících postoje k ekonomické svobodě jednotlivce a k osobní svobodě jednotlivce.

Abyste měli možnost porozumět tomuto modelu (a třeba i nahlédnout do svého nitra), připravil jsem Vám jednoduchou verzi testu s výsledným výstupem do Nolanova grafu.

„Bavte“ se dobře.

Původně zde byla anketa s výstupem v Nolanově grafu na cizím serveru, která už neexistuje.

Použijte odkaz na totéž na tomto serveru.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 848 × | Prestiž Q1: 20,61

+55 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top