Štítky článku: •  

Imigrace jen odhaluje úchylnost EU

Analytik Petr Robejšek zavítal do sobotního Press klubu Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1 a promluvil absolutně bez obalu. To nejhorší, čemu čelíme, je krize hodnot Západu a kapitalismu, není to prý uprchlická krize, to odezní stejně jako krize předchozí. Evropa se ale musí naučit, že i tolerance má své meze, jinak ji čeká zánik. Zhodnotil také dosavadní působení prezidenta Zemana v úřadu a ani trochu nešetřil EU.

Krize hodnot

Zkrácený přepis rozhovoru z Frekvence 1.

„Já se obávám, že na křivce, na které se vždy ta impéria pohybují, jsme v nejlepším případě v zenitu a vidíme dobře dolů, ale ještě nějakou dobu máme šanci udržet se na vrcholu,“ upozorňoval. Ačkoli si je dobře vědom, že všechna čísla lze interpretovat podle toho, jak se to komu zrovna hodí, dovolil si vyřknout i varovná slova. Naše společnost už je tak saturovaná, že v podstatě končí ekonomický růst. Některým lidem už v podstatě není co prodat a jiní jsou na to až příliš chudí.

robejsek.jpg (12,797 kiB)
Celá nahrávka rozhovoru

„Neměli bychom přehlédnout to, že my jako Česká republika jsme tu spolu s Německem ostrovem blaženosti. To, že se nám tady vede dobře, neznamená, že kapitalismus není v krizi,“ vykresloval pochmurnou vizi host. Češi to možná pochopí až tehdy, když je v práci nahradí roboti. V tu chvíli si možná uvědomí, že život není jen o tom, že si koupíte nové auto nebo mobil. Lidé se musejí zamyslet nad tím, co jiného je motivuje v životě. „To jsme měli udělat už dávno,“ dodává Robejšek.

Kartel médií a akademiků

Pokud jde o uprchlickou krizi, ta odezní stejně jako všechny ostatní migrační krize v minulosti. Západní svět se proti ní už začíná bránit, byť to většina politiků neříká nahlas, až na britského premiéra Davida Camerona, který popisuje věci, jak jsou. „Evropa má problém v tom, že není jednotná vůbec v ničem a v této krizi především v imigrační politice,“ vyjádřil názor Robejšek.

Problém je i v tom, že média spolupracují s akademiky, kteří politikům diktují, jak mají „morálně jednat“. Za stanovení tohoto žebříčku přitom nenesou odpovědnost, ale politici je stejně poslouchají, takže jsou stále odtrženější od názorů většiny společnosti.

Islám je ještě hodně vitální na rozdíl od křesťanství

Varovná slova Robejšek pronesl i směrem k islámu. „Zatímco je křesťanství vyčichlé, muslimské náboženství je velice vitální a navíc na věřícího klade nároky, aby šířil víru,“ konstatoval. „Je to vitální a velice ofenzívní náboženství a my musíme od těch, kteří k nám přijdou, požadovat, aby se chovali podle našich pravidel… My ale na naše hodnoty zapomínáme, protože je nám bližší konzum, posteskl si host.

I dnešní konzumní život je ale ovlivněn západními hodnotami ve smyslu chování mužů k ženám, vztahu člověka k práci a tak podobně. „Takhle to u nás chodí a buď to budete dodržovat, nebo vás k tomu donutíme, nebo odejděte,“ vzkázal jasně Robejšek. „Západní společnost je poznamenána v dobrém i ve zlém tím, že je tolerantní úplně ke všemu, a to je chyba. Ideálním příkladem je soužití Čechů a Vietnamců, kteří se velmi dobře sžili s naší kulturou.“

Zemanova slova v Číně představují problém. A Němci se o nás moc nezajímají

Ve druhé polovině pořadu host hodnotil prezidentské působení Miloše Zemana. Na prvním místě si položil otázku, zda je Zeman opravdu vnímán tak kontroverzně, jak naznačují některá média, nebo jde znovu jen o již zmíněný kartel části intelektuálů a médií.

„Já bych měl trochu problém s tím, jak se choval v Číně, i když ne s tím, že jel do Číny. Výroky o tom, že bychom se mohli učit od Číny o budování společnosti, to je problém. Pokud jde o jeho názor na ochranu hranic před uprchlíky, ten je racionální a možná na něj dojde, byť bych si to nepřál,“ zhodnotil prezidenta host.

Z jeho úst také zaznělo, že o Česku se v Německu rozhodně nediskutuje denně, ačkoli se nám to tak může zdát. V Německu se o nás mluví jen tehdy, když od nás zazní něco opravdu kontroverzního. Německá kavárna je prý přitom stejná jako ta česká. „Má pocit, že spasí svět,“ poznamenal Robejšek. Tito „hosté“ kaváren sice vidí, co se ve světě děje, ale nadále si udržují svou vizi o světě, byť neodpovídá realitě.

Bohužel nejsme vlastenci

Poslední slova pronesl o EU. Evropská unie není oltář. Evropská unie je jen instituce k tomu, aby věci lépe fungovaly. A pokud to tak nebude, EU se rozpadne na úroveň, která opravdu má smysl, to jest volný obchod,“ konstatoval. Posteskl si také nad tím, že Češi, Moravané a Slezané nejsou vlastenci na rozdíl od Francouzů či Britů. Robejškovi to prý dělá velké starosti.

Petr Robejšek pro Frekvenci 1, 12. 9. 2015

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 553 × | Prestiž Q1: 6,84

+5 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top