Štítky článku: •  

Závist je zničující patologický jev

Společně s nenávistí. V posledním období se na blogu vynořil autor J. H. Jeho jedinou vizí je vyhnat ze státu všechny, které on nenávidí – a není jich zrovna málo. Jsou to lidé bohatí, mladí, zaměstnavatelé, vláda, pravice a kdovíkolik jiných. Dokonce si tento člověk aktivoval e-mailovou schránku j.h.na.prazsky.hrad@seznam.cz, což hovoří samo za sebe.

Lidé se od nepaměti bojí toho, čemu nerozumí. O těchto jevech si proto vytvářejí „zaručené pravdy“, aby měli svoji vyděšenou duši o co opřít. Exaktní vědy poměrně rychle přinesly množství důkazů, které tyto předsudky vyvrátily a dnes již např. málokdo věří, že blesk je trestající pravicí Boží.

V oblasti mezilidského jednání a pochopení vztahů mezi jedinci však množství těchto předsudků a „zaručených pravd“ nadále přežívá. Nejinak je tomu v oblasti ekonomických vztahů mezi lidmi.

Nepochopení funkce bohatství a soukromého vlastnictví vyvolává strach nevzdělaného jedince. Ze strachu závist a ze závisti nenávist.

Jedním z elementárních poznání je např. to, že pouze bohatí lidé jsou schopni nacházet a aktivovat statky, které jsou chudým trvale skryty, protože své prostředky jsou nuceni používat na pokrytí jiných potřeb.

Pouze bohatí jsou schopni alokovat dostatek prostředků pro vytvoření např. pracovních míst pro ty, kteří toho sami nejsou schopni, nebo se jen třeba bojí své prostředky do rizika vložit.

Jakákoliv utopistická „zaručená pravda“ o údajných „vyšších zájmech společnosti“, „stejnosti žaludků“ či „sociální spravedlnosti“ byla jen další z berliček vyděšených lidí, kteří nepochopili prazákon, že lidé si nikdy nebyli, nejsou a nemohou být rovni. Odporuje to přírodním zákonům.

To, že pan J. H. má doma např. elektřinu, má počítač, připojení k Internetu a další věci, není důsledkem jeho nároku na tyto statky, ale toho, že někdo tyto věci vymyslel, vyrábí je a ten člověk si je mohl dobrovolně koupit, tedy dobrovolně směnit za své statky.

Ostatně – jsem přesvědčen, že pan J. H. se tak vůbec nejmenuje. A ani ta podobenka není jeho. Ale to je spíše námět k zamyšlení pro adminy blogu iDnes.

Pro zlepšení nálady si vyzkoušejte politický barometr.

PeTaX

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 916 × | Prestiž Q1: 14,04

+28 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top