Štítky článku: •  

Karel Kryl II.

V roce 1969 se Karel Kryl nevrátil z písničkářského festivalu na Burg Waldeck a požádal o politický azyl v Západním Německu. Jak žil v emigraci?

karel-kryl-2.jpg (13,354 kiB)
Karel Kryl

Karel Kryl se náhle ocitá v jazykovém a kulturním prostředí, kterému nerozumí. Naštěstí narazil na lidi, kteří mu pomohli. Brzy pracuje v rozhlasové stanici Rádio Svobodná Evropa, kde však nemá stálý plat. Je honorován za odvysílané minuty. Z výdělku financuje vydávání svých knížek a zasílání svých desek do okupovaného Československa. Zpívá především v Německu a Švýcarsku.

Ze setkání s Mnichovskými komunisty vzniká píseň Maškary, která se pak stává titulní písní jeho třetího alba, které vydává v roce 1970.

Získává stipendium ke studiu německého jazyka, kromě toho se ještě učí polštině. Seznamuje se s opatem Anastázem Opaskem, u nějž tráví první Vánoce v emigraci. Právě seznámení s opatem Opaskem se stává jedním z dalších pilířů jeho písňové a básnické tvorby.

V roce 1971 umírá předčasně jeho otec, kterému zdraví podlomil pobyt na nucených pracích budování staveb komunismu.

Karel vydává reedici alba Bratříčku, zavírej vrátka. Většina nákladu je opět směřována do Československa. V nakladatelství Index vydává „Kníšku Karla Kryla“ - sbírku písní a poesie z období 1960 - 71. V roce 1973 má první vystoupení pro krajany v Americe. Bere si svoji první manželku, Evu Sedlářovou. Po roce a půl se jejich manželství rozpadá, což Karla nadosmrti poznamenává. V knizePůlkacíř Karel Kryl říká: „To nebyl obyčejný milostný vztah, ale stav duše. Odhodlání a rozhodnutí s někým zestárnout. Proto to pro mě bylo tak bolestné, když to nevyšlo. Na duši mi zůstala jizva, jež se nezacelí. Moje žena Eva si našla jiný vztah, rozvedli jsme se.“

Až v Německu, paradoxně, začíná hloubkově studovat češtinu. Hraje si se slůvky a soustavně pracuje na poetickém scénáři Slovíčka, který vychází v nakladatelství manželů Škvoreckých v Torontu. Nastupuje universitu Ludwig Maxmilian v bavorském München ke studiu dějin umění. Studia však nedokončí.

V roce 1977 byla v Československu zveřejněna Charta 77. Ve vzniku Charty 77 viděl Kryl konečně první pohyb ve stojatých vodách československé normalizace. Komunistický režim na ni reagoval podpisovou akcí Anticharta, kterou podepsala pod existenční hrozbou i řada populárních osobností, mj. i Jan Werich, což se stalo Krylovi bolestným zklamáním.

Po zveřejnění Charty se zvedla další vlna emigrace, což pro Karla znamenalo příliv posluchačů, kteří již jeho tvorbu znali, ať z roku 1968, či z poslechu Svobodné Evropy. Karel koncertoval po celém světě, v Americe, Kanadě, Austrálii, Rakousku, Švédsku, Německu, Francii. Hraje rovněž v uprchlických táborech, což ostatně činil po celou dobu své emigrace.

Ve Švédském nakladatelství Jiřího Pallase Šafrán vydává po Jaroslavu Hutkovi a Vlastovi Třešňákovi v roce 1980 své další album Karavana mraků.

Po čtrnácti letech ve Svobodné Evropě získává v rozhlasové stanici trvalé zaměstnání, jako stálý člen redakce. Kromě svých hudebních pořadů byl i sportovním komentátorem, či hlasatelem náboženských zpráv. Jeho pořady patří v izolovaném Československu k nejposlouchanějším. Nepouští však jen své písně, ve svých nedělních blocích vysílá hlavně tvorbu jiných exilových písničkářů.

Před Vánocemi 1983 vydává své již páté album Plaváček. Při své dovolené v Itálii píše zásadní báseňLot, ve které se vyznává z toho, že i po dvaceti letech v emigrací pro něj zůstává vlastí Československo.

V druhé polovině osmdesátých let dochází ve východní Evropě k výrazným změnám. V roce 1985 se stává generálním tajemníkem ÚV KSSS Michail Gorbačov. Pozvolna dochází k uvolňování tlaku na vazalské státy východního bloku.

Koncem osmdesátých let v Polsku vítězí Solidarita, Východní Němci se valí hromadně na západ, i přes pražskou ambasádu. Kryl vystupuje v červenci 1989 ve Vídni společně s Jarkem Nohavicou a Pepou Streichlem. V listopadu se pořádá v polské Wrocławi festival československé nezávislé kultury. Schází se zde zástupci jak exilové, tak domácí kultury, písničkáři z obou stran železné opony. Na oba koncerty dorazily tisíce Čechů převážně přes NDR.

3. listopadu 1989 se konečně Karel setkal s těmi, pro které 20 let z Mnichova vysílal. Traduje se, že Karel Kryl na závěr vystoupení vykřikl: „Tak za měsíc v Praze!“

Praha však stále zarputile mlčí, režim nehodlá vzít na vědomí změny v sousedních státech, mezi lidmi však již koluje kopie projevu Milouše Jakeše z Červeného hrádku.

Pochod Gustápa

Nad mozkem poslušnost a nad rozumem víra
a správná příslušnost je víc, než v botě díra,
mámu jsme zapřeli a brácha zapřel tátu,
někdo se odstřelí a jiným zlámem hnátu.

Ďábel nás hnal a šli jsme jako ovce,
každý z nás znal, že zvěř se stane z lovce,
každý však šel a na chytrost měl štempl,
náš cíl se skvěl, jsi proti? Pak jsi lempl!

Nad oči slepota, sám do uší dáš vatu,
je z tebe despota a syna dáváš katu,
k dobrému příteli zas obracíš se zády,
a když ho odstřelí? Po smrti dáš mu řády!

Žene vás čert, zas jdete jako ovce,
není to žert, už zvěř se stala z lovce,
přítel je skřet a nad rozumem víra,
vpřed! Jenom vpřed!
Vpřed! Jenom vpřed!
Vpřed! Jenom vpřed!
A vpředu smrdí síra...

Karel Kryl

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 3 917 × | Prestiž Q1: 22,93

+67 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top