Štítky článku: •  

Polská lekce: kdo je pro imigranty, končí

Právo a Spravedlnost se stane se nejsilnější stranou v Polsku od roku 1989. Akcie novou vládu vítají, protože po prvotním pádu rostou. Podobné to je se złotým. Ten k euru ráno nejprve oslabil, aby později ztráty umazal. Trh se sice nejprve lekl, pak se ale začal domnívat, že to není špatný výsledek.

flag-polsko.jpg (7,590 kiB)
Polska

Pro mě je zajímavé, že by mohla vládnout jen jedna strana, což by odbouralo u nás tak známý boj uvnitř koalice. Na druhou stranu vyhrála strana, která má podle mě „divný“, rozumějme, dosti nečitelný, ekonomický program. Na jednu stranu je pravicová, když nechce zavádět euro, na druhou stranu je levicová, když chce speciální daň pro banky a pro supermarkety a chce zvyšovat dávky chudým.

Navíc navrhuje něco, co považuji doslova za děsivé. Chtějí, aby centrální banka podpořila ekonomiku napumpováním peněz do ekonomiky, a to v rozsahu 350 miliard zlotých, což je zhruba 20 % HDP. To je, asi jako kdyby ČNB měla do ekonomiky napumpovat necelý bilion korun! To je pro Polsko nikoliv šance, ale naopak obrovská ekonomická hrozba. Hrozilo by ohromné předlužení domácností, nestabilita. Zásah vlády do politiky centrální banky je špatný. Všichni to vědí, píše se o tom v každé učebnici, a přesto to je asi budoucnost. Předpokládám, že podobné věci budou po celé planetě stále častější.

Ekonomický program ale asi nebylo to, co straně vyhrálo volby. Vyhráli proto, že byli proti imigrantům a hráli na národní kartu. Tvrdili, že imigranti ohrozí polský katolický způsob života a že chtějí aktivní zahraniční politiku. Jinými slovy, polské kývání na kvóty už nebude, strana Slovensko v odporu proti kvótám jasně podpoří. Navíc bude tvrdě vystupovat proti Rusku, takže rušení protiruských sankcí bude komplikované.

Pražská kavárna zapláče. Očekávám, že ve všech volbách v Evropě v nejbližších letech zvítězí ti, kteří budou proti imigrantům.

Vladimír Pikora, 26. 10. 2015 na blogu Aktuálně.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 257 × | Prestiž Q1: 7,96

+8 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top