Štítky článku: •  

Emigrace?

Myslím, že bez větší polemiky lze konstatovat, že v emigrantských vlnách (1938/39, 1948/49, 1968/69, 1978/79, et ecce, i po roce ´89, můžeme vysledovat to, že stát, republiku, opustili lidé převážně vzdělaní, ± sebevědomí, doufající, že TAM se uchytí minimálně tak, jako TADY.

Nedělejme si iluzi, že to bylo jakkoliv automatické. I ti solidně schopní se etablovali řadu let. Ti málo schopní skončili jako bezprizorní oběti džungle, bezdomovci, sociální konzumenti, v lepším případě.

Úvaha ale směřuje jinam. Vyprázdnili jsme si těmito vlnami emigrace naši Českou kotlinku převážně o lidi převážně chytré a schopné? Pokud ano, pak zde zbyli méně chytří, méně schopní, méně sebevědomí.

Nemluvím o mladé generaci, která má možnost všechny tyto atributy schopností, vzdělanosti, chytrosti mít.

Chci se jen zeptat, zda ten vyselektovaný zbytek má vůbec právo (bez ohledu na barvu šerpy, oranžovou, rudou, zelenou, černou, či modrou) řídit tuto republiku.

Chci se též zeptat, zda ti lidé, kteří se skokem ocitli ve „fungujících společnostech", třeba nemají lepší zkušenosti a recepty, jak dál, s tímto malým Českem.

Nemíním to ani jako levnou agitku, ani jako adoraci emigrantů.

Ptám se na názory.


Nerad ex post články měním, ale kvůli jedné dámě...: Sovinec

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 3 257 × | Prestiž Q1: 13,56

+24 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top