Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:

Bajka

Některé věci jsou jednoduché a jiné složité. Podobenství někdy umožní složité věci nazřít jednodušeji. Tím nemyslím zjednodušeně, černobíle.

Jednoho dne se stalo, že k holiči přišel zahradník, aby se dal ostříhat. Když byl hotov, ptal se, kolik dluží…

Holič odpověděl: „Tento týden sloužím spoluobčanům, tudíž nemohu brát žádné peníze.“ Zahradník tedy poděkoval a opustil holičství. Když holič příští ráno otevíral svůj krámek, našel tam 12 růží s poděkováním.

Druhý den přišel pekař, aby se dal také ostříhat. Po stříhání se opakovalo to samé. „Sloužím tento týden dobrovolně spoluobčanům, nemohu tedy připustit, abych dostal zaplaceno,“ vysvětlil holič. Pekař byl rád a odešel.

Příští ráno, když holič otevíral svůj krámek, vidí sáček se 12 koblížky, upečenými do zlatova a s děkovnou kartou…

Ten samý den se přišel nechat ostříhat poslanec parlamentu. Když chtěl platit, slyší totéž: „Sloužím tento týden spoluobčanům, a proto nemohu vaše peníze přijmout,“ znělo holičovo vysvětlení. Poslanec byl mile překvapen.

Poděkoval a odcházel v povznesené náladě. Příští ráno, když chtěl holič otevřít krám, stálo tam 12 poslanců, a všichni se chtěli nechat zdarma ostříhat.

Milí přátelé, toto je pouhá ilustrace základního rozdílu mezi obyčejnými občany a zástupci státní správy, odtrženými od reality všedního života, tedy těmi, kteří mají vést naši zemi!

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 442 × | Prestiž Q1: 13,51

+24 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Bajka

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top