Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:

Tomáš Baťa 1932

Včera se ministr financí v televizním zpravodajství vyjádřil, že prognóza vývoje hospodářství v ČR za měsíc říjen je horší, než se zdálo v srpnu. A že prosincová prognóza bude horší, než ta říjnová a ta že bude ještě o mnoho lepší, než ta dubnová. Tedy jinými slovy: hospodářství jde setrvale ke dnu – prý krize. A ještě jinými slovy: vyznamenaný „nejlepší ministr financí“ svými zásahy do makroekonomiky vede hospodářství do pekel. Podle toho jak mu ujíždí nervy to možná i ví.

Přišel mi do mailové schránky flame. Ale i přesto možná stojí za to si přečíst, co si o hospodářských krizích myslel před mnoha lety Tomáš Baťa:

Přelom hospodářské krize?

„Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu.

Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující.“

Tomáš Baťa 1932

Za hlavní bankrotáře můžeme dnes směle považovat nejrůznější západoevropské banky, které spekulativně skupovaly (nejen) řecké dluhopisy a dnes budou nuceny ztráty z těchto pošetilých investic odepisovat. Ale matička EU a její EMF je spasí a na účet těch nejchudších je rekapitalizuje.

No, nepoučili jsme se nic z velké hospodářské krize, vytvoříme si krizi novou. Ještě větší a ještě lepší. A velcí bankrotáři se hlasitě smějí – mají proč.

A náš ekonomický Napoleonek? „Vychovává“ kritiky fackami.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 403 × | Prestiž Q1: 23,94

+74 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Tomáš Baťa 1932

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top