Štítky článku: •  

Jásat, nebo plakat?

Společnost Marks & Spencer prý chce Čechům kromě mražených a trvanlivých potravin prodávat také dobré jídlo, ale nemá dodavatele, jak uvádí zpráva iDnes (zdroj). Chtěla by vyplnit mezeru v trhu, kterou vytvořily různé hypermarkety a diskonty, které se orientují nejvíce na nejlacinější potraviny na úkor jejich kvality.

Britská společnost Marks & Spencer, známá také jako M & S, je anglická maloobchodní globální módní značka a oděvní firma, sídlící v Leedsu ve Velké Británii. Mimo oblečení se také zaměřuje na prodej potravin a domácích doplňků. Společnost má přes 700 prodejen ve Spojeném království a přes 300 prodejen ve více než 40 zemích světa. Obrat v roce 2009 činil 9 062 milionů liber. (zdroj)

Zpráva na iDnes nadále cituje pana Dušana Mrozeka, který konstatuje, že kvalita potravin (na rozdíl od Polska, či Pobaltí) je v Česku výrazně horší. M & S však naráží na problém, že dovozem z Velké Británie by potraviny ztratily čerstvost. A mezi tuzemskými dodavateli a výrobci prostě chybí takoví, kteří by byli schopni splnit vysoké hygienické požadavky společnosti M & S a odpovědně prokázat původ potravin.

Co mě vlastně na celé, vlastně spíše okrajové zprávě, irituje?

  • Jak to, že v Čechách jíme ty nehorší směsi É-ček a náhražkových přísad, zatímco jinde se lidé vyživují o poznání lépe? I v té Litvě, či Estonsku?
  • Jak to, že zde nejsou producenti, kteří by byli schopni dodat čisté a kvalitní potraviny, zatímco jinde to jde?
  • Jak to, že na tuto díru v trhu musí přijít Marks & Spencer a nepřišel na to Franta Vomáčka z Libouchce (promiň, Franto)?
  • Jak to, že máme-li tu všude všechny ty hyper-super-tentočky, neexistuje Česká společnost Suchý & Čáp (sorry, chlapi), která by recipročně prodávala tuny a tuny českých potravin hluboko v týlu západních zemí. Nejen v Británii, ale i v Německu, Holandsku a Francii? Konců konec, nejen ty mizerné, ale třeba i ty kvalitní?

Je to důsledek šílené podkapitalizace českých producentů, obchodníků i dělníků, jimž stát vyrve z ruky sebemenší volné prostředky na financování své rozbujelé státní administrativy, na nové a nové tunely a korupční kauzy. To je důsledek hospodaření prvovýrobců potácející se na reprodukčních cenách. I to je důsledek dotačního vysavače pana Babiše. Jsme v roli devótních slouhů čekajících na to, co z panského stolu spadne.

To je důvod, proč se mi aktivita M & S vlastně trochu nelíbí. V praxi je zde přesně vidět, v jak neférovém konkurenčním prostředí vlastně jsme. Odkázáni do role platících a vděčných vyvážíme domácí kapitál, místo abychom jej šetřili a investovali.

Ještě jednu facku z druhé strany, prosíme…

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 281 × | Prestiž Q1: 18,76

+45 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top