Štítky článku: •  

Jásat, nebo plakat?

Společnost Marks & Spencer prý chce Čechům kromě mražených a trvanlivých potravin prodávat také dobré jídlo, ale nemá dodavatele, jak uvádí zpráva iDnes (zdroj). Chtěla by vyplnit mezeru v trhu, kterou vytvořily různé hypermarkety a diskonty, které se orientují nejvíce na nejlacinější potraviny na úkor jejich kvality.

Britská společnost Marks & Spencer, známá také jako M & S, je anglická maloobchodní globální módní značka a oděvní firma, sídlící v Leedsu ve Velké Británii. Mimo oblečení se také zaměřuje na prodej potravin a domácích doplňků. Společnost má přes 700 prodejen ve Spojeném království a přes 300 prodejen ve více než 40 zemích světa. Obrat v roce 2009 činil 9 062 milionů liber. (zdroj)

Zpráva na iDnes nadále cituje pana Dušana Mrozeka, který konstatuje, že kvalita potravin (na rozdíl od Polska, či Pobaltí) je v Česku výrazně horší. M & S však naráží na problém, že dovozem z Velké Británie by potraviny ztratily čerstvost. A mezi tuzemskými dodavateli a výrobci prostě chybí takoví, kteří by byli schopni splnit vysoké hygienické požadavky společnosti M & S a odpovědně prokázat původ potravin.

Co mě vlastně na celé, vlastně spíše okrajové zprávě, irituje?

  • Jak to, že v Čechách jíme ty nehorší směsi É-ček a náhražkových přísad, zatímco jinde se lidé vyživují o poznání lépe? I v té Litvě, či Estonsku?
  • Jak to, že zde nejsou producenti, kteří by byli schopni dodat čisté a kvalitní potraviny, zatímco jinde to jde?
  • Jak to, že na tuto díru v trhu musí přijít Marks & Spencer a nepřišel na to Franta Vomáčka z Libouchce (promiň, Franto)?
  • Jak to, že máme-li tu všude všechny ty hyper-super-tentočky, neexistuje Česká společnost Suchý & Čáp (sorry, chlapi), která by recipročně prodávala tuny a tuny českých potravin hluboko v týlu západních zemí. Nejen v Británii, ale i v Německu, Holandsku a Francii? Konců konec, nejen ty mizerné, ale třeba i ty kvalitní?

Je to důsledek šílené podkapitalizace českých producentů, obchodníků i dělníků, jimž stát vyrve z ruky sebemenší volné prostředky na financování své rozbujelé státní administrativy, na nové a nové tunely a korupční kauzy. To je důsledek hospodaření prvovýrobců potácející se na reprodukčních cenách. I to je důsledek dotačního vysavače pana Babiše. Jsme v roli devótních slouhů čekajících na to, co z panského stolu spadne.

To je důvod, proč se mi aktivita M & S vlastně trochu nelíbí. V praxi je zde přesně vidět, v jak neférovém konkurenčním prostředí vlastně jsme. Odkázáni do role platících a vděčných vyvážíme domácí kapitál, místo abychom jej šetřili a investovali.

Ještě jednu facku z druhé strany, prosíme…

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 293 × | Prestiž Q1: 18,76

+45 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top