Štítky článku: •  

Demokracie? A jaká?

Velmi zajímavou studii zde dnes po obědě publikoval pan Tomáš Urbánek. Velká část společnosti se zaklíná frází, že zde máme demokracii, kterou jsme před 22 lety nějak chtěli a získali. Ponechám asi historikům za jakou cenu, respektive „ne-cenu“ a s jakým výsledkem. Stěžejní problém spočívá v tom, že demokracie totiž není jediná. Myslitelných modelů demokracie je více (nehledě, k tomu, že jsou i alternativy demokracie). Proto odpověď na tuto otázku není jednoduchá.

Ponechám pro teď i jiné modely stranou (ale přiznám se za sebe, že taková osvícená monarchie mi docela konvenuje) a přidržme se meritu článku pana Urbánka. Zmínil v něm v podstatě osm elementárních typů demokracie. Každou jinou.

Protože se od sebe odlišují dosti zásadně, rád bych věděl, jaký typ demokracie jste vlastně chtěli Vy, když jste ji na náměstích požadovali.

Se souhlasem pana Urbánka jsem připravil malou anketu, ze které bych se (nejen já) rád dozvěděl, co máte na mysli, když vyslovujete slovo demokracie.

Terminologie

Za každý hlas budu velmi vděčný.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 264 × | Prestiž Q1: 9,61

+12 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top