Štítky článku: •  

Drábkův Jan

Mám na mysli jakéhosi chlapíka – pro jednoduchost mu říkejme Jan – a Jaromíra Drábka, takto ministra práce a sociálních věcí. Ten se na svých webových stránkách chlubí: „Ohlašování nezaměstnaných na CzechPointech má výsledky“. Pomíjím to, že ta jeho stránka, kterou si pravděpodobně zaplatil z veřejných zdrojů, příliš nefunguje – například obsah toho článku (nebo výroku) nelze vůbec zobrazit, pouze nějaké komentáře k němu.

  • Mějme tedy nějakého pana Jana (a není to fiktivní osoba, ale reálný člověk, kterého znám). Umytý, dobře oblečený a voňavý.
  • A mějme tu nějakého ministra, který se rozhodl z moci úřední (která mu ale nebyla udělena lidem, ale jakousi podivuhodnou politickou intrikou) provést reformu jemu svěřeného resortu.

Janovi je něco přes čtyřicet let. Býval vojákem z povolání a je asi dnes lhostejno, co bylo náplní jeho práce. V době, kdy tu pozici zastával, se stal členem KSČ, což bylo tehdy předpokladem kvalifikace. Po převratu v roce '89, resp. při restrukturalizaci Armády ČR byl „odejit“ mj. pro své členství v KSČ. Ten fakt mě příliš neznepokojuje.

Doplněno 18. 12.: Nevím kde a jak pan Jan pracoval po propuštění z armády. O tu práci přišel někdy v loňském roce.

Jan není hloupý a je schopen sebereflexe. Nějakým způsobem nahlédl hřích svého mládí a nějakým způsobem se jej pokusil napravit. Využil možnosti ÚP rekvalifikovat se na jinou profesi protože jeho původní profese se jaksi v civilním životě upotřebit nedá a zvolil si poměrně nečekaný obor: ošetřovatel lidí. Zjistil si předem, že ošetřovatelů je velmi málo a že snad tu svoji chybu z mládí splatí tím, že bude stařečkům utírat zadky, měnit prostěradla, umývat je a krmit je lžičkou.

Rekvalifikační kurz včetně praxe absolvoval s vyznamenáním a s osvědčením o rekvalifikaci. Pak však přišlo realizační vystřízlivění. Ani v jediném sanatoriu, LDN, či jiném zařízení o něj neměli valný zájem. Výmluvy tuctové: jste příliš mladý/starý, nemáte dostatek praxe, náš kolektiv je blablabla, muži nemají dostatek empatie, ozveme se Vám (nikdy) apod.

Zkrátka pan Jan práci nezískal. Po zákonem stanovené době byl vyřazen z masy uchazečů o práci na ÚP. Přišel o podporu v nezaměstnanosti a existenční prostředky měl obdržet z jiné státní kapsy – ze sociálního úřadu.

Spádově však již nepřináležel krajskému městu, jako to bylo v případě ÚP (a kde také bydlí), ale spadá pod jakýsi městys o 15 km dále, kde má evidovaný trvalý pobyt. Žádný zákon mu neukládá, že se musí zdržovat v místě trvalého bydliště.

Takže pan Jan práci nemá a musí jezdit do 15 km vzdálené expozitury sociálního úřadu na vlastní náklady. Někdy v létě t. r. mu byla příslušnou úřednicí vyměřena částka sociální podpory (samozřejmě ve znění výkladového předpisu zákona) ve výši přibližně Kč 1 300,-. Na základě předchozích (ne)výdělků.

Jen nájemné v místě kde žije obnáší nějakých Kč 4 500,-. S humorem sobě vlastním požádal příslušnou úřednici, zda by nebylo možné, aby mu přenechala alikvotní část svého výdělku aby mohl on nějak důstojně existovat. Nějak té žádosti neporozuměla. Pan Jan ztratil nervy.

V tom rozhořčení nad nespravedlností tohoto světa vyřkl Jan osudnou větu: „Tak co mám proboha dělat? Pracovat chci a dělal bych to rád. To si mám přinést pistoli a všechny vás tady postřílet abych přežil?

Sociální úřednice nelenila a vytočila na telefonu číslo 158. Oznámila PČR, že je jí jako státnímu zaměstnanci vyhrožováno smrtí. PČR přijela a provedla zajištění pachatele. Po následném „podání vysvětlení“ byl propuštěn.

Jaká je Janova situace dnes?

Za slovní útok na státního zaměstnance byl odsouzen ke 150 hodinám veřejně prospěšných prací. Na základě výnosu ministra Drábka je povinen se (i dvakrát týdně) hlásit v pobočce České Pošty, nebo na jiném místě, kde je k dispozici tzv. CzechPoint, v přesně stanoveném termínu a čase. Prý proto, aby nepracoval načerno. Pokud tak neučiní, budou mu i ty směšné sociální dávky odebrány.

Nějak mi neleze do hlavy, co ministr Drábek vyřešil, nebo co podle jeho názoru „má výsledky“. Podle mne se jedná o čistou buzeraci nešťastných lidí, kteří o práci přišli, o další gradaci moci státu nad občanem.

Ministr vůbec není schopen vnímat, kdo jsou skuteční paraziti sociálního systému. Nabývám tvrdého přesvědčení, že ministr Drábek je naprosto nekompetentní.

Strašné je, že se stále najde spousta lidí, kteří mu i zatleskají jak zatočil s těmi, kteří sociální systém zneužívají. Zatočil ve skutečnosti jen s nešťastníky, kteří měli v životě smůlu. Opravdových darebáků se to nedotklo ani okrajově.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 280 × | Prestiž Q1: 25,85

+90 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top