Štítky článku: •  

Inflace - dlouhodobě

Tak si tak klidně okopíruji informace o meziročním vývoji inflace v ČR ze serveru Statistického úřadu (ČSÚ) hodím si to do Excelu; cvičně si tam mrsknu pár vzorečků; šoupnu to do grafu a no a jen tak z plezíru přidám, jak už to dělávám, spojnici trendu -polynomickou, tak čtvrtého řádu, ty mívají pravděpodobnost tak kolem 99 %...

vyvoj-inflace.jpg (53,917 kiB)
Vývoj inflace (ČSÚ)

To, že ze stokoruny, kterou jsem si položil na stůl v roce 1993, mi zbylo už jen 38 korun, mě děsí; jakým právem mi Česká národní banka, potažmo všechny vlády ČR, odebraly moji kupní sílu, ke které jsem přišel usilovnou prací - a která mi zbyla po brutálním zdanění?

Může mi vůbec stát denně sahat do peněženky a měnit její obsah k menšímu??? Já nevím, ale za mých mladých let se tomu říkalo loupež. Když mě v lese zastaví člověk a požaduje část obsahu mé peněženky pod nějakou obecnou hrozbou, je to loupež jako vymalovaná. Stát tak činí denně pod pohrůžkou, že jinak se prudce zhorší krátkodobá Philipsova křivka a bude vyšší nezaměstnanost, nebo platební bilance státu, nebo z jiného pofidérního důvodu.

Čerta starého je mi do platební bilance státu i vývoje nezaměstnanosti, ty se mne osobně naprosto netýkají - pracuji já, pracuji tím, že zbytku společnosti prodávám své služby a dovednosti, lidé je chtějí a rádi mi za ně zaplatí smluvenou částku. Všichni jsme spokojeni. Lidé jsou rádi, že mají můj výrobek, já jsem rád, že mám jejich peníze, které shledali postradatelnými za vlastnictví mého výrobku. Kdyby svoje peníze shledali cennějšími, než můj výrobek, nikdy by na tuto směnu statků dobrovolně nepřistoupili.

Jiné by to bylo, kdybych je honil po náměstí s kyjem v ruce, aby na tuto směnu pod nátlakem přistoupili. To bych byl také loupežník...

Nehledě k jednomu faktu: ať si Philipsova křivka dělá co chce, měl bych v ruce bankovky se stabilní cenou práce, které na ni byly vynaloženy, kterými bych mohl zaplatit práci několika lidem bez zaměstnání. Moje firma by se rozšiřovala, nezaměstnanost by klesala.

Takto stát jen odsouvá do budoucnosti své problémy na úkor (a za mlčenlivého souhlasu) občanů. Říká mi, jako podnikateli, člověku, který se stará sám o svůj blahobyt (ALE I VŠEM ZAMĚSTNANCŮM, KTERÝCH JE MNOHOKRÁT VÍCE): Vaše dnešní práce je již dnes hodna pouze poloviny výdělku, a za několik časových období je již zcela bezcenná. Tvrdě bych dopadl, pokud bych uzavřel smlouvu se zaměstnancem o výměně jeho práce za konkrétní částku - a o výplatním termínu mu dal byť jen o stovku méně. Skončil bych u soudu a právem.

Závěr:

  1. Philipsova křivka zaměňuje příčiny a důsledky
  2. Philipsova křivka hledí jen do zítřka a neřeší, co bude za rok
  3. Stát je lupič, dovedně ukrývající svou touhu po cizím majetku za hezká slůvka

Nemyslím, že je v zájmu kteréhokoliv občana být v lese přepaden lupičem, který Vás vezme kolem ramen a za společné procházky, nepovolujíce svůj ocelový stisk, Vás přesvědčí, že bude lepší, když Vaše peníze budou v jeho kapse, místo ve Vaší. A lupič stát si počíhá na každého, i na chudáka v obci, a sebere mu kus jeho groše. Dokonce od něj relativně více. Formou absurdních daní veřejně, formou inflace skrytě. V obou případech je lupičem. Lupičem Vaší jistoty, Vaší budoucnosti, budoucnosti Vašich dětí. Nikdo z normálních lidí nepřeje svým dětem nic špatného, zatímco však denně strpíme akty loupežícího státu, které nás i naše děti uvrhávají do větší a větší chudoby, poskytujíce za toto loupení jen hezká slůvka a privilegovaná postavení některých skupin občanů.

Za „reálného socialismu" se říkalo, že „všichni jsme si rovni - jen někteří jsou si rovnější". Dopustili jsme pouze to, že dnes jsou si „rovnější" jiní - nebo dokonce ti samí???

__________________________________________________________________________

Co nám však graf ukazuje navíc? Pokud se naše jednání nezmění, v polovině roku 2012 „proletí" cena koruny nulou. Co z toho vyvodit za závěr?

  • Stát Česká republika nebude schopen své dluhy platit, protože korunu s cenou NIC nikdo nepřijme.
  • Koruny, které dostanete za práci, budou jen roztomilé obrázky.

Co s tím budete dělat? Nebo je to jen sázka na to, že ten dnešní bůček a zelí, co sníte, Vám už nikdo nevezme? No, to máte pravdu, nevezme. Ale co takhle myslet na to, abychom, my všichni, na ten bůček měli i zítra a pozítří???

Zkuste se podívat na http://verejnydluh.cz/ . Stačí? Tvorba inflace je jen dalším dílčím krokem, jak tuto situaci nepozorovatelně zhoršit.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 464 × | Prestiž Q1: 17,20

+39 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top