Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:

Dva projevy, dva světy

Už v několika článcích jsem psal, že máme v tomto státě slušný nadbytek protřelých politiků, ale fatálně nám chybí státníci. Porovnejme, jak mohou vypadat dva velmi odlišné projevy dvou nejvyšších představitelů země.

Prvním je projev současného pana presidenta Zemana, druhým je projev současného představitele sousedního Slovenska.

Až do očí bijící je rozdíl mezi těmito dvěma proslovy. Ve všech ohledech. Jak po stránce obsahové, tak v kultuře projevu, tak i v cílové skupině.

Ostatně, poslechněte si je sami a srovnejte:

President Andrej Kiska

Novoročný príhovor Andreja Kisku, prezidenta Slovenskej republiky — 2015

Druhý projev:

President Miloš Zeman

Vánoční poselství Miloše Zemana, prezidenta České republiky — 2014

Bezpochyby první z nich mluvil ke všem Slovákům, zdůrazňoval jejich společné zájmy, hovořil o tématech etických, humánních, společenských a velmi otevřeně i o zahraničně-politických.

Druhý z nich, který od počátku svého mandátu setrvale rozeštvává celou společnost na dvě antagonistické skupiny, hovořil nejvíce jen o sobě. V projevu nebylo žádné poselství, žádný mravní apel, jen další dávka arogance, egoismu a cynismu, který úzké skupince jeho obdivovatelů tak výsostně vyhovuje. Skoro se nabízí pravidlo: „čím hůře, tím lépe“. Komu to ve skutečnosti nahrává, je jasné.

Zdá se, že Slováci si v přímé volbě zvolili o mnoho lepšího presidenta, než my. (Abych předešel kolovrátkovým invektivám: nevolič MZ samozřejmě neznamená volič KS!)

Pod čarou:

Již někdo přede mnou si dal tu práci a spočítal v mnoha a mnoha vánočních a novoročních projevech našich předchozích presidentů, kolikrát se v nich vyskytovalo slůvka „JÁ JSEM“ a kolikrát „MY JSME“.

Všechny zaznamenané a dochované projevy si můžete poslechnout na webu Českého rozhlasu. Pro zajímavost nabízím statistiku četnosti těch zmíněných slůvek v projevech přímo v tabulce a grafu:

Zobrazit tabulku

Zobrazit graf

Tož tak!

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 3 296 × | Prestiž Q1: 19,85

+50 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Dva projevy, dva světy

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top