Štítky článku: •  

Kopanec do novinářů

Poslední dobou vůbec nešetřím kritikou současných novinářů. Měli by teoreticky být hlídacím psem demokracie. Ale novinářská obec v tomto ohledu (až na několik čestných výjimek) strašlivě selhává.

Včera jsem náhodou dostal darem dva výtisky Českobudějovického deníku. Ani ve snu by mě nenapadlo dát za tak žalostnou věc 14 korun, ale kolportérovi zbyly a dal mi je. Za ty peníze to pokládám jen za zbůhdarma zničený papír s nulovou informační hodnotou. V souvislosti s tím mě napadá dnešní scénka z trafiky: pán si tam nakoupil za více než 70 korun tiskoviny typu Blesk, Aha!, Blesk není Pes a podobné (v měsíčním přepočtu mi to vychází tak na 1 500 korun, pokud to dělá pravidelně). A protože ten pán nevypadal fyzicky schopný, asi odešel někam do kanceláře, kde všechny ty věci v pracovní době přečte a bude se cítit informovaným. To je to, co je dnešní „novinařina“ schopna zplodit a co lidé čtou. Pak se nedivme, kde jsme. To slovo začíná na pé.

Z výtisku ČBD ocituji jen několik největších vyslovených nesmyslů, nebo polopravd:

Vloupání do aut ubylo v lednu o 100 %

Autor příspěvku se zřetelně neorientuje v matematice, protože pokles o 100 % znamená pokles na absolutní nulu, což je zřetelná nepravda. A pokud to vztahoval k jinému základu, pak jej účelově zamlčel, stejně jako to dělala komunistická moc, když zveřejňovala percentuelní nárůsty čehokoliv, ale zamlčovala základ výpočtu. Prostě propaganda v jiném kabátě.

V kraji je nejvíce neobydlených domů

Prý v kraji stojí více, než 41 tisíc neobydlených stavení. Prý to zjistili pracovníci Českého statistického úřadu. Ale mladí, ani staří nemají kde bydlet, a pokud ano, pak za ceny (nebo hypotéky), které jsou skoro mimo veškerou lidskou slušnost.

Číslo dne

Prý (na základě loňského Sčítání lidu) žije v Českých Budějovicích 93 883 obyvatel. Tvrdím, že to je nesmysl. Stejně jako že v tomto městě žije 48 913 žen a jen 44 970 mužů. A jen necelé tři tisíce jsou prý cizinci. Ta čísla plynou pouze z „přesného zpracování“ nepřesných vstupních dat. Minimálně nezvládli sečíst a myslím, že nás podobných bude i hezkých pár tisíc.

Vrah Monyové by mohl dostat 14 let

Boris Ingr by za vraždu ‚jeho‘ manželky mohl dostat až…“ Chápete ten češtinský nesmysl? Čí manželky? „Jeho“ je jiné přivlastňovací zájmeno, než logické „své“. Boris nezavraždil cizí manželku, ale svou! Už ti novináři ani neumí psát česky. To je strašné.

Vlastně za jeden z dvou novinářsky cenných článků v tom výtisku lze považovat text paní Martiny Kociánové: „V článku si jedna paní, matka dvou dětí, stěžovala, že zpožděním výplaty sociálních dávek (vinou nového software) nedostala včas peníze na úhradu nájemného a elektřiny. Že dosud vše platila včas a nevytvořila si žádné dluhy.“ Ale už zamlčela, že daleko důležitějším sdělením je to, že ty poplatky platila včas, protože dávky chodily včas! Jen natáhla ruku a řekla: „Nemám, starejte se“. A když to vinou technického selhání nezafungovalo, cítí se ukřivděná, snad dokonce okradená. Kde jí zůstala pokora k těm, kteří tu srandu opravdu platí? Kde jí zůstal vděk k těm nedobrovolným sponzorům?

K druhým, novinářsky akceptovatelným, lze ještě zařadit sloupek Deník Ivana Hoffmana. Jinak je ten Jihočeský plátek z novinářského hlediska naprosto bezcenný. 13 stránek naprosto zbytečně potištěného papíru s nulovou informační hodnotou. Kecy a kydy. To je česká novinařina? Karel Čapek i Fedinand Peroutka se musí v hrobě obracet! Nebo že by za to mohl moloch Vltava-Labe-Press?

Kdybychom měli slaninu, mohli bychom si dát slaninu s vejci, kdybychom měli vejce.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 126 × | Prestiž Q1: 16,93

+38 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top