Štítky článku: •  

Traktát o nevědomé činnosti

„Mami, prosím tě, nekupuj ty prošláky, já to jíst nebudu!!!“ „Ale Jiřinko, vždyť to bylo v ‚AKCI‘, podívej se, jen za čtyři koruny!“

Takhle nějak kamarádka nedávno glosovala své problémy s matkou. (Samozřejmě, že ty super výhodně nakoupené jogurty, či buřty nakonec v lednici shnily a skončily svůj život v popelnici.)

Člověk zřejmě podvědomě jedná pod vlivem nějakých (Freudovských?) traumat.

Prababička, která zažila traumata obou světových válek, si z nich odnesla podvědomou obavu z nedostatku zápalek. A co byla živa (ač již byla doba všemožných zapalovačů a jiných vynálezů), vždy chovala v jedné ze zásuvek kredence několik celých balení sirek. Táta, stejně podvědomě, „sbíral“ hřebíčky a šroubky. Asi si odnesl z nějakého momentu ve svém životě strach, že šroubečky jsou vzácným artiklem.

Proč o tom vlastně píšu? To v perexu zmíněné pochází zřejmě z podobného traumatu. Nejméně dvě generace nás, či našich rodičů žily v době tzv. „olízaných háků“. Mám tím na mysli permanentně prázdné obchody, potupné fronty na zboží běžné denní spotřeby, nedostatek toaletního papíru, beztak mizerných dámských vložek, podpultové prodeje různých druhů masa, nebo ovoce, či zeleniny, vexlování s jinými měnami atp.

Řada lidí, když nebylo v osmašedesátém jasné, zda nebude znovu válka, se vrhla do obchodů a přezásobila se mýdlem, hrachem, či jiným zbožím.

Když se u nás po změně režimu vylíhly různé super a hyper markety, na lidi to vlastně působí stejně podvědomě. Potřebují se předzásobit vším tím, čeho bylo v minulosti pomálu.

Ta hysterie nakupování neplyne z ničeho jiného. Lidé se podvědomě a preventivně brání strachu. Třeba z nouze, nebo i z hladu. A nakupují si věci, které v podstatě nepotřebují, ale vyvolává to v nich jakési pocity pseudo-jistoty.

Že to je iracionální je nabíledni. Ale lidé nejsou racionální. Bohužel.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 800 × | Prestiž Q1: 10,94

+17 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top