Štítky článku: •  

Česká kvalita?

Nedávno o tom psal ve svém sloupku Ivan Hoffman: „Státní zemědělská a potravinářská inspekce co chvíli přistihne obchodní řetězce, že uvádějí spotřebitele v omyl, když o potravinách dovezených z ciziny tvrdí, že jsou české.“

Že to je podvodné chování, o tom asi nikdo nepochybuje. A o tom, jaký „šunt“ je zde lidem prodáván jako jídlo, o tom asi také ne. A za třetí: ačkoliv státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) a obchodní inspekce (ČOI) odhalují nějaká množství nečistých praktik, pořád je to jen ten pověstný vrcholek ledovce – jen těch 10 %, která jsou vidět.

Obchodníci mají zjištěno, že český spotřebitel slyší na vlastenecky se tvářící slogany, proto mu jako českou kvalitu předkládají to nejlevnější, co nasmlouvali na globálním trhu.“, píše Ivan Hoffman.

Na obranu obchodníků ovšem kvůli spravedlnosti poznamenejme, že nehovoří o kvalitních českých potravinách, nýbrž o české kvalitě, což může být myšleno také ironicky. Kvalita potravin v řetězcích je u nás kvůli tlaku na jejich co nejnižší výrobní náklady nevalná. Takto vzato by klamáním spotřebitele bylo označení ‚špičková kvalita‘. Jestliže diskonty nabízejí pouze českou kvalitu, v podstatě to sedí. Navíc jenom naivní spotřebitel může kvalitní potravinu hledat v hypermarketu.

Jen pro dokreslení – podívejme se jen na několik takovýchto kauz:

Lidl: „Pravá česká zabijačka“ z Německa

Při kontrole provozovny řetězce Lidl Česká republika zjistila potravinářská inspekce, že u vybraných výrobků na prodejní ploše je regálový štítek, který má upozornit spotřebitele na právě probíhající akci, s nápisem „PRAVÁ ČESKÁ ZABIJAČKA“. Inspektoři našli pod tímto označením i výrobky, které pocházejí od německého výrobce.

Penny Market dále klame o „České kvalitě“

SZPI vykonala opakované kontroly, jejichž cílem bylo ověřit, zda a jak naplňuje řetězec Penny Market opatření, podle nějž měl zajistit, aby nedocházelo ke klamání spotřebitelů při nabízení výrobků pod visačkou Česká kvalita. Inspektoři zjistili, že uložená opatření nebyla splněna.

Klamavě označené výrobky

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) při běžných kontrolách našli další potraviny nabízené s nesprávně vyznačeným nebo prošlým datem použitelnosti (DP). Inspekce zakázala tyto výrobky dále prodávat a s prodejci zahájí správní řízení o uložení pokut.

Prošlá debrecínská pečeně

Při kontrole vykonané inspektory Státní zemědělské a potravinářské inspekce v provozovně AHOLD bylo zjištěno, že krájený výrobek „Pečeně debrecínská“, nabízený v obsluhovaném úseku, je označen nesprávným datem použitelnosti. Potravina, která měla být podle výrobce spotřebována do 11. 2. 2012, byla označena datem o pět dní pozdějším.

Nepřeznačené výrobky „Česká kvalita“

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila při kontrolách v provozovnách společnosti PENNY MARKET, že nadále nebylo splněno opatření, které bylo této společnosti uloženo dne 10. 2. 2012.

Pozměněná data použitelnosti u sýrů

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej téměř 25 kg sýrů nabízených v provozovně Kaufland. Důvodem opatření bylo klamavé označení výrobků nesprávnými daty použitelnosti nebo dobou minimální trvanlivosti.

Balené sýry s přelepenými daty použitelnosti

Při kontrole v prodejně společnosti AHOLD našli inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) balené sýry s opakovaně přelepenými daty použitelnosti. Šlo tedy o způsob prodeje potravin, který uváděl spotřebitele v omyl.

Potraviny klamavě označené jako „Česká kvalita“

Inspektorát SZPI vykonal v prodejně společnosti PENNY MARKET kontrolu výrobků označených visačkou „Česká kvalita“ s vyobrazením vlajky České republiky. Při ní se zjistilo, že tři z takto označených výrobků byly vyrobeny v Polsku a na Slovensku.

Čínský čaj s vysokým obsahem pesticidů

Při kontrole v celním skladu zadrželi inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) 50 kg černého čaje Oolong původem z Číny, který obsahoval sedm různých reziduí pesticidů. Každý z nich byl přítomen v množství výrazně překračujícím maximálně povolený limit pro tyto látky.

Další nelegální zásilka vajec ze zahraničí

Více než 200 tisíc vajec z Maďarska se nesmí dostat do českých obchodů. Nařídili to inspektoři české Státní veterinární správy. Maďarskou společnost, která vejce dodala totiž Evropská komise nezařadila na seznam drůbežářů disponujících tzv. obohacenými klecemi.

Dvě stě tisíc vajec z Polska se vrací k výrobci

Kontroloři Státní veterinární správy zajistili v Kauflandu zásilku polských vajec nejasného původu. Jejich výrobce totiž používá tzv. obohacené, ale i neobohacené klece, které jsou od začátku roku v Evropské unii zakázané. Inspektoři nařídili vejce vrátit do Polska.

Má vůbec smysl v tom výčtu pokračovat? A to je jen několik položek z mnoha za poslední dva měsíce. A jakoby si ty řetězce z těch nálezů „státních inspekcí“ vůbec nic nedělaly. Asi jim chybí obava z tvrdého postihu.

Pokud se má vůbec stát v těchto věcech angažovat, viděl bych to asi následovně:

  1. poprvé – důrazné varování
  2. podruhé – drakonická pokuta
  3. potřetí – nekompromisní vyhazov subjektu ze státu bez náhrady za vynaložené investice

Rozumím dobře tomu, proč se to tak děje – jsou to pořád jen a jen prachy. Jen proto se maso do úmoru „oživuje“ omýváním octovou vodou a když už je opravdu beznadějně zelené, napajcuje se nějakým barevným kořením a prodá se jako „specialita“ na grilování. Vím, že paušalizuji. Není to tak vždy. Ale kdykoliv se to stane, je třeba velmi hlasitě říci: „a to teda ne, pánové!

Stali jsme se jakousi popelnicí světa. A možná, s trochou nadsázky, by to šlo označit i jako genocida. Pokud si vzpomínám, pouze rakouský Meinl vyvodil důsledky z ostudy, kterou si utrhl v Českých Budějovicích a v tichosti z Česka zmizel.

Ale bránit se musíme hlavně my sami, platící zákazníci. Jakékoliv takové praktiky (a lhostejno, zda u cizích řetězců s českými zaměstnanci, nebo u domácích dodavatelů) prostě nestrpět.

Za mizerně odvedenou práci vám žádná racionálně se chovající firma nezaplatí. A tady jsme ve výhodě my, zákazníci – za mizerně odvedenou práci prostě nezaplatíme my!

Nejsme přece povinni sebou nechat příslovečně „vorat“.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 044 × | Prestiž Q1: 17,39

+39 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top