Štítky článku: •  

Ve volbách jsme odevzdali svobodu do rukou nýmandů z ČSSD a ANO

Češi se pozvolna loučí s některými svobodami: Nevtipkujte o homosexuálech ani továrnících. Na úředníky nezvyšujte hlas. Dávejte si pozor, s kým se stýkáte, nebo vás policie označí za teroristu.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (z hnutí ANO Andreje Babiše) patří mezi největší ranaře současné vlády. Vymýšlí nové trestné činy, bez nichž se český právní řád bez problémů obešel. Aktivitou v tomto směru překypují i jeho další kolegové ve vládě. Výsledkem jsou větší postihy, stále vlezlejší dohled státu a nenápadné ořezávání dosavadních svobod.

Nová opatření procházejí hladce parlamentem a mění relativně vlídnou tvář Česka. Z policistů a úředníků se nově stává téměř nedotknutelná společenská vrstva. Za konfrontaci s nimi hrozí desetitisícová pokuta. Vtipy o sexu mohou vynést až tři roky vězení, pokud si je někdo vyloží, že hanobí jeho sexuální orientaci. Úředníci ministerstva financí a zdravotnictví získají na několik kliknutí přehled o stavu vašeho zdraví a konta v bance… Možná vám ministr financí brzo zavře vaše oblíbené webové stránky, protože bude mít pocit, že jsou spojeny s hazardem. Jen tak dále a stane se pravidlem, že životem nejlépe proplují lidé, kteří si osvojili heslo pocházející z časů c. a k. mocnářství: „Držet hubu a krok“.

Běžná věc

Kdo vybočí z řady, může se bez vlastního zavinění stát rovnou teroristou. Přičinil se o to právě ministr Pelikán. Předložil novelu trestního řádu, ve které hrozí lidem drakonickými tresty za činnost v teroristických skupinách. A to i tehdy, když nic protiprávního neudělají a žádnou teroristickou činnost nevyvíjejí.

„K dokonání trestného činu účasti na teroristické skupině ve formě jejího založení dochází již konstituováním takové skupiny — tedy jejím personálním vybavením, vytvořením jejího vnitřního hierarchického uspořádání a nastavením pravidel jejího fungování — aniž by musela přímo začít vyvíjet nějakou činnost a dopouštět se kriminálního jednání,“ konstatuje se v důvodové zprávě.

Podle ministerstva ovšem nejde o žádnou převratnou novinku. „Navržená právní úprava pouze vyčleňuje teroristickou skupinu z organizované zločinecké skupiny a definuje ji samostatně,“ tvrdí Daniel Škvařil z ministerstva spravedlnosti. U zločinecké skupiny je podle něho výklad zákonů obdobný jako u teroristické skupiny.

Pelikán se novým opatřením snaží reagovat na teroristické útoky v západní Evropě. Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) však jeho nápad považuje za nešťastný. „Dnes tomu bohužel nahrává atmosféra ve společnosti. Proto jsou pod rouškou boje proti terorismu navrhovány zákony, které ve skutečnosti proti terorismu nebojují, ale dochází jimi ke zbytečnému omezování svobod lidí,“ říká Pospíšil. Za rozumné by považoval konkrétní kroky proti teroristům.

Například trest pro Evropany, kteří se zúčastní bojů na straně jednotek Islámského státu. Jako účelnou vidí i směrnici schválenou nedávno Evropským parlamentem. Podle ní mají letečtí přepravci sdílet s národními bezpečnostními složkami data o cestujících, kteří přilétají z ciziny do EU. Opatření má umožnit důkladnější kontrolu podezřelých osob.

Svévolná policie

Pelikánovy protiteroristické snahy vyvolávají mírnou nedůvěru i u aktivistů. Na jednu stranu neodporují výkladu ministerstva, protože uznávají, že je nutné stíhat i přípravu teroristických útoků. Upozorňují ovšem, že nový paragraf může být zneužit. „Je otázka, jakými důkazy bude policie, respektive soud muset disponovat, aby bylo možné nade vši pochybnost dospět k závěru o vině pachatele,“ říká Stanislava Sládeková z Ligy lidských práv.

Dosavadní praxe ukazuje, že represivní složky dříve nebo později zneužijí všechno, co zneužít lze. Jak by mohla vypadat budoucí praxe policistů, popisuje advokátka Zuzana Candigliota, která rovněž pracuje pro Ligu lidských práv. „Pokud policie lže a vymýšlí si, že jste členem nějaké skupiny, žádný legislativní prostředek vám nepomůže. Nic proti tomu neuděláte,“ tvrdí.

Ze stránek ParlamentníListy.cz a Týden.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 467 × | Prestiž Q1: 7,45

+8 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top