Štítky článku: •  

Včerejší demonstrace

Nespokojení občané se včera shromáždili na náměstích velkých měst, aby pod záštitou Holešovské výzvy vyjádřili nespokojenost se stavem naší republiky. Z těchto protestních shromáždění lze zaregistrovat několik postřehů:

Oficiální média se příliš touto událostí nezabývala, a pokud ano, pokoušela se fakta bagatelizovat. Podobně vypadají i oficiální čísla o počtu demonstrujících.

Město Oficiální údaje Podle místních koordinátorů
Praha 2 500 10 000
Brno 4 000 6 000
České Budějovice 100 400
Hradec Králové 800 2 500
Karlovy Vary 50 150
Ostrava 1 000 2 500
Pardubice 600 1 200
Plzeň 300 800
Jičín 400 1 200
Liberec 300 1 000
Jihlava 200 800
Zlín 40 150

Není bez zajímavosti, že oficiální odhady jsou v průměru třikrát nižší, než odhady osobně zúčastných. Mohu to potvrdit z vlastní zkušenosti: když jsem osobně počítal lidi na českobudějovickém náměstí, bylo jich přibližně 350 a ještě přibývali. (Dokladem budiž i to, že petiční archy byly brzy zcela popsány jmény a lidé se podepisovali i na rubovou stranu a po okrajích.)

Jednotlivá města se sice lišila akcenty, ale průřezová témata lze shrnout do hesel: „Tím, že jste sem dnes přišli, jste vyjádřili přání žít jako svobodní občané ve svobodné zemi, ne jako otroci,“ a „Chceme pravou demokracii“.

Hradec Králové: „Je potřeba, aby lidi vzali klacky a vyhnali vládu, takhle to už dál není možné,“ řekl v projevu jeden z protestujících.

Výmluvný transparent nesl jeden z protestujících v Č. Budějovicích: „Kradete rychleji, než stačím vyrábět!“

Jihočeši hodnotí současný stav takto: „Považujeme tento systém za nereformovatelný. Chceme proto dosáhnout demise vlády, prezidenta, výměny zkorumpovaných politiků, ale i státních zástupců, soudců, vedení policie a manažerů státních podniků,“ hlásají, „ale hlavně změny systému“.

V naší zemi není něco v pořádku. Politici nám lžou. Instituce pohrdají svými občany, jsme akorát otroci, kteří mohou jen volit menší zlo. Chceme se postavit proti korupci, úplatkářství, mafiánským praktikám a nevymahatelnosti práva,“ zdůrazňoval koordinátor včerejší akce Vladimír Skřepský. „Čtyřicet let jsem žil v Mnichově a když tady vidím všechny ty nesrovnalosti, tak se to ve mně bouří,“ dodává.

Podle Skřepského je ale především potřeba, aby lidé přestali být hrdinové jen v hospodě poté, co si dají tři piva. Souhlasí s ním i jedna mladá dáma: „Všichni doma hlásí, jak je to tady na nic, ale když mají možnost se projevit, tak zůstanou zalezlí. Nemyslím si, že se díky tomuto jednomu protestu něco změní, ale pokud by takových akcí bylo víc, ke změnám by to vést mohlo,“ věří mladá žena.

Vystupuje i jedna slečna, evidentně studentka: „Máme cestu k budoucnosti uzavřenou. Dostudujeme, ale nikdo nám nedá práci, protože nemáme praxi. A praxi bez praxe nemůžeme získat. Obáváme se, že nemůžeme zodpovědně vytvořit rodiny a mít děti, protože nedosáhneme na bydlení, nejsme schopny jim zajistit zdravý a úspěšný vývoj.“ A apeluje na své vrstevníky: „Ovládáte informační technologie, pohybujete se na sociálních sítích. Proč jsme se nesnažili vytisknout více letáků, pozvat sem 100× více lidí? Vždyť jde i o Vás!

Nemůžeme si už hrát na nějaké Děkujeme, odejděte. Nemáme vám za co děkovat. Politici by měli nést zodpovědnost za to, co způsobili,“ říká do megafonu skautský vedoucí František Klíma z Českých Budějovic.

Lidé v Praze si brali servítky již mnohem méně: „Máme v rukou hole, hnedka budou dole“. „Nastává doba plaňková: lidé vytrhají plaňky z plotů i s těmi rezavými hřebíky.“ Pražané odešli v závěru protestu na Kavčí hory. Před budovou zpravodajství, kterou hlídali policisté, pak skandovali hesla „cenzura“ a „máme právo na informace“.

Na slova řečníka: „Požadujme demisi“ skandovali však protestující: „defenestraci“.

Výmluvným byl i transparent z Hradce Králové: „Neprotestují chudí proti bohatým, ale okradení proti zlodějům“. „Naškodili jste se už dost – raději odejděte dobrovolně.“ „Karle Kryle: už zase ryjeme držkou v zemi!

Pro představu o počtu demonstrujících několik dokumentačních fotografií:

praha-1.jpg (106,406 kiB)
Praha - máte dojem, že to jsou 2 tisíce lidí???
ostrava.jpg (88,670 kiB)
Ostrava - máte dojem, že to je 1 tisíc lidí???
budejice.jpg (83,738 kiB)
Budějovice - máte dojem, že to je 100 lidí???
budejice-2.jpg (64,764 kiB)
Budějovice. Asi tak...
budejice-3.jpg (109,940 kiB)
Lid na náměstí Č.B.

Včerejší demonstrace mnoho nezmění – vládní svodky se o nich sotva zmíní. Bude nezbytné nátlak na vládu gradovat, dokud nebude rozmetán celý ten mafiánský systém politických stran.

Dokud si neuvědomí, že už toho máme plné zuby. A že jsme nebezpečně naštvaní.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 5 106 × | Prestiž Q1: 37,23

+257 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top