Štítky článku: •  

Opouštíme civilizovaný svět

Poměrně dobře vyvodil příčiny a důsledky dneška pan Michal Horák v Britských listech. Domnívám se, že se v několika bodech mýlí, ale to je naprosto v pořádku. Názory jsou k tomu, aby se tříbily jinými myšlenkovými podněty.

Ocitujme některé z myšlenek pana Horáka:

V chudém státu není dlouhodobě udržitelný majetek koncentrovaný do rukou výrazné menšiny. Toto pravidlo nepochybně začíná fungovat v Česku a změna může být mnohem rychlejší a mnohem dramatičtější, než bychom si mohli myslet. Na rozdíl od komunistů nemá současná mocenská garnitura k dispozici takové silové prostředky, jako měli právě komunisté. Takže je také ani nemůže v případně plošné revolty nijak efektivně eliminovat. Mimo to je diskutabilní, zda i v silových strukturách nelze pozorovat onu zlověstnou polarizaci.

Nemyslím to nijak socialisticky, ale ta pravda je tak nahá. Chudí občané = chudý stát. Cokoliv občan vymyslí, či vyrobí mimo zaběhané normy je mu okamžitě konfiskováno po stránce myšlenkové i ekonomické, nebo alespoň ztíženo procedurálními předpisy, nařízeními jakýmisi úřady, které se domnívají, že vědí lépe, co je pro občany dobré. Hlavně nevylézat z normativů a mlčet. A platit.

Zlodějina a amorálnost některých jakoby privilegovaných (a s tím souvislá beztrestnost některých jedinců, a pokřivené právo) je alarmujícím momentem. To lidem vadí. A mnohem více, než si soudobá klika mocných umí vůbec představit.

Jestliže existovala v roce 1989 nějaká alternativa k transformaci ve standardní tržní ekonomiku, pak to určitě nebyla cesta, kterou jsme si zvolili, respektive která nám byla rádoby znalci naservírovaná. Možno to nazvat tak, že jsme se stali obětí děsivého experimentu.

Pod toto souvětí bych se osobně podepsal, kdyby bylo kam. Plným jménem.

Nebudu nijak osobní, ale ti, kteří z té transformace mnoho vytěžili se nejmenují Franta Novák, či Pepík Vopršálek. Jmenují se jinak. O mnohých to dokonce víme jmenovitě.

Dějiny slouží k tomu, abychom v nich četli o tom, jak dělat věci tak, aby nebyly tak hrozné. Podíváme-li se na uplynulých dvacet dva let, má mladá generace velmi vážné téma k zamyšlení, pokud chce žít na svém teritoriu v podmínkách srovnatelných s ostatním civilizovaným světem.

Tady je jádro pudla: mladá generace má už plné zuby toho, kam jsme to dovedli. Ne oni, ale my! Selhali jsme ostudně. Mladí nás kvůli tomu nemají rádi, možná nás kvůli tomu dokonce nenávidí.

Protože ten svět, který jsme jim předali, neodpovídá jejich představám o užitečném a efektivním životě.

Jako bych se začínal stydět za stát, který jsme jim předali.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 170 × | Prestiž Q1: 16,45

+35 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top