Štítky článku: •  

Pomalu vymíráme. Proč?

Občanů v našem státě setrvale ubývá. To jistě není dobrý signál. Ale kde je ta pravá chyba?

Server novinky.cz vystavil dnes anketu týkající se nástrojů státu k nápravě setrvale klesající porodnosti v ČR.

Výsledky ankety jsou (v 10:00) tyto:

Porodnost by podpořilo:

Porodné 1,9 %
Daňová úleva na každé dítě 17,7 %
Zvýšená daň pro lidi s méně, než 2 dětmi 80,5 %

Celá ta anketa je od základu chybně formulovaná. Odpovědi 2 a 3 jsou prakticky identické, liší se pouze progresí a chybí minimálně jeden typ odpovědi.

Jediné, co z této ankety vysvítá je to, že jednorázová výplata porodného není prakticky pro nikoho dostatečně motivační. „Hele, mámo, pojď si dnes večer vydělat“ je prostě nesmysl už z toho důvodu, že výše porodného nepokryje ani milióntinu nákladů s dítětem spojených.

Asi se na mě začínáte zlobit, že takovou vážnou věc spojuji pouze s penězi. Ale ono se to bohužel peněz týká hned v první řadě.

Viníkem snižující se porodnosti je opravdu stát, ale ne tím, že nevynalezl efektivní motivační nástroj jak porodnost zvyšovat, ale že napomáhá vytvořit naprosto demotivační prostředí.

Kdybych měl vyjmenovávat jen jednotlivosti:

  1. Čím je společnost „konzumnější“, tím je počet dětí v rodině nižší. Pro mnoho lidí je dostupné zboží daleko lákavější komoditou, než mít vleklé starosti a výdaje s potomkem
  2. Pro ty, kteří se na tu trnitou cestu přece jen vydají, či tyto náklady přijmou, je na jedné misce vah sice radost z vlastní reprodukce, ale na straně druhé neodhadnutelné množství nákladů, s vysokou pravděpodobností trvale se zvyšující
  3. Přivést vlastní dítě do doby, kdy pravděpodobně nebude mít kde bydlet a dosti pravděpodobně bude mít problémy s uplatněním svého pracovního potenciálu je v podstatě hazardem

Už několikrát jsem dokonce slyšel postesk starší generace: „zaplať pánbůh, že už dnes nejsem mladá/mladý“.

Ano, vinen je stát. Ale je vinen tím, že setrvale a programově okrádá každého člověka o většinu statků, které si člověk vydobude a pak socialisticky rozhoduje komu dá a komu nedá. (A nezapomíná přitom na své věrné nohsledy.)

Nástrojem státu, který věcně odstraní snižující se porodnost nejsou žádné dávky, daňové výhody, či daňové restrikce a tresty, ale absolutní odchod z této problematiky. Stát musí přestat lidem překážet v touze, možnostech a potřebě mít děti. Stát má jediný nástroj, jak zvýšit porodnost: přestat se o takovou věc jakýmikoliv nástroji starat, přestat lidi okrádat všemožnými předpisy a zákony a nechat na jejich vůli, jak se rozhodnou.

Posledním, co tady stát ještě nezavedl, je soudně schválený inseminátor, případně povinná kvóta počtu dětí na roditelku.

Chápete, že stát se Vám hrabe i v kalhotkách a slipech???

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 254 × | Prestiž Q1: 19,59

+49 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top