Štítky článku: •  

Ano, bude líp…

Babiš: „Jsem velice rád, že se nám podařilo připravit moderní úpravu tak rizikové oblasti společenských vztahů, jako jsou právě hazardní hry, což považuji za mimořádný a přelomový okamžik.“

Podívejme se tedy co pan Babiš, coby ministr financí, člen vlády a historicky první člen vlády vzešlé z demokratických voleb, o jehož nepůsobení mezi donašečskou elitou StB jsou oprávněné pochybnosti, dokázal za úspěchy na ministerském postu.

Zákon o hazardu

Je hezké, když se stát stará, aby rodiče neprohráli dětem peřiny a ony nemuseli v noci mrznout. Ovšem, když v zákoně jsou taková ustanovení, dle kterých vám do bytu mohou vtrhnout celníci a to pouze na základě jakéhosi mlhavého podezření, že v bytě provozujete hazardní hry — tedy třeba se sousedem hrajete mariáš o sirky a celník usoudí, že co sirka, to sto korun — a to bez jakéhokoliv rozhodnutí soudu, nebo alespoň posvěcení soudem, pak je to velice zvláštní.

Navíc mají celníci právo zabavit vše, co k danému hazardu sloužilo. Tedy nejenom karty a sirky, ale i veškerou hotovost nalezenou v bytě, sloužila přeci k hazardu. Také počítače, na kterých jste si možná vedl přehled o hazardních hráčích, celní správa to musí prozkoumat. A co byt, nebyl použit k hraní hazardních her? Zabavit! Tohle se dá lehce zneužít proti komukoliv, nepohodlnému advokátovi, konkurentovi.

Kontrolní hlášení DPH a EET

Na 500 tisíc podnikatelů a firem má povinnost, pod hrozbou vysokých sankcí, podávat kontrolní hlášení DPH. Hospodářská komora vyčíslila, že celkové náklady dosáhly několika miliard korun. Samotné zavedení této agendy stálo podnikatele desetitisíce korun, přičemž nad ní už strávili celkem 2,5 miliónu hodin.

Karuselové podvody, kterým má zabránit se přitom týkají jen zlomku velkých firem povětšině obchodujících s komoditami, na něž se dá uvalit reverse charge. Všichni ostatní jsou podrobeni zbytečné úředničině a nebezpečí zneužití obchodních dat.

Také elektronická evidence tržeb, která v podobné on-line verzi funguje jen v Chorvatsku a Bulharsku přinese hlavně nemalé náklady a zbytečnou práci podnikatelů. Podle střízlivých odhadů bude stát zavedení EET nejméně 3,5 miliardy korun a roční provoz 4 miliardy. To znamená, že každý podnikatel vynaloží nemalé náklady na její zavedení a o to se sníží výběr daní. Metoda jednoduché trojčlenky, tolik oblíbená na Ministerstvu financí, zde nestačí. Různé odhady „přes palec“ ve smyslu „kolik miliard to hodí“ jsou amatérismus.

Ministerstvo nikdy nezveřejnilo seriózní údaje, z jakých dat čerpalo údaje o šedé ekonomice [a ani to nejde! pozn. red.], kolik zavedení EET bude skutečně stát podnikatele i stát, kolik bude stát roční provoz a jaké přínosy tím státu vzniknou. Jásat budou jen výrobci těchto technologií, IT firmy a mobilní operátoři. Pro stát a ekonomiku to bude stejný přínos, jaký to přineslo Chorvatsku. Tisíce zrušených živností, více lidí na podpoře a zvětšení šedé ekonomiky.

Rozšíření trestní odpovědnosti firem

Novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob z dílny ANO, ke které se přidala KSČM. Novela rozšiřuje možnost stíhat firmy o 70 nových trestných činů, u kterých je často nejasné, jak by je firma mohla spáchat. Jako příklad trestný čin za neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku, nebo za ohrožení pohlavní nemocí, či „paragraf KSČM“, umožňující firmy stíhat za trestný čin pomluvy. Ten lze obrátit zvláště proti vydavatelům, kterým hrozí až zákaz činnosti.

I další zákon z dílny ANO směřuje ke kriminalizaci firem, zavádí trestný čin přípravy krácení daně. Jedná se o nástroj, lehce zneužitelný v trestním řízení. Lze totiž tak kriminalizovat libovolný daňový subjekt. Zákon o dani z příjmů totiž umožňuje například vytvářet rezervy na opravy a tak může být trestán každý daňový poradce i advokát, který se svým klientem podobnou daňovou rezervu, či nějakou jinou optimalizaci konzultují.

Pokud projde i další populistický výtvor z dílny Andreje Babiše, navrhující neúměrnou ochranu whistleblowerů na pracovištích, pak se lze jen těšit. Zaměstnanec, který udá své nadřízené, totiž může použít tzv. anonymní informační systém. V takovém případě mu bude garantováno zachování pracovního místa, které nebude možné zrušit bez souhlasu Úřadu práce. A pokud by se tak přesto stalo, dostane udavač od ministra financí „odškodnění“ v celkové výši až 600 tisíc korun z kapes daňových poplatníků. Zákon ovšem neřeší, jak naložit s udavačem v případě, že si udání „vycucal z prstu“ a se svým zaměstnavatelem si jen vyřizuje osobní účty.

Zvýšení daní živnostníkům

Ministerstvo financí, pod vedením Babiše hodlá také zvýšit daně živnostníkům. Zamýšlí zavést minimální paušální daň a zároveň hodlá výrazně omezit výdajové paušály. Výše daně by byla odvislá od lokality a typu profese. Babiš se inspiroval u Ficovy socialistické vlády, která zavedla každoroční poplatek za licenci na podnikání stanovený podle velikosti firmy.

Připočteme-li dlouholetý tlak odborů, vidíme, že dochází k nepřípustným zásahům do svobody podnikání. Jako například zákaz prodeje v hypermarketech o státních svátcích i připravované změny Zákoníku práce, probíhající pod taktovkou odborů, tedy sociální demokracie. Odboráři chtějí ovlivňovat firemní rozhodování, tedy rozhodovat o něčem, co jim nepatří, chtějí uzákonit pětitýdenní dovolenou, zvýšit odstupné, regulovat práci z domova, atd.

Šílenosti typu povinnosti firem zajistit zaměstnancům antistresové prostředí snad neprojdou. Sociální demokracie také navrhuje další zvýšení minimální mzdy na 11 tisíc korun, tedy skokový nárůst o 1100 korun. Zaměstnavatelé proto varují před neúnosnou finanční a administrativní zátěží a ztrátou konkurenceschopnosti. Také upozorňují, že navyšování minimální mzdy znamená zvednout i ostatní tarify, a přidat tak dalším pracovníkům. Tento vládní populismus za cizí peníze povede k propouštění části zaměstnanců s nejnižšími příjmy, nebo k jejich přesunu do šedé ekonomiky.

Tedy lze říci, že kromě omezování svobody, zavádění tužších represí a posilování represivních útvarů stojících zcela mimo dohled spravedlnosti, tahle vláda, které ve skutečnosti vládne Andrej Babiš, nepřinesla nic. Zde je třeba si uvědomit, že jak daňová kobra, tak celní správa tvoří normální bezpečnostní sbor, který má právo nosit služební zbraň a dostává oprávnění zasahovat, kdykoli pojme pouhé podezření ze spáchání přečinu proti daňovým předpisům.

Jak k tomu podezření dospěl, nemusí nikomu zdůvodňovat. A může, na rozdíl od policie, zasahovat bez soudního příkazu k domovní prohlídce, bez soudu uložit sankce, zabavovat věci a peníze. Tato silová složka je podřízena nikoliv ministru vnitra, kdy na použití policie dohlíží ministerstvo spravedlnosti, ale jen a jenom ministru financí Babišovi, který se zodpovídá sám sobě.

Nepřipomíná vám to něco? Omezování svobody, útok na živnostníky, malopodnikatele, kriminalizování běžných činností, tedy něco, co probíhalo před únorem 1948?

Píše na iDnes pan Josef Lebduška

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 583 × | Prestiž Q1: 7,60

+8 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top