Štítky článku: •  

Čím to asi je?

Býk je nebezpečný zepředu, kůň zezadu – a blbec ze všech stran. Tentokrát mě k užití tohoto pořekadla inspirovala včerejší nečekaná statistika.

Sedím si takhle s knihou u okna kavárny na hlavní třídě a kniha mě ne a ne zaujmout. Tak jsem jen tak líně zíral z okna za odcházejícím dnem a přemýšlel o věcech, které nás obklopují. Přitom jsem si povšiml, jak mnoho aut jezdí zcela neosvětlených. Zvědavost mi nedala a začal jsem si dělat čárky.

Pravda, léta už autem nejezdím, protože už ho k životu nepotřebuji, takže dopravní vyhlášku nesleduji, ale pokud si vzpomínám, stálo tam cosi v tom smyslu, že vozidlo musí být celoročně za jízdyřádně osvětleno. Ne snad proto, aby řidič viděl na cestu, ale aby byl viděn.

K tabulkám níže: auta, kterým svítilo jen jedno světlo, jsem zahrnul mezi auta osvětlená. Auta, která používala jiný světelný zdroj, než hlavní světlomet (potkávací světla), jsem evidoval zvlášť. Vozidla s rozsvícenými parkovacími světly jsem vedl jako neosvětlená.

Osvětlení zpředu aut %
Celkem 891
Řádně 527 59 %
Jiné 287 32 %
Bez 77 9 %

Po půl hodině jsem začal sledovat opačný směr vozovky:

Osvětlení zezadu aut %
Celkem 834
Ano 497 60 %
Ne 337 40 %

Z docela obstojné shody obou tabulek lze dovodit, že řada řidičů provozuje čelní zdroj světla (velmi často modré LED), který svítí nezávisle na zadních, stopových, pozičních světlech.

Mohlo by se zdát, že k tomu vede snaha o ekonomiku provozu, ale pokud zvážíme, že auto nižší střední třídy má výkon motoru kolem 60 kW (kombinovaná spotřeba kolem 6,9 l/100 km), spotřeba předních a zadních světel činí úhrnně asi 120 W, jedná se o podíl na výkonu nějakých 0,2 %. Přepočteme-li to na koruny, stojí řádné osvětlení vozidla jen nějakých Kč 0,50/100 km.

Auto lze v podstatě vnímat jako dosti nebezpečnou zbraň, která je nebezpečná ze všech stran. Proč řidiči neosvětlují svá vozidla?

Není to celé jen o nažraném vlku, přičemž kozy zůstávají celé? Nebo projev nějaké frustrace? Anebo je to jen další projev nihilismu? Pohrdání všemi společenskými pravidly?

Anebo jen zpupnost: jedu autem a kdo je víc?

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 747 × | Prestiž Q1: 9,19

+12 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top