Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 3 min.

To je naprosto skandální!

ČSSD zatím nemusí platit bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi téměř 338 milionů korun za zastupování ve sporu o Lidový dům. Nejvyšší soud vyhověl námitkám sociálních demokratů a odložil vykonatelnost pravomocného rozhodnutí. Uvedl to dnes, jak řekl mediální zástupce právníků strany Jiří Chvojka. Nejvyšší soud se tak nejprve bude muset vypořádat s dovoláním ČSSD, které proti pravomocnému rozsudku podala.

ČSSD nemusí nyní platit Altnerovi 338 milionů Kč,
zaplacením by straně mohla vzniknout vážná újma

„Soud vyhověl naší žádosti a odklad vykonatelnosti určil do doby, než rozhodne o dovolání. Samozřejmě to je pro nás dobrá zpráva, ale je to jen jeden z kroků. Budeme čekat na to, jak se soud vypořádá s naším dovoláním a jak rozhodne,“ řekl ČTK Chvojka. Advokáti ČSSD však věří, že se podaří obhájit, že dluh proti Altnerovi nikdy nevznikl, dodal.

Podle Zdeňka Altnera vyslal Nejvyšší soud vzkaz: Neplaťte závazky, můžete-li si tak způsobit vážnou újmu.

Vykonatelnost rozhodnutí je hlavní podmínkou pro vedení exekučního řízení proti ČSSD, o jehož zahájení Altner usiloval. „V tuto chvíli se všechny kroky zastavují a přerušují, než rozhodne Nejvyšší soud, což je pro nás komfortnější situace,“ uvedl Chvojka. Podle informací ČTK Nejvyšší soud pouze konstatoval, že ČSSD by mohla vzniknout vážná újma. Zdůraznil, že odkladem nijak nepředjímá rozhodnutí.

Podle deníku iDnes rozhodnutí už komentoval Zdeněk Altner: „Nejvyšší soud rozhodl: Neplaťte závazky ze smluv. Ani když jsou soudem pravomocně přisouzené. Můžete si způsobit ‚vážnou újmu‘,“ měl podle iDnes k rozhodnutí Nejvyššího soudu říci Altner.

Jeho právní zástupce Václav Veselý ČTK řekl, že by rozhodnutí nemělo mít žádný vliv na celkový verdikt Nejvyššího soudu. Exekuční řízení, o jehož nařízení na sociální demokracii Altner usiloval, nyní není podle Veselého aktuální, protože ji nelze bez exekučního titulu provádět.

Klíčové podle Altnerova právníka Václava Veselého je, že soud odkladem nenaznačuje, jak rozhodne v závěru řízení. „Soud to moc neodůvodnil. Nemělo by to předjímat celkové rozhodnutí, my budeme trpělivě čekat, až Nejvyšší soud rozhodne. Nebudu to víc komentovat,“ řekl Veselý ČTK.

Podle občanského soudního řádu může NS, a to i bez návrhu, odložit vykonatelnost napadeného rozhodnutí, pokud by neprodleným výkonem rozhodnutí nebo exekucí hrozila dovolateli závažná újma. Stejně tak může odložit právní moc. Návrhy na odklad vykonatelnosti tvoří součást dovolání v trestních i civilních kauzách poměrně často, Nejvyšší soud jim ale vyhoví výjimečně.

„Odklad vykonatelnosti znamená značný zásah do právní jistoty účastníků řízení, a proto k němu dochází jen ve zcela mimořádně odůvodněných případech,“ uvádí soud v obecné rovině na svém webu. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu se nelze odvolat.

Rozhodnutí pražského městského soudu bylo dosud pravomocné a vykonatelné, ale sociální demokracie odmítala Altnerovi peníze poslat. Odůvodňovala to obavou, že v případě úspěchu u Nejvyššího soudu už by peníze od bývalého advokáta nikdy nedostala zpět. Uspokojovala proto jen Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásili. Celkem jim zatím zaslala zhruba 9,5 milionu korun.

Bývalý advokát Altner na konci března vyhrál letitý spor se sociální demokracií, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů Kč. Sociální demokraté proti rozsudku podali dovolání, v němž navrhli i odklad vykonatelnosti. Nejvyšší soud jim vyhověl, dovoláním se teprve bude zabývat.

Zn. (čtk, ire) uvádí portál Česká Justice


Pozn. red.: Takové rozhodnutí je zcela skandální a je jasné, že jeden každý člověk, který se ocitl, nebo ocitá pod mostem v důsledku činnosti exekutorské a soudní mafie dnes může říci: podle precedentu vyneseného Nejvyšším soudem by mi exekucí mohla vzniknout vážná újma, proto platit nebudu.

Ostatně to může říci i každý obchodník a doprovodit tímto zdůvodněním zaslanou fakturu: její platbou by mi vznikla vážná újma. Anebo si naberte v krámě, co potřebujete, a u pokladny můžete říct, že placením by vám vznikla velká újma!

Dával jsem sem nedávno anketu, jak myslíte, že dluh ČSSD skončí. 63,5 % hlasovalo, že ČSSD podplatí soud, aby nemusela nic platit. Zdá se, že se tito lidé nemýlili.

To je nestydaté, sprosté, vulgární a nepřijatelné. Tímto se stáváme plně banánovou republikou. Vymahatelnost práva nula. Neplaťte závazky ze smluv. Ani když jsou soudem pravomocně přisouzené. Můžete si způsobit „vážnou újmu“.

PS.: (Necítím nic k osobě JUDr. Altnera, naopak si myslím, že když do toho sporu na straně ČSSD původně šel, měl s něčím takovým počítat, socialisti umí jen krást z cizího. Kudy chodil, tudy krad, sociální demokrat.)

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 663 × | Prestiž Q1: 9,17

+12 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

To je naprosto skandální!

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top