Štítky článku: •  

Neděkujem, vypadněte, vážně toho bylo dost!

Tak nějak zní název skladby kapely Wanastowi vjecy. A myslím, že to je přesný pocit většiny veřejnosti zklamané z neustále se opakujících skandálů a arogance politiků, stran a celkově nevábného výhledu do budoucna.

Už plných 85 % občanů není schopno své vládě a svým voleným zástupcům věřit. To je alarmující číslo!

V diskusích je zhusta opakována mantra: „máme tady demokracii, která umožňuje se špatných politiků zbavit volebním aktem“. V podstatě si tito lidé neuvědomují, že instrument svobodných voleb není vše-řešícím nástrojem!

Důkazů tohoto konstatování dnes a denně můžeme v médiích vidět a slyšet mnoho.

V prvé řadě musíme silně vnímat naprosto nedokonalé a zanedbatelné kontrolní mechanismy výkonu moci. Svěřené mandáty nejsou a nesmí být jakýmsi bianco šekem, který opravňuje čtyři roky vykonávat jakékoliv manipulace se životy lidí.

Ti, kterým byla takováto moc propůjčena, musí být denně kontrolovatelní a hlavně osobně potrestatelní nejen za různé čachry, ale i za zpronevěry slibů, kterými se do přízně voličů vetřeli.

Pokud se na věc podíváme ještě z jiného hlediska (a teď nehovořím o demokratickém mechanismu jako o nástroji výběru zástupců a reprezentantů občanů), můžeme v podstatě principy státu rozdělit na dva základní směry (a každý z nich může být přijat z dosti dobrých důvodů):

  1. Stát by toho měl dělat hodně, ale také bude muset bohužel také hodně brát.
  2. Aktivita Státu by měla být pouze malá. Stát nemá zasahovat svévolně do všech sfér života.

My, občané, jsme stavěni před dilema: jsme nuceni si vybrat (a neexistuje žádná kompromisní cesta složená z výhod obou směrů), jak se mnoho lidí (žel) domnívá. Že od státu máme právo získat všechno a nic nás to nemá stát. To je chimérické, dětinské a absurdní.

Po tomto krátkém exkursu se dostávám k jádru našeho Velkého Volebního Podvodu: „jakoby“ tady máme dva antagonistické politické proudy. Ale svěření moci jednomu, nebo druhému v podstatě směřuje ke stejnému výsledku: opevňování se těch vyvolených v nově získaných pozicích a v podstatě rezignaci na to, za jaké myšlenky, či cíle byli zvoleni.

Celý ten volební podvod mají politické strany pokrytý dvěma nástroji:

  1. Spoléháním se na krátkou paměť voličů, na to, že každá nová kauza spontánně překryje tu minulou.
  2. Strany mají příliš snadný přístup k veřejným penězům. Nejen, že jsou Státem placeny (ale jen některé!), a vyrobí si před volbami masivní reklamní kampaně za desítky a stovky miliónů korun. Z billboardů na nás krátké období čučí nařvané obličeje jedněch a těch samých, profláknutých, stokrát prokletých, s hesly PR agentur a kreativců. A lidé té šílené masáži nakonec podlehnou.

Musíme si uvědomovat, že Státy, jakékoliv, vždy byly, jsou a budou jen formou organizovaného násilí. Záleží jen na tom, kde máme mez snesitelnosti.

Někdo si v násilí možná libuje. Jinému se násilí možná ohaví. A někdo jen posté sklopí uši a říká si, že ještě není tak zle.

Za sebe říkám, zvažme, že Stát je a má být pouze spojenou silou lidí, organizovaný nikoli, aby byl nástrojem útlaku a vzájemného olupování, ale naopak, k zajištění vlastnictví každého jednotlivce a tudíž vlády spravedlnosti a bezpečí. (Fr. Bastiat)

Nalezl jsem nedávno jinou zajímavou definici: „Historie nás učí, že zlom k lepšímu nastal vždy až tehdy, když si Dobro konečně uvědomilo, že musí být mnohem zlejší a nemilosrdnější než Zlo. A pak to šlo…

Drsná definice.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 925 × | Prestiž Q1: 22,15

+63 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top