Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 6 min.

RTVS: ptát se lidí zda chtějí platit

Už delší dobu pozoruji, že veřejná debata v intelektuálních kruzích se na Slovensku mírně naklání směrem doleva … od Marxe. Všechno nové, co z jejich strany přichází, mě nestačí udivovat.

ct.png (58,211 kiB)

Ať si říká, kdo chce, co chce, v zásadě mi to může být jedno. Problém ale nastává tehdy, je-li veřejné mínění (chápej — názory vlivných lidí, kteří jsou na obrazovkách médií) nakloněno k vyprazdňování našich peněženek směrem ke státní kase. Což je sice skoro vždy tento případ, protože lidé z těchto kruhů mají přirozeně levicové a etatistické názory, ale někdy to zachází až za únosnou míru i samotné levicovosti.

Jeden z podle mého názoru dost vlivných lidí na slovenském internetu — Samo Marec, se včera vyjádřil následovně:

Samuel Marec

minulý čtvrtek

tak si čtu názory lidí na RTVS. Trošku peklo. Jasně, zástrčkový zákon je kapitální blbost. Ano, bylo by super, kdyby televize přestala být jednou ze sfér vlivu, protože když ji teď dostane SNS, budou humory (klíčová slova: Hrnko, dvojtečka). Ale jaksi mi tam chybí ta druha strana:

  • RTVS šla kvalitativně nahoru, má například jediné zprávy, z nichž se i něco dozvím.
  • Pro mě je to jediná sledovatelná slovenská televize (ne vždy, ale často. Debata o tom, proč vůbec koukat na telku, je na jindy). A jediné poslouchatelné rádio.
  • Ptát se lidí, zda chtějí platit více, je jako ptát se lidí, zda chtějí platit více. Za cokoli. Zeptejte se, uvidíte, co vám řeknou. (Highlight: vyhlasme referendum!)

Neříkám, že je to úžasný nápad, jen už nad argumenty skoro v každé diskusi jen kroutím hlavou, že už ani víc kroutit nemohu. Ale co.

Nejvíce mě zaujala poslední odrážka: ptát se lidí, zda chtějí platit více, je jako ptát se lidí, zda chtějí platit více. Za cokoli. Zeptejte se, uvidíte, co vám řeknou. (highlight: vyhlasme referendum!)“ To je věta za poslední cent etatistické fiat měny. To si zaslouží vytesat do mramoru a postavit na nejvyšší kopec pro budoucí generace, jako vzpomínku na totální státní indoktrinaci v naší společnosti.

Udivuje mě to asi z několika důvodů, ale ty hlavní jsou asi ty, že:

  • Jak se „slovenská inteligence“ (v uvozovkách proto, že již silně pochybuji o jejich inteligenci) dokáže bít za svá práva a práva čehokoliv jiného (např. za práva menšin, za práva gayů, za práva zvířat, za práva stromů … atd. atd.), ale pokud přijde na stůl téma „práva“ obyčejného běžného člověka k tomu nechat si své poctivě vydělané peníze, na které dře jako kůň každý den, aby nejprve poplatil všechny účty a výdaje na rodinu, a pak možná sám rozhodl, jak se zbytkem (pokud mu vůbec něco zbude) naloží, tak to je už pro ně něco, co je třeba zpochybnit a podívat se i „na druhou stranu mince“.
  • Jak dokážou demokraticky selektovat podle témat, které se jim hodí. Na jedné straně mějme demokracii a obhajujme demokratické principy (ta posvátná vůle lidu), ale na druhé straně, pokud jde o to rozhodovat demokraticky o tom, co chtějí lidé sledovat, za kolik to chtějí sledovat a jestli to vůbec chtějí vidět, tak v tom momentě je již nepřijatelné tahat do toho směšný institut s názvem demokracie.

No a jaké by bylo asi vhodné podobenství k tomuto přístupu? Co takhle následující případ:

Voláte do autoservisu, protože se chcete objednat na přezutí zimních gum. Zvedne vám to servisák a říká:

Servis: „Dobrý den, jak vám mohu pomoci?“

Vy: „Chtěl bych si objednat přezutí zimních gum, jaká je cena?“

Servis: „Tak 200 € i s vyvážením.“

Vy: „Jste se pomátli na rozumu? Vždyť to je mnohem více než v minulosti.“

Servis: „No a co jako? Ceny jsme zvedli … ale i kvalitu! Takže to určitě stojí za to. Ale váš názor mě ani tak nezajímá.“

Vy: „No tak dobře, ale mám už sjeté ty gumy, chtěl bych nové. Co máte na výběr, rád bych si …“

Servis: „No tak moment. To takto nefunguje, milý pane. To my vám něco vybereme a vy to zaplatíte.“

Vy: „Skvělé. Pecka! Ale aspoň že jste veřejný nezaujatý servis bez vlivu oligarchů, který mi nebude manipulovat s autem.“

Takto nějak? Nebo se vám takové podobenství zdá velmi ulítlé? Protože to nakonec vůbec není správné podobenství pro to, jak se chová RTVS. Je to ještě daleko horší. Takže ještě jednou:

Do autoservisu nevoláte vy, ale autoservis volá vám:

Servis: „Vážený pane, posíláme vám fakturu za výměnu gum, bude to 200 €.“

Vy: „Co jste se pomátli na rozumu? Vždyť já jsem si nic neobjednal. Já dokonce ani nemám auto! A vůbec, odkud máte moje číslo?!“

Servis: „Nezáleží na tom, zda máte auto nebo nemáte. Vy si platíte jen za možnost mít auto a využít naše služby. Silnice před domem máte, čili máte možnost koupit si auto a po nich jezdit a pak s ním přijít do servisu. A víte co, my z něčeho ty servisáky platit musíme … Co když se rozhodnete koupit si auto. Kdo vám pak vymění gumy?“

Vy: „To se mi nějak nezdá. A co se stane, pokud nezaplatím?“

Servis: „Bude vás kontaktovat naše vymahačská společnost. Víte, my si s tímhle ruce špinit nechceme. A pokud i tak platit nebudete, nakonec vás navštíví exekutor a my naše peníze tak či tak dostaneme. Pěkný den.“

Takže takto nějak by to mohlo vypadat v případě, že bychom při všech službách, nejen u televize, postupovali stejným způsobem. A toto je model, který ti lidé obhajují. Mimochodem, v čem je vlastně ta televize taková výjimečná, že musí být postavena do takového speciálního násilně financovaného režimu? Jsou televizní zprávy v devatenáct nebo Večeře s nějakým Harvanem něčím tak potřebným, bez čeho se nedá žít?

Ne. Celé je to o něčem úplně jiném. Státní televize je jen obyčejným nástrojem státní propagandy, přes který si vládní elita podle potřeby formuje veřejné mínění a přes který vysílá své názory a postoje, které se jí hodí. Je to forma bezplatné politické reklamy a jeden z historických nástrojů udržování moci. Pro takového standardního moci chtivého politika je to dost rozdíl, žít najednou v nejistotě, zda vám televize umožní pouštět do éteru váš politický bullshit. Vždy je pohodlnější dát to rozkazem — a za peníze jiných.

No a naše intelektuální smetánka jim na to chtě nechtě postupem času skočila. Zcela už v tom jedou. Dnes si už žijí ve své růžové bublině potřeby veřejnoprávnosti. Protože nejen že dnes veřejná debata v těchto kruzích neprobíhá směrem k samotnému smyslu takové instituce v podstatě běžné služby, ale dokonce ani ve směru zatracování aktuálního zvyšování samotných „koncesionářských plateb“. Už je to mínění zformováno do takové míry, že intelektuálové obhajují násilné platby (a jejich zvyšování) této zbytečné instituce.

A to je velmi pohodlná situace pro politiky, už jen proto, že od debaty o samotném smyslu něčeho takového to má na míle daleko…

Píše na slovenském MenejŠtátu.sk pan Martin Bulák


Pozn. red.: A je zajímavé sledovat, jak synchronně jedou obě republiky bývalého Československa stejný scénář. I naše-vaše se velmi snažně vnucuje se schématem, že platit za poltickou masáž si budou muset všichni, kdo mají zaveden proud. A pro ty, co proud nepoužívají, to bude platit za chvíli také. Co kdyby si třeli ebonitovou tyč liščím ohonem? A co kdyby měli televizi na petrolej? A ať nežerem, ať platí i ten, co v bedně od bývalé televize pěstuje králíky. Shit!

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 528 × | Prestiž Q1: 6,35

+5 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

RTVS: ptát se lidí zda chtějí platit

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top