Štítky článku: •  

Příčiny vroucí společnosti

Stát nefunguje dobře, protože lidu je uměle odebírána moc. Vnějškovitě je zde sice zachováno zdání, že lid je nadán svrchovanou mocí, zatímco realita je zcela opačná.

Včera byl docela příjemný a slunný den. Tak jsem si stoupl na poměrně frekventované místo svého města, do ruky si vzal psací podložku a ptal se všech kolemjdoucích.

Anketní otázky byly poměrně jednoduché:

  1. Víte, jak se jmenuje Váš poslanec v Parlamentu?
  2. Víte, jak se jmenuje Váš senátor?
  3. Víte, jak se jmenuje Váš městský zastupitel?
  4. Víte, kde má kterýkoliv z nich svoji kancelář a jaké má hodiny pro veřejnost?
  5. Interpelovali jste v posledních 22 letech svého poslance/zastupitele v nějaké věci?

Výsledky té ankety jsou naprosto tristní, byť jsem je trochu předpokládal. A samozřejmě jsem si vědom, že vzorek dotazovaných není úplně reprezentativní.

Otázka 1 Otázka 2 Otázka 3 Otázka 4 Otázka 5
Ano 118 116 150 147 63
Ne 1934 1936 1902 1905 1989

Výsledek jasně ukazuje, že lidé jsou politikou a (všemi) vládami a zastupiteli maximálně otráveni, a volí-li vůbec, pak buď jen ideologicky, anebo volí (jen z jejich hlediska) to nejmenší možné zlo. Obojí je stejně špatné!

Nejsmutnějším výsledkem celé ankety bylo, že obrovská masa respondentů odpověděla: volil jsem stranu XYZ, na což vůbec nebyli tázáni. (A ani nemuseli vůbec říkat pravdu.)

Jeden z autorů zde před krátkým časem napsal: „Dejte lidem zodpovědnost, a lidi se budou chovat zodpovědně. Je rozdíl chodit k volbám, pokud víte, že tyto volby můžou skutečně něco změnit, a chodit k volbám, pokud víte, že se vůbec nic změnit nemůže.

V tom je podle mého soudu jádro pudla. Současné volby jsou sice demokratickým ústavním mechanismem, ale odrazují lid tím, že jen velmi málo mohou změnit. Nemění cíle, ani prostředky. Jen obličeje a proklamace. Beztak, počínaje zítřkem, neplněné. Až se lidem dostane do rukou lepší nástroj, než volby provázené šílenou mediální kampaní stran za naše veřejné peníze, lidé se začnou chovat daleko odpovědněji.

Dovolím si Vám položit stejné anketní otázky. Můžete zatrhnout více odpovědí. Zkuste si (a mně) nelhat.

Miniaplikace

11:18 Diskusi pod článkem jsem povolil, ale z nějakého záhadného důvodu byla zablokována. To se mi nelíbí a protestuji proti tomu!!!
Krucaj, ankety Blueboardu se anulují při každé, i formální změně vzhledu. To je na nic…

Shrnuto: ústavní princip svrchovanosti moci lidu zde sice existuje, ale není řádně naplňován.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 829 × | Prestiž Q1: 10,95

+16 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top