Štítky článku: •  

Zpráva o vládní sebedestrukci

Sobotkův kabinet zažívá nejvážnější krizi od ledna 2014, kdy spolu ČSSD, ANO a KDU-ČSL začaly vládnout. Rozbuškou se stala reorganizace policie, ale k velkému třesku nazrávala situace dlouhé měsíce. Deník Neovlivní.cz to zdokumentoval během uplynulých týdnů, kdy se redakce rozhodla po dalších prudkých hádkách a invektivách mezi členy kabinetu zmapovat, co přesně se za zdmi Strakovy akademie děje.

Mezi politiky se ta historka dává k dobru jako bonmot, ale prý to tak vážně bylo: Když vznikal Sobotkův tříbarevný kabinet, neobešlo se vyjednávání bez ultimát, kategorických požadavků a nekonečných diskusí. Dohoda mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL visela ještě kdesi ve hvězdách, všichni už byli unavení, uondaní, u stolu ztratili obezřetnost. Právě tehdy přišla vrcholná chvíle Bohuslava Sobotky. Klidně, věcně a se znalostí procedur položil na stůl dohodu — a bylo. Koaliční partneři, zejména ANO, zjišťovali až ex post, na co všechno kývli.

Historka přesně vystihuje styl, kterým se šéf sociálních demokratů snaží kočírovat celou vládu. A kterým doběla rozpaluje zejména šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Sobotka do hádek nezasahuje, nepřilévá, nekomentuje. Počká si, až se ostatní vyzuří a unaví, přesně si propočítá hlasy; pokud je nemá, klidně rozhodnutí o některé z norem odloží, a nakonec si za podpory lidovců prosadí svou. Babiš pak mluví o podrazech a politickém kšeftování.

Střet civilizací. Tedy kultur

Deník Neovlivní.cz při svém mapování, proč přesně se koaliční kabinet tolik klíží, narazil na tento moment několikrát. V podstatě každý ministr, se kterým redakce mluvila, popsal to, čemu se uvnitř Strakovy akademie říká „střet rozdílných kultur“.

Ve výsledku členové kabinetu za ANO obviňují sociální demokraty, že se spojili s lidovci, aby mohli bezuzdně utrácet to, co se Babiš snaží ušetřit. Případně uzavírat nejrůznější dealy nad zákony.

Socialisté a lidovci zas namítají, že vládní sliby jsou vládní sliby. A když na jejich splnění Babiš neumí vybrat na daních, tak ať zvýší deficit. Nadto až posměšně upozorňují, že ministři ANO — včetně jejich šéfa — mají potíže s disciplínou, organizací. Tím pádem jsou jejich postoje chaotické a není s nimi dohoda.

„Premiér zneužívá toho, že skutečně skvěle ovládá mechanismy vládnutí. Několikrát se nám už stalo, že si spočítal, jestli má dost hlasů pro nějaké rozhodnutí. Když je neměl, počkal si, až je mít bude. Navíc jsou jeho ministři vysoce koordinovaní s lidovci, o tom už vůbec není pochyb,“ říká jeden z členů vládního kabinetu za ANO.

Podraz jménem Rafaj

On i jeho straničtí kolegové označují za jeden z největších „podrazů“ loňské zasedání vlády, kde se rozhodlo o potvrzení Petra Rafaje v čele antimonopolního úřadu. Sobotka uspěl až napodruhé, názory ANO, že nový šéf úřadu by měl vzejít z výběrového řízení, ignoroval. Rafaj prošel těsnou většinou jednoho hlasu, kdy jej podpořil i lídr lidovců Bělobrádek.

„Premiér to projednání dvakrát přerušil a zařadil ho až ve chvíli, kdy měl k jeho prosazení dost lidí,“ stěžoval si již citovaný ministr za ANO.

Podobně premiér vyběhl s ministry hnutí při dubnovém hlasování o zdanění církevních restitucí.

Šlo o návrh z dílny poslanecké sněmovny a u nich do té doby platila praxe, že opouštěly vládu s jasným stanoviskem ANO či NE. Premiér ale podle svědků změnil proceduru hlasování a výsledek nakonec byl, že kabinet k návrhu nezaujal žádné stanovisko. A to navzdory tlaku ANO, které chtělo zákon podpořit.

Co Babiše nebaví a Sobotku ano

Sociální demokraté připouštějí, že mechanismy vládnutí má jejich předseda za více než dvacet let v politice zažité.

„Má na to talent. A je jen chybou Babiše a jeho lidí, že se nedokážou ukočírovat a pořádně se na vládu připravit. Nejenom, že se doteď nenaučili procedurální věci, ale i přímo Babiš chodí na vládu nepřipravený. Hádal se s námi například, že něco není v návrhu služebního zákona a přitom to tam bylo. O jiném zákoně zase bezelstně řekl, že je tak dlouhý, že ho ani nečetl,“ popisuje člen vedení sociální demokracie.

Veřejně pak o nepřipravenosti vicepremiéra promluvil v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny i lídr KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek: „Problém s Andrejem Babišem je, že vládní materiály až příliš často nečte.“

Sociální demokraté a lidovci se shodují i v tom, že Babiš se mechanismy vládnutí odmítá naučit. „Není to o tom, že by to nechápal. Považuje to za něco zbytečného, čím se nebude zdržovat. Neumí jít na kompromis, v němž jsou nakonec všichni spokojení. Jede na sílu, ale tak to v politice prostě nechodí,“ míní další z ministrů.

Babišovi vládní kolegové ale argumentují, že kompromis v představě koaličních partnerů fakticky znamená čistokrevný výměnný obchod. „Jednou Babiš přišel úplně rozhozený, že mu Sobotka říkal, proč pořád kope do té letecké záchranky. Že když jí nechá projít, pustí mu socialisté mýto. Jenže Babiš takhle nefunguje,“ popisuje optiku ANO jeden z jejích vrcholových představitelů.

Sociální demokraté nicméně takovou verzi zpochybňují s tím, že mýto je pro ně nepřekročitelný problém, který nemůže být nikdy součástí žádné dohody.

Očití svědci pamatují doby, kdy ministryně Vlasta Parkanová zasedání jedné z Klausových vlád oplakala. Při jednáních Sobotkovy vlády na slzy ještě nedošlo. Jednotliví ministři se ale shodují, že atmosféra v kabinetu je mrazivá. Plná hádek a osobních útoků.

Tedy, na vulgarity dochází málokdy. I když je vicepremiér Andrej Babiš vyhlášený sprosťák, na vládě se povětšinou kontroluje. To je jediná věc, kterou totiž premiér při zasedání netoleruje. Okřikl dokonce i svoji ministryni školství Kateřinu Valachovou, když v nějakém bonmotu použila relativně nevinný vulgarismus.

Co se naopak stalo pravidlem, je křik a bouchání do stolu. Vlastní jsou Milanu Chovancovi i Andreji Babišovi.

„Chovanec vždycky halasně zaútočí a záleží na tom, jaká následuje reakce. Když narazí na tuhý odpor, stáhne se. S Babišem jsou ale schopni se pohádat kdykoli a o čemkoli,“ říká již citovaný ministr z ANO.

Křičet a bouchat do stolu začíná podle očitých svědků Andrej Babiš na vládě ve chvíli, kdy mu dojdou argumenty, nebo povolí nervy. „Většinou to pak skončí u toho, že začne napadat Němečka,“ popisuje další člen kabinetu ze Sobotkovy ČSSD.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček je dlouhodobě oblíbený terč ministra financí, který mu vyčítá nehospodárné utrácení v resortu. Oba politici se už navzájem stačili poslat do protialkoholní léčebny či na psychiatrii.

Sociální demokraté — byť ministr zdravotnictví nemá silnou pozici ani uvnitř partaje — svého kolegu ovšem brání. Zpravidla tak, že premiér na Babiše zaútočí skrze jeho ministra dopravy za ANO Dana Ťoka, který je kvůli komplikovanému tendru na mýto rovněž snadným cílem. Symbolické je, že Ťok s Němečkem sedí na vládě vedle sebe.

Pohrdlivý Dientsbier

Kdo také dokáže spolehlivě vytočit vicepremiéra Babiše, je ministr pro legislativu Jiří Dientsbier. Vycítil Babišovu slabinu, a když může, veřejně mu připomene, že nezná paragrafy, zákony či právní postupy. „A vůbec, že si z demokracie a vládnutí dělá holubník, nebo ještě lépe firmu. Jeho připomínky jsou posměšné, ironické až pohrdavé. Mezi nimi panuje otevřená nenávist,“ popsal již citovaný ministr za ČSSD.

Ta se nedala přehlédnout ani na jedné z květnových tiskových konferencí po vládě, kde Dientsbier vyjel na Babiše kvůli tomu, že sám předložil návrh zákona o ochraně whistleblowerů. Ten ovšem spadá do Dientsbierovy kompetence. „Zjevně máme před volbami,“ rýpl do Babiše.

V televizi Prima pak Dientsbier prohlásil, že Babiš má pravdu, když o sobě mluví jako o chybě v systému. Ovšem v tom smyslu, že podle názoru Dientsbiera lídr ANO útočí na základy parlamentní demokracie.

Babišova kavárna a Pavlova cukrárna

Vicepremiér Babiš se kromě komplikovaného vztahu s premiérem a nenávistí k Dientsbierovi netají mezi svými spolupracovníky ani tím, že vysloveně nesnáší šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka.

Ten cholerického ministra financí vytáčí svým stoickým klidem, absencí mocenských ambicí, zjevným paktem s premiérem a taky častým tweetováním během zasedání vlády.

„Babiš má pocit, že jím Bělobrádek pohrdá. Uráží ho to, protože šéfa lidovců nepovažuje za právě nejpracovitějšího ministra. A to říkám diplomaticky,“ poodhaluje vztah k Bělobrádkovi jeden z Babišových blízkých spolupracovníků.

Faktem je, že Pavel Bělobrádek podle svědků nejméně dvakrát opustil zasedání kabinetu. Stalo se tak ovšem poté, co se ministři začali dohadovat, jednání se zadrhla a dlouhé hodiny k ničemu nevedla.

„Pan Bělobrádek v tu chvíli řekl, že mu doktoři nařídili, aby se nepřepínal a že takový způsob práce není produktivní a pro něj ani zdravý. Nechal na vládě za sebe záskok a odešel. Osobně jsem zažil dvě takové situace,“ tvrdí další z ministrů.

Když má Bělobrádek veřejně popsat svůj vztah k Sobotkovi a k Babišovi, i on volí diplomatický slovník. „Vztahy máme profesionální. Oba jsou pro mě koaliční partneři,“ popsal oficiální verzi pro Neovlivní.cz.

Ovšem ve skutečnosti nevynechá příležitost, jak se na účet vicepremiéra-miliardáře pobavit.

Když Babiš spustil svůj videopořad „S Babišem v kavárně“, o pár hodin později bylo na světě video s názvem „S Pavlem v cukrárně“, v němž Bělobrádek svého politického soka zdatně paroduje (popsali jsme zde »).

„Tak já musím říct, že jako strana se stoletou historií především je naším úkolem vysedávat v kavárnách a očekávat, zda nás zlobbují firmy z hazardu, popřípadě z tabákové lobby. A v tom volném čase se snažíme vymýšlet koaliční podrazy, popřípadě okopávání kotníků. A zbude-li nám ještě nějaký volný čas, tak se systematicky připravujeme na to, abychom mohli lhát, protože to je hlavní náplní nás klasických, tradičních politických stran,“ říká na svém videu šéf lidovců.

Píše paní Sabina Slonková na Neovlivní.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 519 × | Prestiž Q1: 4,64

+2 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top