Štítky článku: •  

Praga – Mater Urbium

Před nedávnem byla zveřejněna zajímavá anketa, která se týkala obecně špatné pověsti Pražáků ve zbytku republiky. Podívejme se na průřez názorů v této anketě a na možné důvody:

Hned v úvodu bychom si měli upřesnit terminologii: Pražané, tedy domorodci, lidé narození v Praze, a Pražáci (s dozajista pejorativním přídechem), kteří se do metropole nějak dostali v průběhu života. Nejtěžší stigma na sobě nesou advokáti, taxikáři, číšníci, prodavači a – politici.

A pro ty, co je už první odstavec strašně rozčílí: jsem původem Pražan, dobrovolně odešedší z metropole před 28 lety, deset let žijící na podšumavské vesnici, dnes již 18 let v metropoli jižních Čech. A bez lhaní musím říci, že zejména na té vesnici, jsem se toho stigmatu „Pražáka“ zbavoval velmi těžce.

Jaká synonyma slova Pražák převládala v pocitech mimopražských obyvatel České republiky? Diagnóza, naplavenina, arogance, brouk Pytlík, Všeználek, šílený řidič, přezíravost, velkopanské manýry, snob, laskavá bestiozita, nafoukanost, všude byli (dvakrát), pragocentrismus, od všeho mají klíče, centrismus obecně, exaltované sebevědomí, namistrovaný borec…

V zájmu zachování objektivity si řekněme, že aby se doprava v Praze alespoň trochu pohybovala, je nutné jezdit poměrně tvrdě. Zvyk mimopražských řidičů, že když naskočí na semaforu zelená, začínají teprve hledat řadicí páku, v Praze prostě obstát nemůže. Škoda však, že pražští řidiči neumí skrývat svou povýšenost (a do jisté míry i pohrdání dopravními předpisy) i mimo Prahu. A také reagují poměrně neuroticky na mimopražské řidiče v hlavním městě.

Obecně ale také převládá trend mimopražských obyvatel se do Prahy dostat, Pražákem se stát. Samozřejmě: v Praze jsou vyšší výdělky, nižší nezaměstnanost, větší šance, kariérní možnosti, vyšší vliv, vyšší prestiž. To jsou lákadla. Na straně druhé jsou v Praze nutně vyšší životní náklady: doprava, nájmy, čas, příležitosti koupě (ceny potravin vlivem vyšší konkurence nikoliv).

Pražáků (nikoliv Pražanů) setrvale přibývá. Pražáků je už 1 272 690, což je o 104 tisíc více, než před deseti lety. A bez větší chyby můžeme tvrdit, že to vysmívané chování Pražáků nejvíce můžeme vidět u těch, kteří se Pražáky stali. A je poměrně paradoxní, že nejvíce se Pražáky stávají Moravané a Slezané.

Úsměvné je zjištění pana Huneše z Vodňan: v naší zemi žije jen šest lidí s příjmením Kokot – všichni v Praze…

Abych to příliš nezjednodušil: všude žijí chytří lidé a také blbci. Jen ta koncentrace na km2 je v Praze o hodně vyšší. V obou směrech. Možná v tom tkví jádro problému: příliš mnoho lidí na příliš malém území.

A mimopražští asi hodně silně vnímají, že Praha a Pražáci jim diktují kurz života, který musí chtíc-nechtíc žít. Politicky i ekonomicky. A také to, že Pražáci vnímají okraj Prahy jako konec civilizace. Dál už je jen periferie státu, vidláci, které je nutno vést za ručičku. To posiluje jejich odtrženost od běžné reality, ačkoliv Pražáků je přitom jen 8,25 % obyvatel země. A markantně to vidíme u politiků. A jsme vlastně u dalšího jádra problému: přespřílišná centralizace moci. I proto jsou Pražáci odmítáni. A vlastně je to vůči Pražanům unfair.

Ale, Pražáci, nezoufejte. Stejně špatnou pověst mají Vídeňané ve zbytku Rakouska, úplně stejně špatnou pověst mají Berlíňané ve zbytku Německa a stejně na tom jsou i Berňané v Schweizerische Eidgenossenschaft.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 197 × | Prestiž Q1: 13,20

+23 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top