Štítky článku: •  

Švýcarská konfederace

možná není tím úplně dokonalým mechanismem, ale v porovnání s ostatními státy Evropy je bezesporu ukázkou, jak demokracie, tedy vláda lidu, fungovat může. A bezesporu úspěšně.

Zdejší bijci se halí do premisy, že ve Švýcarsku je to možný mechanismus pouze proto, že Švýcaři jsou daleko chytřejší a odpovědnější, než Češi. Hned v úvodu tohoto nesmyslu vznáším protiargument. Švýcaři nejsou chytřejší, než Češi. Působí tam jen jiný mechanismus: švýcarští občané mají v rukou opravdovou moc řídit cesty svého státu. A jestliže mají v rukou tuto moc, chovají se velmi zodpovědně. (Viz 13 referend v jediný den.)

Jádrem pudla je to, že naši volení zástupci si z hloubi duše nepřejí, aby jim do jejich čachrů a politických tanečků kecal nějaký běžný člověk. Nadto, aby nedejbože, měnil jejich rozhodnutí. V tom je celý problém. Zde se nám etablovala obrovská skupina politiků, nejroztodivnějších barev, která řídí stát proti vůli občanů a halí se do oděvu demokratické volby.

Nic není pravdě dále. Ta volba není ani demokratická, ani rovná, ani férová. Velké strany (a jakpak málo mají členů?) si jen parcelují vlivové posty. O nic jiného jim nejde. A zájmy občana, voliče, zapomínají v tom okamžiku, kdy se z billboardů strhávají jejich nařvané tlamy. Beztak zaplacené z veřejných rozpočtů.

Účelu, tedy moci, bylo dosaženo. Tak jaképak s tím dál nějaké fraky?

V tom smyslu vidíme, že demokracie v tomto státě je nemocná, spíše však mrtvá. To zdání moci lidu jednou za nějakou periodu je výsměchem demokracii.

Musíme si vzít zpátky to, co nám podle Ústavy přináleží a ne si hrát na písečku s bábovičkami. Z těch báboviček vyroste skoro každý. A kdo dospělý si dělá nadále bábovičky, jen se usvědčuje z nevyzrálosti.

Nuž, tak.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 085 × | Prestiž Q1: 20,74

+55 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top