Štítky článku: •  

Tragikomedie

bylo nejfrekventovanější slovo, pro které bylo hlasováno v nedávné anketě dosti seriózního serveru iHned. Anketa hledala jednoduchý termín pro popis pocitů ze současné vládní krize a dotazovala se nejen čtenářů, ale i osobností českého byznysu.

Ze slov, která respondenti v anketě uvedli lze ocitovat (sestupně podle počtu hlasů):šaškárna, emigrace, fraška, znechucení, zoufalství, hnus, smutné, kmotristán, podfukistán, zmar, ostuda, marasmus, despekt, deziluze, defenestrace, žumpa atd. Těch slov z ankety vystoupilo mnohem více a řada byla ještě tvrdších.

Tak takto si lidé váží své vlády, toto je její vysvědčení!!!

Příčiny? Kterou si dříve vybavit? Pokus Víta Bárty o ovládnutí státu skrze (a pro) ABL? Odposlouchávání všech všemi a účelové nakládání s těmito odposlechy? Kauzy kolibříka Béma? Fackovací extempore Miroslava Kalouska? Vždyť je to jeden případ za druhým…

Ale samozřejmě nejen tato konkrétní vláda má své průšvihy a kauzy. I ty minulé vlády se svými Dalíky, toskánskými vilami a všemi dalšími průšvihy měly své, které provázely nejen je, ale i poslaneckou sněmovnu. A samozřejmě podobné se týkaly i všech vlád do hlubší minulosti.

Všichni ti Šloufové, Bendlové, Rathové, Mackové, Melčákové, Pohankové, kakaoví Krausové, Němcové, Philipové a já-už-nevím-jak-se-ti-všichni-jmenovali, to je přesně to, s čím už lidem dochází trpělivost a čemu říkají dost!

Takže budu muset své předchozí tvrzení upravit:

Lidé si neváží nejen své vlády, ale přestali si vážit i celého mechanismu vládnutí.

Dobře vnímají, že z celého toho systému se vytratil ten nejdůležitější rozměr opřený o tvrzení, že demokracie je nejlepší možné uspořádání věcí veřejných. Z politiky se totiž zcela vytratil ten nejdůležitější pilíř demokracie, a to je odpovědnost za vlastní činy. Zpětná vazba mezi výkonem moci a starostí o „polis“.

Nejhůře je na tom pochopitelně vláda současná, protože její případy Dobešů, Drobilů, Johnů, demisí-nedemisí, ale i Janoušků si ještě pamatujeme. Ačkoliv sebe sama označuje za vládu reformní, a jakési právní úpravy přijímá, už dávno jsou odbornou i laickou veřejností vnímány spíše jako deformy, které jsou v jádru kontraproduktivní.

Z české politické scény se v podstatě vytratilo pravo-levé dělení a (s výjimkou extrémistů) strany se usídlily většinově ve středovém sektoru Nolanova grafu a až na několik detailů jsou si podobny jako vejce vejci. Dělají stejné průšvihy, stejně lžou, stejně kradou, ale v podstatě jsou stejně bezradné.

Někteří diskutující ještě dosud nálepkují. Vidí drtivou vinu na té, či oné barvě politické strany. Ale jedná se už opravdu jen o nálepkování a umělé vyvolávání nenávisti. Cui bono? Zkuste si odpovědět!

Demokratický mechanismus se zvrhl pouze v technologii nekontrolovatelné moci.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 740 × | Prestiž Q1: 15,38

+31 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top