Štítky článku: •  

Tragikomedie

bylo nejfrekventovanější slovo, pro které bylo hlasováno v nedávné anketě dosti seriózního serveru iHned. Anketa hledala jednoduchý termín pro popis pocitů ze současné vládní krize a dotazovala se nejen čtenářů, ale i osobností českého byznysu.

Ze slov, která respondenti v anketě uvedli lze ocitovat (sestupně podle počtu hlasů):šaškárna, emigrace, fraška, znechucení, zoufalství, hnus, smutné, kmotristán, podfukistán, zmar, ostuda, marasmus, despekt, deziluze, defenestrace, žumpa atd. Těch slov z ankety vystoupilo mnohem více a řada byla ještě tvrdších.

Tak takto si lidé váží své vlády, toto je její vysvědčení!!!

Příčiny? Kterou si dříve vybavit? Pokus Víta Bárty o ovládnutí státu skrze (a pro) ABL? Odposlouchávání všech všemi a účelové nakládání s těmito odposlechy? Kauzy kolibříka Béma? Fackovací extempore Miroslava Kalouska? Vždyť je to jeden případ za druhým…

Ale samozřejmě nejen tato konkrétní vláda má své průšvihy a kauzy. I ty minulé vlády se svými Dalíky, toskánskými vilami a všemi dalšími průšvihy měly své, které provázely nejen je, ale i poslaneckou sněmovnu. A samozřejmě podobné se týkaly i všech vlád do hlubší minulosti.

Všichni ti Šloufové, Bendlové, Rathové, Mackové, Melčákové, Pohankové, kakaoví Krausové, Němcové, Philipové a já-už-nevím-jak-se-ti-všichni-jmenovali, to je přesně to, s čím už lidem dochází trpělivost a čemu říkají dost!

Takže budu muset své předchozí tvrzení upravit:

Lidé si neváží nejen své vlády, ale přestali si vážit i celého mechanismu vládnutí.

Dobře vnímají, že z celého toho systému se vytratil ten nejdůležitější rozměr opřený o tvrzení, že demokracie je nejlepší možné uspořádání věcí veřejných. Z politiky se totiž zcela vytratil ten nejdůležitější pilíř demokracie, a to je odpovědnost za vlastní činy. Zpětná vazba mezi výkonem moci a starostí o „polis“.

Nejhůře je na tom pochopitelně vláda současná, protože její případy Dobešů, Drobilů, Johnů, demisí-nedemisí, ale i Janoušků si ještě pamatujeme. Ačkoliv sebe sama označuje za vládu reformní, a jakési právní úpravy přijímá, už dávno jsou odbornou i laickou veřejností vnímány spíše jako deformy, které jsou v jádru kontraproduktivní.

Z české politické scény se v podstatě vytratilo pravo-levé dělení a (s výjimkou extrémistů) strany se usídlily většinově ve středovém sektoru Nolanova grafu a až na několik detailů jsou si podobny jako vejce vejci. Dělají stejné průšvihy, stejně lžou, stejně kradou, ale v podstatě jsou stejně bezradné.

Někteří diskutující ještě dosud nálepkují. Vidí drtivou vinu na té, či oné barvě politické strany. Ale jedná se už opravdu jen o nálepkování a umělé vyvolávání nenávisti. Cui bono? Zkuste si odpovědět!

Demokratický mechanismus se zvrhl pouze v technologii nekontrolovatelné moci.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 735 × | Prestiž Q1: 15,38

+31 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top