Štítky článku: •  

Zákon, který se odkládá dvacet let

Skončí financování politických stran skrze krabice od vína?

Když se David Rath přistižený s osmi miliony korun na kampaň ČSSD prohlásil za malou rybu, mnoho soucitu nevyvolal. Stejně jako dříve Karel Schwarzenberg svým prohlášením o tajném financování kampaní skrze ČEZ, nebo MF Dnes poukázáním na milionové dary pro ODS od nemajetné kadeřnice, však poukázal na to co v ČR „každý ví“: financování politických stran se, slušně řečeno, odehrává v šedé až černé zóně. A tajemní sponzoři tahají za nitky, shazují hejtmany, premiéry a kdo ví — třeba i policejní důstojníky.

Ve stínu titulků o Brexitu a reformě policie se ale potichu schyluje k revoluci pro českého občana přinejmenším stejně důležité. Poslanci zítra mohou ve třetím čtení schválit (anebo také rozcupovat) nové zákony o financování politických stran. Na ty se tu čeká už 20 let.

Mezinárodní instituce a srovnání každoročně kritizují ČR za nedostatečná pravidla a fakticky neexistující dohled (viz např. GRECO). Mají pravdu — politickým stranám v zásadě beztrestně procházejí i zjevná porušení předpisů jako například uvedení neexistujícího dárce nebo posílání „malých domů“ z městských firem (v posledních pěti letech se ho opakovaně dopustily ODS, ČSSD, KDU-ČSL a KSČM, seznam zde). Podotýkám, že ani za zmíněnou kadeřnici či krabici od vína strany potrestány nejsou, maximálně jsou vyzvány k opravě výroční zprávy.

Naše sdružení je jediné, které data o dárcích systematicky zpracovává, prověřuje a publikuje na webu PolitickéFinance.cz. Poukazujeme na sponzory napojené na veřejné zakázky či evropské dotace, odhalujeme elementární chyby v účetních výkazech (byť jsou údajně prověřeny auditorem). Není to jednoduché — výroční zprávy jsou dostupné veřejnosti pouze v papírové podobě a to na jediném místě: v knihovně Poslanecké sněmovny. Občas ani to ne — zrovna nedávno tam kolega dostal odpověď, že výkazy ODS a STAN „někdo odnesl“. Tolik k současné transparentnosti.

Vážení poslanci, budete tak hodní a připravíte mě s kolegy o práci? Schvalte zákon, podle kterého na strany bude dohlížet nezávislý úřad, za porušení pravidel bude hrozit sankce a kampaň jménem strany nebude moci vést každý obejda. My v neziskovém sektoru samozřejmě státu rádi vypomáháme, když si nezvládne strany hlídat sám. Naše výpomoc má ale svoje limity — nemůžeme stranám koukat do účetnictví, nedáváme pokuty, a občas se prostě stane, že výkazy „někdo odnese“. Hlídáme možná bedlivě, ale vidíme jen špičku ledovce. Úřad by ho mohl vidět celý.

Stát do černé díry jménem financování stran sype ročně miliardu korun, možná je na čase se podívat co se s tou miliardou děje. Tak jako se to dělá všude jinde v Evropě.

Autor je předsedou spolku EconLab provozujícího server PolitickéFinance.cz. Mimo toho je garantem Rekonstrukce státu, díky které se 163 poslanců zavázalo zákon v jeho přísnější variantě podpořit. Nu, uvidíme, jak se pochlapí.

Píše pan Jiří Skuhrovec na Aktuálně.cz


Pozn. red.: Financování politických stran je skutečně velkým problémem, ke kterému se chystám už dlouho napsat rozsáhlejší studii. Protože obsah článku pana Skuhrovce ukazuje jen na vrcholek ledovce a osobně jsem přesvědčen, že státostrany nemůže účinně kontrolovat zase stát, či jeho úřad, budu alespoň donucen svoji stať dopsat. Budu se snažit co nejdříve. laughing

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 394 × | Prestiž Q1: 5,30

+3 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
gregoryMc

pokud stát bude stále financovat parlamentní strany každoročně, problém bude stále trvat i kdyby se přijalo 100+1 zákonů, cesta k řešení je jednoduchá : jednorázové fin.ocenění získaného hlasu po volbách a další tři roky "šmytec"...a vůbec pokud bude moci parlament sahat na majetky a životy lidí, problém bude stále trvat...takový systém samozřejmě láká psychopaty a loupežníky všech kategorií..

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top