Štítky článku: •  

Problém jménem prezidentská volba

Už dříve jsem zmínil, že změna volebního systému prezidenta republiky je v podstatě k ničemu. Pokud prezident nenabude daleko větších pravomocí, je zcela lhostejné, jakým mechanismem se bude volit. Maximálně se tak můžeme vyhnout ostudě, se kterou si pro mandát ke komunistům zašel Václav Klaus.

Dnešní kandidáti (a kandidátní listina se uzavře velmi brzy) si stojí asi takto:

Jan Fischer 31,5 %
Jan Švejnar 19,0 %
Miloš Zeman 10,5 %
Jiří Dienstbier 7,5 %
Carl Schwarzemberg 6,5 %
Jana Bobošíková 4,5 %
Přemysl Sobotka 4,5 %
Tomio Okamura 4,0 %
Evžen Tošenovský 3,5 %
Miroslava Němcová 2,5 %
Vladimír Remek 2,5 %

V té plejádě už opravdu chybí jen Karel Gott, případně Mickey Mouse.

Je to ostudné a ohavné. Kam jsme se to probůh dostali???

Největší preference má kariérní komunista Fischer. K sakru, proč? Chápu, že političtí kandidáti ze všech stran jsou zralí na odpis vinou toho, jak dnešní politické strany setrvale dupou v obličejích svých voličů. Ale proč proboha komouš? Má snad nějaké vyšší předpoklady? Dozajista ne! Jen vadí poměrně málo. Fuj.

Na paty mu s bídou šlape bezpáteřní socialistický liberál Švejnar, který než aby vyslovil svůj vlastní názor, nechá si raději vyvrtat koleno. Fuj.

Za ním s odstupem následuje bonmotivní hulvát Zeman, jemuž je Bachorovka a objímání stromů bližší, než nejposlednější občan tohoto státu. To je jen další fuj.

Jiří Dienstbier? Mladý? Nevím, nevím. Možná by měl raději dienstovat ty biery a tak nějak se necpat kam nemá. Ale ne, nechci si tropit posměch z jeho příjmení. Měl by ale velmi rychle sklapnout svoje ambice.

Pan Kníže? Promiňte, ale ne! Možná by snad mohl mít pozitivní vliv vzhledem ke známostem a vztahům k evropské šlechtě, ale nezlobte se, je to starý pán. Špatně a nesrozumitelně hovoří, a buďme lidští – než mu na sklonku života udělit tak nevděčnou roli, ať raději dožije v klidu a míru na svých majetcích.

Bobobobo? Hm. Tak to už vůbec ne! Klaus v ženské sukni? Nechci ji. Nikde a nikdy! Kariéristka, vyčůraný subjekt. Ne. 100 × ne!

Přemysl Sobotka? Snad, možná. Ale s podporou 4,5 %? To asi nevyjde. Uměl bych si ho tam snad i představit. Podobně, jako senátora Kuberu. Je to však průchozí??? Není!

Tomio Okamura? Velmi zvláštní člověk. Mnoha lidem vadí jeho exotické jméno a příjmení. Mnoha lidem vadí jeho orientální vzhled. Ale přátelé, ten člověk je Čech jako poleno! Dokonce lepší Čech, než většina rodilých Čechů. Vůbec by mi nevadilo, kdyby naši vlast reprezentoval člověk jeho ražení. Ostatně jednu jihoamerickou zemi řídil také Japonec. A vůbec to nebylo špatně! Ale to bychom nesměli být xenofobní.

S ostatními kandidáty se vypořádám krátce: Miroslava Němcová na kandidaturu rezignovala. Možná pragmatismus, možná škoda. Žena na nejvyšším postu by mi konvenovala. Měl jsem kdysi zálusk na paní Moserovou, uměl bych strávit i cizinku, paní Vašáryovou, kdyby chtěla, prostě mi fenomén moudré ženy v té funkci nevadí a asi bych jej i uvítal. A ty hloupé návrhy Babiše, Paroubka, Špidly, Rychetského? To jsou opravdu těžké úlety.

A šaškárny kolem Remka a podobných? Kruci, to už nemáme jiná jména? Tak už si tam nanominujme třeba Michala Davida Kludského. Celý cirkus Humberto, či ještě něco hloupějšího. Fuj! Třikrát fuj.

Ač je volba prezidenta změněna a svěřena do rukou lidu, setrvává nám zde stejný Absurdistán. Kandidují převážně figurky. A změna k jinému a lepšímu je v nedohlednu.

Skoro nikdo vážený a ctěný se do té funkce nehrne – asi vědí proč.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 166 × | Prestiž Q1: 8,32

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top