Štítky článku: •  

Sobotní demonstrace

Článků ke včerejší demonstraci odborů na pražském Václavském náměstí už bylo zveřejněno poměrně mnoho. Chtěl bych jen zdůraznit několik faktorů, které buď nezazněly vůbec, nebo zazněly příliš slabě.

V prvé řadě je nutno vypíchnout fakt, že manifestaci (síly) zorganizovaly odborové svazy, což pokládám za nanejvýše škodlivé. Škodlivé z toho důvodu, že odbory nemají v politice co pohledávat! Odbory (a osobně je pokládám za výrazně škodlivou nátlakovou skupinu) mají – když už – maximálně vyjednávat s vedením jednotlivých firem, které kupují námezdní sílu. Nikoliv svážet davy a nechávat je demonstrovat v především zájmu své moci (odborových bossů).

Jen drobností odbočím do velmi poučné knihy Roberta T. Kiyosakiho – jeho „bohatý táta“ formuloval poměrně tvrdě tezi: „Ve svých firmách bych nikdy přítomnost jakýchkoliv odborů nestrpěl, protože nátlakovým způsobem mění reálnou cenu práce.“ (Což se samozřejmě socialistům všech barev nebude ani trochu líbit!)

Z toho, co jsme včera mohli vidět, lze odvodit úzkou symbiózu mezi odborovými centrálami, levicovou ČSSD, extrémní levicí reprezentovanou KSČM a dokonce s ultra-extremistickou DSSS (a jestli ještě někdo napíše, že se jedná o pravicovou extrémní stranu, ať se ráčí velmi rychle vzpamatovat).

Za druhé je dobré si povšimnout rozdílného vnímání počtu demonstrujících. Policie operovala číslem mezi 80 – 90 tisíci. Novináři se pohybovali kolem čísla 100 tisíc. (ČT uvádí jen 40 000). Odborové svazy nadsazovaly až k číslům mezi 120 až 150 tisíci. A několik nadšenců se dopouštělo až cifry 180 tisíc. Jistě, je to zde už tak trochu folklór. Pravda, nebyl jsem tam, ale letecké snímky jsou na webu k dispozici. Pokud použijeme poměrně přesnou čtvercovou metodu, zdá se, že reálně bylo na Václaváku lidí spíše pod 100 000. To číslo však není ani tak důležité. Daleko užitečnější je vědomí, jak se dá s čísly velmi pěkně manipulovat.

Za třetí: Nestoudně a drze vzrostla agresivita a intolerance jakéhokoliv jiného názoru. A to už od hromadných dopravních prostředků, jimiž se demonstranti přivezli. Osobní napadání, dehonestace osob, vydírání vyřčení jediného správného postoje po nezaujatých cestujících. Nepřipomíná vám to něco? Mně ano. Hajlující Henleinovské bojůvky před 75 lety. Ty taky chtěly socialismus (jen tenkrát nacionální). Citace: „Měli ti ten transparent na Václaváku narvat do pr***e a rozmlátit ti držku“. Jojo, to je slovník včerejších demonstrantů. Vlastně ale totéž můžeme číst u některých diskutérů i zde na blogu iDnes.

Připomíná mi to verše velmi staré Krylovy písně Pochod Gustápa:

Nad mozkem poslušnost a nad rozumem víra
a správná příslušnost je víc, než v botě díra,
mámu jsme zapřeli a brácha zapřel tátu,
někdo se odstřelí a jiným zlámem hnátu,
Ďábel nás hnal a šli jsme jako ovce,
každý z nás znal, že zvěř se stane z lovce,
každý však šel a na chytrost měl štempl,
náš cíl se skvěl, jsi proti?
Pak jsi lempl!

Nad oči slepota, sám do uší dáš vatu,
je z tebe despota a syna dáváš katu,
k dobrému příteli zas obracíš se zády,
a když ho odstřelí? Po smrti dáš mu řády!
Žene vás čert, zas jdete jako ovce,
není to žert, už zvěř se stala z lovce,
přítel je skřet a nad rozumem víra,
vpřed! Jenom vpřed! Vpřed! Jenom vpřed!
Vpřed! Jenom vpřed!
A vpředu smrdí síra...

Za čtvrté bych rád upozornil na pozici pěti statečných, kteří se do toho kotle vrhli s opačnými názory a transparenty. A jak na „nesprávný“ názor reagoval boss Zavadil výzvou k Policii: „Odklidíte je, nebo si je máme odklidit sami?“ Ano, ano! To jsou jejich móresy! Tak nějak už jenom chybí, aby si vyzbrojili Lidové milice. Praxi v tom mají.

boss-zavadil.jpg (40,611 kiB)
Odborový boss Zavadil

Kdo je odpovědný za tuto politickou manipulaci? Jaroslav Zavadil z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), Josef Středula z odborového svazu KOVO, europoslanec Richard Falbr (ČSSD), též předseda Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek, a rovněž senátorující odborář Milan Štěch.

Vláda Petra Nečase není ani trochu dobrá a vzbuzuje právem nevoli. Ale toto byla pustá politická manipulace. A ač nemám moc rád výraz luza, včera se nám na Václaváku odkopala až na kost.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 961 × | Prestiž Q1: 22,81

+67 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top