Štítky článku: •  

Diskuse poškozuje demokracii?

#czexit Podle premiéra by samotné otevření diskuse o referendu poškodilo naší zemi. Zdá se, že zapomněl, že diskuse je základem demokracie. Nebo že by sociální demokracie nebyla skutečnou demokracií?

„Otevírání této diskuse by už samo o sobě Česko jenom poškodilo,“ řekl v televizi premiér Bohuslav Sobotka, když se ho ptali na referendum o členství v EU. Od dob tatíčka Masaryka, který tvrdil, že demokracie je diskuse, jsme zjevně ušli pořádný kus cesty.

Pro dnešní systém, který si stále ještě demokracie říká, už diskuse důležitá není. Naopak, diskuse je škodlivá, rozhodovat mají patřičně vyškolené elity a lid obecný nemá do vládnutí co kecat. Plebs může být rád, že smí čas od času dojít k volbám, své vůdčí elity si zvolit a pak číst v novinách jejich povzdechy, jak vládnou národu plnému nevzdělaných tupců, které je potřeba vést tím správným směrem i proti jejich vůli.

Souhlasím, že referendum není všelék, a že vláda, která by se svých občanů ptala na každé druhé rozhodnutí, by byla špatná vláda, protože zvolený politik má mít vizi o vedení země, kterou po zisku mandátu ve volbách prosazuje. Lepší varianta je tzv. „lidové veto“ – když se politici příliš odchýlí od toho, co slibovali ve volbách a příliš mnoho lidí bude s jejich novým zákonem nespokojeno, má být možné vyvolat hlasování, zda má zákon vstoupit v platnost či nikoliv. V případě EU a intenzivním transponování neustále nově vznikající legislativy, bychom zřejmě taková lidová veta mohli držet týden co týden.

Kromě toho čas od času vyvstane nějaká zásadní otázka, kdy zeptat se občanů na názor není známka politické slabosti, nýbrž vyjádřením respektu k těm, od nichž politická moc zákonodárců pochází. To jsme ostatně zažili v roce 2003, kdy jsme v referendu rozhodovali, zda do EU vstoupit. Tehdy zjevně nevadilo, že o tak zásadním kroku rozhodují masy nevzdělaných a neinformovaných lidí, které z billboardů ke vstupu přesvědčovali řecký kavárník a portugalský rybář.

Když dnes hrozí, že by Češi mohli většinově svůj 13 let starý souhlas zase odvolat, je už pouhá diskuse o tématu údajným poškozením zájmů republiky. Máloco lépe ilustruje odtržení probruselské politické reprezentace od svých občanů než tento nedávný premiérův výrok.

Autorem úvahy je pan Alois Sečkár

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 416 × | Prestiž Q1: 6,58

+6 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top